Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała na swojej stronie zalecenia dotyczące bezpiecznego powrotu do pracy. Zgodnie z nimi trzeba będzie przestrzegać specjalnego reżimu sanitarnego.
Panujący kryzys epidemiologiczny powoduje, że w głowie pojawia nam się coraz więcej pytań związanych z koronawirusem. W programie staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące pandemii. W odpowiedzi na Wasze pytania pomagają nasi niezawodni eksperci.
Zakażona koronawirusem 31-letnia kobieta urodziła dziecko w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. W związku z pogorszeniem jej stanu po porodzie, lekarze podjęli decyzję o zastosowaniu terapii polegającej na podawaniu osocza ozdrowieńca.
Objawy tej choroby, a szczególnie wysoka gorączka utrzymująca się przez wiele dni, przypominają koronawirusa. Jak jednak przekonuje dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra i immunolog – choroba ta nie jest nowa. Mowa o zespole Kawasakiego, którego przypadki zaobserwowano w ostatnim czasie w Nowym Jorku, UK i we Francji.
Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd wytycznymi, do 24 maja 2020 roku obowiązuje ograniczenie w funkcjonowaniu szkół. W związku z pandemią, tegoroczne matury zostały przesunięte na czerwiec. Rozpoczną się 8, a zakończą 29 czerwca, bez przeprowadzenia egzaminów ustnych. Jak będą wyglądały? Czy zostały przeprowadzone zmiany w arkuszach maturalnych? Minister edukacji Dariusz Piontkowski przedstawił wstępny plan rządu.
Rząd znosi kolejne obostrzenia, a my powoli wracamy do życia sprzed epidemii, ale w innej rzeczywistości. Tak zwany reżim sanitarny będzie towarzyszył nam jeszcze przez długie miesiące, także w miejscach naszej pracy. A jak one przygotowują się na nasz powrót?
W związku z pandemią koronawirusa maseczki ochronne są teraz obowiązkowym elementem garderoby. Kupujemy je lub szyjemy we własnym zakresie. Naukowcy z uniwersytetu w Chicago informują, że najlepszą ochronę zapewnią te wykonane z naturalnych tkanin - bawełny i jedwabiu lub szyfonu.
Koronawirus zbiera żniwo na całym świecie. Naukowcy pracują nad szczepionką oraz lekiem na COVID-19 i próbują odnaleźć odpowiedzi na liczne pytania związane z wirusem. Badacze z Irlandii odkryli, że zaburzenia krzepnięcia krwi mogą w dużym stopniu odpowiadać za różnice śmiertelności w różnych krajach świata.
W ostatnim czasie w wyniku pandemii w szpitalach nie odbywały się porody rodzinne. Obecnie część placówek po konsultacjach z Polskim Towarzystwem Ginekologów i Położników podjęły decyzję o powrocie do takiej możliwości. Jakich jeszcze zmian mogą spodziewać się mamy rodzące w maju? O tym opowiedziała nam położna, Izabela Dembińska.
Pandemia to ciężki czas zarówno dla pracowników medycznych, jak i ich rodzin. Często dochodzi do przymusowej rozłąki i kontaktu wyłącznie przez video-kamerkę. Jak to znosi jeden z ratowników medycznych, Michał Fedrowicz? Rozmawiał z nim nasz reporter Piotr Wojtasik.
Kiedy zostaną ponownie otwarte restauracje? Nie ma potwierdzonych informacji, jednak w środę szef KPRM Michał Dworczyk odniósł się do tego, jakie muszą zostać spełnione warunki, aby było możliwe wprowadzenie kolejnego etapu odmrażania gospodarki i zezwolenie na funkcjonowanie punktów gastronomicznych.
W związku z odgórnym przyzwoleniem na ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli, wiele placówek 6 maja wróciło do pracy. W programie rozmawialiśmy o tym, jak wychowawcy przygotowali się na przyjęcie maluchów i jak będą obecnie funkcjonować.
Po fali podziękowań, oklasków z balkonów i chwytających za serce murali pojawiło się nowe zjawisko: hejt na medyków, na osoby, które są na pierwszej linii frontu i pomagają – powiedziała dziś w Dzień Dobry TVN Paulina Krupińska. Przykładów mowy nienawiści wobec lekarzy wciąż przybywa. Skąd ta niechęć i czy można jej zapobiec?
Każdy kraj w obliczu pandemii radzi sobie najlepiej jak może. Wielka Brytania również. Na Wyspach wprowadzono kilka naprawdę unikalnych zasad. Premier, Boris Johnson, sam przeszedł koronawirusa i jak twierdzi: "zaglądał śmierci w oczy". Specjalnie z Londynu z najświeższymi wiadomości na temat zdrowia premiera i ogólnej sytuacji w kraju opowiedziała Anna Senkara.
O koronawirusie powiedziano już chyba wszystko, a i tak większość z nas niewiele z tego rozumie. Świetny pomysł na przedstawienie tego, czym jest pandemia i jak wirus działa na nasz organizm, znalazł profesor Tomasz Banasiewicz. Lekarz wytłumaczył nam cały proces za pomocą kloców.
Pandemia zablokowała wiele biznesów. Zakłady usługowe, kluby sportowe i restauracje zostały zamknięte w połowie marca. Część przedsiębiorców próbuje przenieść działalność do Internetu. Nie wszyscy jednak mają taką możliwość. Na pandemii bardzo dużo traci gastronomia. Nawet najbardziej znane i lubiane lokale stoją u progu bankructwa.
Wiadomości dotyczących koronawirusa pojawia się wiele - regularnie słyszymy informacje, że młodzi chorują najrzadziej lub zupełnie bezobjawowo. Maja Mocydlarz i jej partner, piłkarz Bartosz Bereszyński to ludzie w sile wieku, którzy pomimo doskonałej kondycji musieli zmierzyć się z wirusem. Jak to wspominają?
Wątpliwości związanych z koronawirusem nie ubywa. Wciąż pojawiają się nowe przypadki, które mogą stanowić kłopot. W zakładce „koronawirus” zadajecie nurtujące was pytania, na które odpowiadają eksperci. Tym razem problem internautki rozwiązała w naszym programie adwokat Eliza Kuna.
Pandemia koronawirusa pogorszyła sytuację na rynku pracy. Wielu z nas towarzyszy stres spowodowany niepewnością co do przyszłości. To może być jednak dobry moment, aby zastanowić się nad swoimi możliwościami i aspiracjami. Jak to zrobić? Podpowiada ekonomistka Patrycja Załuska.
W ramach drugiego etapu odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, od środy 6 maja będzie można otwierać żłobki i przedszkola. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do ich organów prowadzących, czyli samorządów. O co muszą zadbać rodzice, zanim zaprowadzą dziecko do placówki?
Wystarczą 24 godziny i 150 euro. Rozwijany od kilku miesięcy przez prawników biznes “szybkich rozwodów” stał się, według jego właścicieli, atrakcyjnym przedsięwzięciem w czasie epidemii. Hiszpańska kancelaria prawna oferuje "koronarozwody" zmęczonym sobą małżonkom. Jak przebiega ekspresowy proces?
Szpital MSWiA w Warszawie to największa w Polsce klinika, która zajmuje się leczeniem pacjentów z COVID-19. Kamera Uwagi! zarejestrowała ciężką pracę, którą wykonują tamtejsi lekarze i pielęgniarki. Zobacz, jak wygląda ich dzień.
Od poniedziałku część profesjonalnych sportowców może wrócić do treningów na obiektach sportowych. Rozpoczynające się "odmrażanie" dotyczy także amatorów. Zostanie m.in. przywrócony dostęp do boisk sportowych na świeżym powietrzu.
Z powodu kryzysu epidemiologicznego obowiązujące obostrzenia są nieustannie modyfikowane. Przepisów przybywa, podobnie, jak pytań z nimi związanych. W programie staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z koronawirusem. W odpowiedzi na Wasze pytania pomagają nasi niezawodni eksperci.
Do 24 maja w szkołach odwołane są zajęcia stacjonarne, nauka odbywa się zdalnie. Czy po tym terminie dzieci ponownie zasiądą w szkolnych ławkach? - Zastanawialiśmy się nad uczniami klas I-III – przyznaje minister edukacji. Kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie?
W pierwszym dniu częściowego odmrożenia gospodarki Włoch i złagodzenia niektórych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, w Rzymie widać oznaki powrotu do względnie normalnego życia. Mimo że zamkniętych pozostaje jeszcze wiele sklepów, na opustoszałych ostatnio ulicach przybywa ludzi. Najbardziej widoczni są biegacze, którzy od rana pojawiają się w otwartych ponownie parkach.
Od poniedziałku 4 maja w sklepach przestają obowiązywać tak zwane godziny dla seniorów. Do tej pory, w tygodniu, od 10:00 do 12:00, zakupy mogły robić jedynie osoby po 65. roku życia. Celem było zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Likwidacja tego przepisu jest jednym z elementów drugiego etapu luzowania ograniczeń.
Od poniedziałku mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, księgarnie oraz archiwa, jednak ostateczna decyzja w tej sprawie należy do poszczególnych dyrektorów tych instytucji, którzy muszą ją podjąć w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym. W poniedziałek otwarty zostanie m.in. Zamek Królewski w Warszawie.
W związku z łagodzeniem obostrzeń dotyczących pandemii koronawirusa, od poniedziałku otwarte zostały wszystkie szlaki turystyczne w Tatrach. W wyższych partiach gór warunki są jednak trudne, leży śnieg i obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Władze proszą turystów o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, by zminimalizować ryzyko zakażenia COVID 19. Jak trzeba się zachowywać podczas górskich wędrówek?
Brytyjski premier w niedzielnym wywiadzie wyznał, że podczas jego pobytu w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem, były tworzone plany awaryjne na wypadek jego śmierci. 55-letni Boris Johnson wrócił do swoich służbowych obowiązków w poniedziałek, miesiąc po tym, jak zdiagnozowano u niego zakażenie koronawirusem.