Marta Soszyńska pracuje w Genewie dla Światowej Organizacji Zdrowia w dziale komunikacji. Na co dzień przygotowuje oficjalne przekazy WHO. Nam wyjaśniła, dlaczego w dobie pandemii, gdy potrzebujemy rzetelnych informacji o chorobie, w sieci zalewani jesteśmy fake newsami.
W natłoku informacji o kolejnych zakażeniach bardzo potrzebujemy wiadomości o osobach, którym udało się pokonać koronawirusa. Wśród nich jest Michał Dybowski z Warszawy, który wrócił już do pełni zdrowia. W naszym programie opowiedział, jak przebiegała choroba i jak się teraz czuje.
Niestety koronawirus dotarł także do Syrii, w której na skutek działań wojennych zburzone są szpitale i przychodnie, a wiele osób straciło dach nad głową. Z uwagi na te warunki Covid-19 może się bezkarnie rozprzestrzeniać, a kraj wydaje się zupełnie nieprzygotowany na walkę z pandemią. O szczegóły dotyczące sytuacji w Syrii zapytaliśmy przedstawicielkę Polskiej Misji Medycznej.
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach, gdzie potwierdzono ponad 45 tys. przypadków zakażeń. Miasto zmagało się z epidemią i było ogniskiem zakażeń. Jak się okazuje, najprawdopodobniej najgorsze ma za sobą. W tamtejszych szpitalach nie ma już zakażonych.
Do odwołania osoby powracające do Polski będą musiały poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Przedłużono też wstrzymanie ruchu pociągów międzynarodowych. Zmiany w rządowym rozporządzeniu opublikowano w Dzienniku Ustaw. Dla wielu mieszkańców przygranicznych miast, takich jak Słubice, Zgorzelec czy Cieszyn, nowe przepisy praktycznie oznaczają koniec zarabiania za granicą.
Jak przerwać łańcuch zakażeń koronawirusem? Zdaniem naukowców pomóc może zwiększanie liczby testów. Jeden z warszawskich startupów postanowił uruchomić laboratorium, które dziś wykonuje co szósty test w Polsce. Dlaczego testowanie w kierunku koronawirusa jest takie ważne? Temat zgłębili reporterzy programu Uwaga! TVN.
Włoscy naukowcy ze Stowarzyszenia Medycyny Środowiska potwierdzili obecność koronawirusa w pyle zawieszonym w powietrzu. Inne badanie wskazuje związek między obecnością dwutlenku azotu, a zachorowalnością na COVID19.
Koronawirus w Polsce. Teorii na temat rozwoju epidemii w Polsce jest wiele. Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że renomowane zespoły badawcze szczyt epidemii przewidują na jesień.
Turystyka stanęła nad przepaścią. Ludzie nie podróżują, nie chodzą do restauracji, a hotele są zamknięte. Straty są ogromne i wiele firm już upadło. „Nie mamy z czego żyć” – apelują w materiale Uwagi! TVN pracownicy branży turystycznej.
Koronawirus w Polsce. Na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, szef rządu poinformował o poluzowaniu restrykcji dotyczących sportu. Od 4 maja będą dostępne boiska i miejsca do uprawiania sportu na otwartej przestrzeni.
Podróżnik Jędrzej Majka wraca do zdrowia po pobycie w szpitalu. Trafił tam ze względu na koronawirusa. Teraz żartuje, że stał się korona-celebrytą. Jak się czuje po wygranej walce z wirusem? Jak przebiegała choroba? O tym podróżnik opowiadał w naszym programie.
Od równo miesiąca – według rozporządzenia MEN - szkoły mają obowiązek prowadzenia zajęć online. Jak uczniowie i rodzice poradzili sobie z nauką na odległość? O swoich doświadczeniach opowiedziała nam Agnieszka Stefaniuk - mama siedmiorga dzieci.
Szczepienia. Minęło 30 dni, czyli czas, na jaki resort zdrowia wstrzymał realizację szczepień ochronnych u dzieci. Do jego powrotu przekonuje krajowy konsultant ds. epidemiologii dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz. Jakie szczepienia - mimo pandemii - należy wykonywać?
Pielęgniarki, pracujące na co dzień w szpitalach i zespołach ratownictwa medycznego, podczas epidemii każdego dnia narażają swoje życie i zdrowie. Poznaj historie kilku z nich. W materiale dla Dzień Dobry TVN opowiedziały o towarzyszącym im lęku, stresie i trosce o bliskich.
4 urządzenia do przeprowadzania testów na koronawirusa zakupiła właśnie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Kontrakt opiewał na ponad 10,5 mln złotych. Tym samym wartość całej pomocy realizowanej przez WOŚP na rzecz walki z pandemią osiągnęła blisko 50 mln złotych. Do jakich miast trafi sprzęt?
Świat na wiele sposobów stara się walczyć z koronawirusem. Swoją cegiełkę dołożyli inżynierowe z Seattle. Wynaleźli bransoletkę, która powstrzymuje przed dotykaniem twarzy i roznoszeniem patogenu. Na czym polega jej działanie?
Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 będzie chorobą zawodową - zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. To odpowiedź na apel Naczelnej Izby Lekarskiej. W liście do premiera medycy wskazywali, że są grupą zawodową wysokiego ryzyka.
Od przyszłego tygodnia Chorwacja złagodzi restrykcje w przemieszczaniu się ludności, które zostały wprowadzone miesiąc temu w związku z koronawirusem. Otwarte zostaną sklepy, a w miastach ruszy transport publiczny - poinformował chorwacki premier Andrej Plenković.
Od 16 kwietnia w Polsce mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Podczas noszenia maseczki musimy pamiętać o prawidłowym oddechu. Czy stosując to zabezpieczenie można normalnie uprawiać sport?
Maseczek w sklepach brakuje, a coraz więcej mówi się o tym, że powinniśmy je nosić. Tylko jak je zdobyć? Pokazujemy jak w prosty sposób uszyć je własnoręcznie.
Ratownicy medyczni wykonują zawód, który ustawia ich na pierwszej linii frontu walki w koronawirusem. Jak w obecnej sytuacji radzą sobie ich rodziny? Co czują żony i dzieci medyków, którzy wyruszają do pracy?
Od kilku tygodni pandemia koronawirusa stanowi główny problem służby zdrowia. COVID-19 sieje spustoszenie na całym świecie, ale nie oznacza to, że inne choroby zniknęły. Na szpitalne oddziały ratunkowe wciąż zgłaszają się osoby potrzebujące natychmiastowej pomocy lekarza. Jak obecnie wygląda praca SOR-ów?
Od poniedziałku 20 kwietnia obowiązuje pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa. Drugi etap luzowania ograniczeń zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Kiedy wejdzie w życie? Co będzie oznaczać?
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce udaje się utrzymać skalę wzrostu zakażeń na koronawirusa na stabilnym poziomie. Dziennie potwierdzanych jest od 300 do 400 nowych zakażeń, a brak "transmisji od człowieka do człowieka na ulicy" jest efektem wprowadzonych obostrzeń. Co to dla nas oznacza?
Aplikacja do walki z koronawirusem jest już dostępna. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że ProteGO Safe można pobrać ze sklepu dedykowanego urządzeniom mobilnym. Jakie funkcje ma aplikacja?
Setki kilometrów przejechanych w karetce między szpitalami, długie godziny nerwów i niepewności o własne zdrowie i życie. To spotkało 75-letnią, zarażoną koronawirusem panią Danutę, która w związku z chorobą nerek musi być regularnie dializowana.
Czechy od czwartku rozpoczynają badania określające odporność obywateli na koronawirusa. Informacja o tym spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i miejsca do punktów pobrań rezerwowano już dzień wcześniej. Praktyki mają na celu ustalenie liczby osób w kraju, które chorowały bezobjawowo. Ta informacja jest niezbędną przy podejmowaniu kolejnych decyzji o odchodzeniu od restrykcji.
Jesteśmy jeszcze przed szczytem zachorowań - uważa Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Jego zdaniem, szczepionka to kwestia kilkunastu miesięcy. Szef resortu zapowiada dalsze zwiększanie liczby wykonywanych testów na koronawirusa. Wyjaśnia też, dlaczego obowiązek zakrywania nosa i ust wszedł dopiero teraz oraz kiedy rząd zdejmie ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią.
Mogłoby się wydawać, że nie są świadome tego, co się obecnie dzieje na świecie. Nic bardziej mylnego. Dzieci doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym jest koronawirus. Zobaczcie, jak one widzą tę epidemię.
Kolejne informacje dotyczące spraw oświatowych premier Mateusz Morawiecki przedstawi w piątek - zapowiada szef jego kancelarii Michał Dworczyk. W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce zajęcia stacjonarne we wszystkich placówkach edukacyjnych są odwołane. Uczniowie mieli wrócić do szkół 26 kwietnia. We wtorek minister edukacji informował, że najprawdopodobniej kształcenie zdalne zostanie przedłużone.