Premier Mateusz Morawicki obiecał, że od 27 stycznia w aptece będzie można wykonać test na obecność koronawirusa. Jak to wygląda w praktyce? Ile jest aptek, w których można się przebadać? Marcin Sawicki postanowił to sprawdzić.
Wariant Omikron sieje spustoszenie. Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia, od czasu jego wykrycia zmarło pół miliona osób. - Wiele krajów nie przekroczyło jeszcze swojego szczytu zakażeń - ostrzegają.
Piąta fala pandemii COVID-19 zbliża się ku końcowi i minister zdrowia, Adam Niedzielski, wypowiedział się na temat znoszenia obostrzeń. Kiedy możemy spodziewać się powrotu do stanu sprzed pandemii? Czy będzie można przestać nosić maseczki w zamkniętych przestrzeniach?
"Mieszkańcy mają serdecznie dość".
Ministerstwo Zdrowia zmienia decyzję.
Kiedy zniesienie obostrzeń w Polsce?
Firma lotnicza Delta domaga się od władz wprowadzenia możliwości zakazu lotów dla problematycznych pasażerów. Miałoby to na celu powstrzymanie agresywnych zachowań, związanych przede wszystkim z nakazem zasłaniania nosa i ust.
Piąta fala pandemii koronawirusa daje się we znaki. Codziennie notowanych jest wiele przypadków i wiele osób choruje. Ministerstwo planuje zmniejszenie ilości łóżek, jednak wiele szpitali zgłasza, że ma problemy. Jak wygląda sytuacja?
Ekspert wskazuje termin.
Kto dostanie skierowanie?
Jak podają polscy pediatrzy, obecnie przebywa w szpitalach trzy razy więcej dzieci z koronawirusem, niż w czasie poprzednich fal. Główną przyczyną jest Omikron, który rozprzestrzenia się najszybciej spośród wszystkich wariantów.
Na stronie rządowej pacjent.gov.pl uruchomiono kalkulator online, który podpowie, jak możesz przechodzić COVID-19. Przeznaczony jest on dla ozdrowieńców i osób niezaszczepionych. Jak działa?
Komisja Europejska przyjęła przepisy.
Minister edukacji wskazuje pięć województw.
Wiele osób korzystając z ferii zimowych wybiera się całymi rodzinami na stoki narciarskie. W Polsce mogą być one nieco zatłoczone. Jak sytuacja wygląda w innych krajach? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli podróżniczka, dziennikarka i pasjonatka gór Alina Markiewicz oraz ekspert biegły sądowy ds. turystyki Marek Kamieński.
Izolacja, między innymi dla medyków i służb mundurowych, będzie skrócona poprzez rozporządzenie ministra zdrowia. Zmienia ono dotychczasowe rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.
W dobie pandemii COVID-19 podróżowanie, w tym po Europie, jest znacznie utrudnione. Mimo to, wiele osób decyduje się na różnego rodzaju wyjazdy, w tym urlopy. W związku z rosnącą liczbą osób zaszczepionych rozważane są scenariusze w ułatwieniu podróżowania. Od kiedy i na jakich warunkach?
Wielu z nas zastanawia się, czy można zbudować odporność przeciw COVID-19. Naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że jest to możliwe w dwóch przypadkach. Co jest najbardziej skuteczne?
NeoCoV to nowy wariant koronawirusa odkryty przez naukowców z Uniwersytetu w Wuhanie i Chińskiej Akademii Nauk. Patogen jest spokrewniony z wirusem MERS i na razie szerzy się wśród nietoperzy. Jednak - jak ostrzegają badacze - jeśli zmutuje może zacząć atakować ludzi i wywołać śmiertelną chorobę.
Po jakim czasie cykl menstruacyjny wraca do normy?
"Do odwołania".
Jakie są nowe zasady kwarantanny?
Jaką cechę ma ten wirus?
Decyzję o zajęciach w szkołach podczas piątej fali koronawirusa podjął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Zmiany obowiązują od czwartku 27 stycznia. Które szkoły przeszły na naukę zdalną, a jakie pozostały w trybie stacjonarnym?
26 stycznia 2022 roku padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało informację o 53 420 nowych przypadkach.
Uczniowie, nauczyciele i rodzice wciąż nie wiedzą, czy po feriach dzieci i młodzież wrócą do szkół. Głos w tej sprawie zabrał wiceminister Tomasz Rzymkowski. Czego należy się spodziewać i dlaczego wciąż nie ma decyzji w tej sprawie?
Część osób, które przechorowały COVID-19 potrzebują rehabilitacji. Jednym z jej elementów są ćwiczenia oddechowe. Jak powinien wyglądać taki trening oddechowy? Jak często należy go wykonywać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała Karolina Goławska, fizjoterapeutka.
Omikron to wariant koronawirusa, którym zakażają się również dzieci. Jak rozpoznać, że infekcja, którą przechodzi nasza pociecha, jest wywołana właśnie przez Omikron? I kiedy wizyta u lekarza jest absolutnie konieczna? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała Aneta Górska-Kot, pediatra.
W związku z nowelizacją Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2, część osób chorych na COVID-19 będzie miała pierwszeństwo w dostaniu się do lekarzy. Może to spowodować zakłócenia w kontakcie ze specjalistą osób z innymi chorobami. Kto i kiedy może skorzystać z szybszej opieki lekarskiej?
Ministerstwo Zdrowia informuje, że od wtorku 25 stycznia rozpocznie się proces wystawiana skierowań na dawkę przypominającą dla w pełni zaszczepionych osób powyżej szesnastego roku życia. Pod uwagę wzięto rekomendacje Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z dnia 24 stycznia 2022 roku, uwzględniające stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).