Jak się wyróżnić na rynku pracy w trudnym czasie pandemii? "Ta sytuacja może być okazją, aby zmienić coś w życiu zawodowym"

Pandemia koronawirusa pogorszyła sytuację na rynku pracy. Wielu z nas towarzyszy stres spowodowany niepewnością co do przyszłości. To może być jednak dobry moment, aby zastanowić się nad swoimi możliwościami i aspiracjami. Jak to zrobić? Podpowiada ekonomistka Patrycja Załuska.

Jak zbudować przewagę na rynku pracy w dobie pandemii?

„reStart kariery. Zbuduj swoją przewagę na rynku pracy” Patrycji Załuskiej ukazała się w marcu zeszłego roku. Teraz książka ta okazała się bardziej potrzebna niż kiedykolwiek, co zdziwiło nawet samą autorkę.

Nie spodziewałam się, że tak szybko będziemy uczestniczyć w tak zmiennej i dynamicznej sytuacji na rynku pracy

- przyznała Patrycja Załuska. Jak dodała, nie należy tracić nadziei.

To, co już teraz możemy zrobić, to zweryfikować, kim jesteśmy zawodowo

- zachęcała ekonomistka w Dzień Dobry TVN.

Ta sytuacja może być okazją, aby zmienić coś w życiu zawodowym lub przyjrzeć się temu, co do tej pory robiliśmy. Należy zebrać wszystko to, co posiadamy i zaprezentować w nowej formie – cv lub profilu online

- radziła ekspertka.

Jak nie bać się zmiany pracy?

Wydawać by się mogło, że chęć zmiany pracy w obecnej sytuacji jest dość ryzykowna. Nasza rozmówczyni przekonuje jednak, że to może być odpowiedni moment na przeanalizowanie swojego życia zawodowego.

Podejdźmy do swoich doświadczeń jak do osi życia zawodowego – możemy wziąć dużą kartkę i to rozrysować. Cofnijmy się do pierwszych doświadczeń zawodowych, a potem do kolejnych, przyglądając się każdemu z nich. Jakiego rodzaju umiejętności zdobyliśmy na poszczególnych etapach? Jaką wiedzę nabyliśmy? Jakiego rodzaju kompetencję zdobyliśmy? Czym wyróżnialiśmy się na początku swojej ścieżki zawodowej? Radziłabym więc podejść do tego zadania w sposób etapowy. Zwrócić uwagę należy zarówno na twarde umiejętności – szkolenia, certyfikaty, jak i umiejętności miękkie, takie jak krytyczne myślenie, rozwój

- tłumaczyła autorka książki pt. „reStart kariery. Zbuduj swoją przewagę na rynku pracy”.

Szukajmy w tych etapach elementów wspólnych i konkluzji – jaki rodzaj działalności podobał nam się najbardziej, a co nie spełniło naszych oczekiwań? Jak twierdzi Patrycja Załuska, wszystkie te elementy są kluczowe dla zrozumienia "co dalej?" i pokierowania swoją ścieżką kariery.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości