Kiedy zniesienie obostrzeń? Minister zdrowia podaje możliwy termin

Osoba chowająca maseczkę do torebki
Kiedy zniesienie obostrzeń? Minister Zdrowia podaje możliwy termin
Źródło: Carlos Pintau/Getty Images
Piąta fala pandemii COVID-19 zbliża się ku końcowi i minister zdrowia, Adam Niedzielski, wypowiedział się na temat znoszenia obostrzeń. Kiedy możemy spodziewać się powrotu do stanu sprzed pandemii? Czy będzie można przestać nosić maseczki w zamkniętych przestrzeniach?

Minister zdrowia o znoszeniu zasad reżimu sanitarnego

Adam Niedzielski zapytany o to, czy jest szansa na zrezygnowanie z dotychczasowych obostrzeń, nałożonych w związku z pandemią COVID-19, odparł że jeśli 5 fala będzie w najbliższym czasie się wygaszać, to jak najbardziej jest taka możliwość. "Jeśli to tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest realną perspektywą znoszenia restrykcji" - dodał. Istnieje także możliwość zniesienia obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach.

COVID-19

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce

Minister powiedział także, że będzie zalecał osobom, które źle się czują, aby nosiły maseczki, jednak będzie to jedynie rekomendacja, a nie obowiązek. Ponadto, jeśli utrzyma się tendencja spadkowa zakażeń i szpitale będą sobie dobrze radziły, to istnieje możliwość szybszego powrotu do szkół i zajęć stacjonarnych.

Czy będzie kolejna fala koronawirusa?

Zapytany o możliwość nadejścia kolejnej fali, minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiedział, że jest to bardzo możliwe. Analogicznie do wydarzeń z zeszłego roku, prawdopodobnie wiosna i lato upłyną spokojnie, a kolejnej fali będzie można się spodziewać na jesieni. Jak powiedział: "Zakładam jednak w oparciu o dostępne dziś dane, że te kolejne fale nie będą miały charakteru dolegliwego z punktu widzenia opieki zdrowotnej".

"Mam nadzieję, że wejdziemy w takie ramy i tryb postępowania, który nie będzie odróżniał COVID-19 od chorób, z którymi mamy do czynienia, jak grypa" - zaznaczył minister zdrowia.

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Carlos Pintau/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości