Koronawirus

  Koronawirus

  Pacjentka zakażona koronawirusem w 29. tygodniu ciąży urodziła zdrową córkę. Lekarze z Wrocławia wykonali cesarskie cięcie, gdy pacjentka była podłączona do aparatury ECMO z powodu niewydolności oddechowej. Jak powinny postępować ciężarne, u których stwierdzono obecność SARS-CoV-2? O tym mówił w naszym programie dr n. med. Maciej Jędrzejko, specjalista ginekologii i położnictwa.

  Mimo pandemii koronawirusa, wielu z nas nie mogło albo nie chciało zrezygnować z dotychczasowych aktywności czy chodzenia do pracy. Codziennie mijamy przez to masę osób, nie wiedząc, czy przypadkowo nie zarazimy się COVID-19. Jak wygląda sytuacja w małych pomieszczeniach? Sprawę wyjaśniał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Strażacy w czasie pandemii, tak jak i ratownicy medyczni mają znacznie więcej pracy. W momencie, gdy w dyspozytorni Pogotowia Ratunkowego brakuje karetek, ruszają w drogę, by ratować ludzkie życie. Piotr Wojtasik wybrał się do Gorzowa Wielkopolskiego, by porozmawiać z ratownikiem Pawłem Jelonkiem oraz Darkiem Szymurą, rzecznikiem prasowym wojewódzkiej straży pożarnej o obowiązkach strażaków.

  Osobą, u której 17 listopada 2019 r. wykryto koronawirus był 55-letni mieszkaniec prowincji Hubei w środkowych Chinach, ale nie uznano go za "pacjenta zero". Obecnie liczba zakażonych patogenem, wywołującym chorobę Covid-19 lawinowo rośnie. Według ostatnich danych w Polsce potwierdzono dotąd 752 940 przypadków zarażenia wirusem SARS-Cov-2, a 10 848 osób zmarło.

  Dr Maciej Tarkowski znalazł się wśród osób, które odebrały z rąk prezydenta Włoch Krzyż Kawalerski i dyplom. W ten sposób Sergio Mattarella podziękował osobom walczącym z pandemią koronawirusa. Polski biolog medyczny przyznaje, że jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w jego karierze. Nad czym pracuje we Włoszech? Jak wygląda w tym kraju walka z pandemią? O tym dr Tarkowski opowiadał w naszym programie.

  Przebywasz na kwarantannie, a masz w domu czworonoga? W sytuacji, gdy nie możesz liczyć na sąsiadkę, znajomych czy rodzinę, z pomocą przychodzi ogólnopolska internetowa akcja „Pies w Koronie”. W ramach tej inicjatywy ludzie z całej Polski nieodpłatnie wyprowadzają czworonogi właścicieli, u których wykryto koronawirusa. Jak powstała akcja? O tym opowiedziała nam współinicjatorka Jolanta Broda.

  Od kilku miesięcy coraz więcej osób w Polsce cierpi z powodu Covid-19, który objawia się m.in. problemami z oddychaniem. Co zatem robić w przypadku nasilających się duszności - zarówno podczas choroby, jak i po wyzdrowieniu? Dr Elżbieta Dudzińska podzieliła się z naszymi widzami wiedzą na ten temat.

  W Polsce trwa pandemia koronawirusa. Najświeższe dane Ministerstwa Zdrowia wskazują na zakażenie u kolejnych 24 051 osób. Jak rozpoznać objawy patogenu? Kiedy traci się węch i smak? Jak długo jesteśmy ich pozbawieni?

  Edyta Górniak antybohaterką polskiej walki z koronawirusem? Gwiazdy, politycy i lekarze krytykują piosenkarkę za słowa, które miały paść na temat pandemii podczas live na profilu instagramowym. Górniak wydała oświadczenie, w którym nie zabrakło ostrych słów pod adresem krytyków i informacji, że ich nazwiska przekazała pełnomocnikom prawnym.

  Patrycja Volny ponownie zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Aktorka znana z filmu "Pokot" przyznała to w szczerym, emocjonalnym nagraniu, które zamieściła w sieci. Jej zdaniem, do nawrotu anoreksji przyczyniła się pandemia koronawirusa i pobyt w izolacji. Córka Jacka Kaczmarskiego opublikowała też wstrząsające zdjęcie swojej sylwetki.

  Były główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz, poseł PiS Jerzy Polaczek i Magda Gessler odpowiedzieli na słowa Edyty Górniak. "W imieniu wszystkich "statystów" ze szpitala, również tych pod respiratorami, pozdrawiam Panią Edytę Górniak".

  Włodzimierz Bodnar, lekarz z Przemyśla od kilku miesięcy bada skuteczność amantadyny. Twierdzi, że przy jej pomocy wyleczył setkę pacjentów chorych na COVID-19. Działanie leku przetestował także na sobie, gdy przechodził zakażenie koronawirusem. - Walczę o to, by wprowadzić schemat mojego leczenia, który jest skuteczny - powiedział dr Bodnar w reportażu Uwagi! TVN.