Przedsiębiorcy, których sytuacja finansowa pogorszyła się przez pandemię COVID-19, mają szansę odzyskać utracone pieniądze. Jak informuje "Rzeczpospolita", aby otrzymać zwrot podarku wystarczy złożyć korektę zeznania podatkowego za 2019 r., w którym odliczymy stratę z 2020 rok. Kto ma szansę na rekompensatę?
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kilka dni temu zaszczepiono przeciwko COVID-19 kilkanaście znanych osób poza kolejnością. W ocenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego doszło do celowego złamania zasad programu szczepień.
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce trwają, ale wciąż pojawia się wiele wątpliwości i zapytań o to, czy lek na pewno jest bezpieczny i kiedy można go przyjmować. Jeden z naszych widzów zadał pytanie, co się stanie, jeśli między dawkami szczepionki zachorujemy na koronawirusa. Wątpliwości rozwiał w naszym programie dr Paweł Grzesiowski.
Brian Pinker to pierwszy pacjent w Wielkiej Brytanii, który otrzymał szczepionkę przeciwko COVID-19 opracowaną przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca. Jednocześnie jest to drugi preparat, którym szczepieni są Brytyjczycy.
Rząd opublikował listę placówek w całym kraju, które będą wykonywały szczepienia przeciwko COVID-19. Wykaz punktów ma być na bieżąco aktualizowany. Obecnie trwają szczepienia osób z grupy 0, czyli pracowników z sektora ochrony zdrowia.
Na konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz szefa KPRM Michała Dworczyka poinformowano o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce oraz o ewentualnym złagodzeniu obostrzeń w czasie ferii. Niedzielski zaapelował, by najbliższe dwa tygodnie potraktować "jak przysłowiową kwarantannę" i przestrzegać obowiązujących zaleceń.
Szczepienia w Polsce trwają, ale wciąż pojawia się wiele wątpliwości i zapytań o to, czy lek na pewno jest bezpieczny. Jeden z naszych widzów zadał pytanie, czy osoba z uczuleniem na penicylinę może poddać się szczepieniu. Wątpliwości rozwiał w naszym programie dr Paweł Grzesiowski.
Szczepienia na COVID-19 w Polsce już się rozpoczęły. Wiele osób zastawia się jednak, czy szczepionka na koronawirusa na pewno jest bezpieczna? Dlaczego powstała szybciej niż zazwyczaj? Jak działa? Na pytania te postanowił odpowiedzieć dziennikarz Marcin Sawicki. Zebrał więc informacje od najlepszych specjalistów, by rozwiać wszelkie wątpliwości, a prof. Anna Piekarska opowiedziała o odporności populacyjnej.
Dobra wiadomość dla rodziców wcześniaków. Zostaną oni włączeni do szczepień na etapie zero - zdecydował minister zdrowia. Dzięki temu bez przeszkód będą mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach. Wnioskowała o to Fundacja Koalicja dla Wcześniaka.
Matylda Damięcka dostała propozycję, żeby zaszczepić się przeciwko COVID-19. Aktorka i ilustratorka w zamian miała wspomnieć o tym fakcie na Instagramie. Artystka jednak odmówiła tej propozycji. Skąd taka decyzja?
Cezary Pazura został ambasadorem kampanii #SzczepimySię. Wybór nie jest przypadkowy, ponieważ aktor jest jednym z najbardziej popularnych w Polsce. Już w styczniu 2021 r. artystę usłyszymy w spotach radiowych, w których będzie zachęcał Polaków do szczepień przeciw COVID-19.
Uważamy ich za bohaterów walczących na pierwszej linii frontu, którzy narażają swoje zdrowie i życie, by ratować innych. Oni z kolei twierdzą, że tylko wykonują swoją pracę, a jedyne czego chcą, to mieć odpowiednie warunki. Troje medyków postanowiło napisać książkę, w której przedstawiało pierwsze miesiące pandemii z własnej perspektywy.
Szczepionka mRNA przeciwko COVID-19 została opracowana w wyjątkowo szybkim tempie w 2020 r., ale badania nad jej technologią trwały ponad 10 lat – wyjaśniają eksperci. Pierwsze podanie mRNA do organizmu pacjenta odbyło się już w 2009 r.
Szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19 w pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy ochrony zdrowia.
4 stycznie rozpoczną się ferie zimowe dla wszystkich uczniów w Polsce. Ale czy na pewno dla wszystkich? Jeśli nic się nie zmieni, młodzież do 16. roku życia spędzi je w "domowym areszcie". Dlatego Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zbiera podpisy pod petycją, w której apeluje, by zawiesić obowiązywanie zakazu. O tym, dlaczego to takie ważne wyjaśniły psycholog Marta Skierkowska oraz Justyna Suchecka, dziennikarka zajmująca się tematyką edukacyjną.
Przepisy, dzięki którym można nakazać obywatelom poddanie się szczepieniom przeciw COVID-19, ma już rząd Hiszpanii. Ustawa została wykorzystana w Grenadzie, gdzie zdecydowano o obowiązkowej szczepionce dla dzieci, przy protestach kilkudziesięciu rodziców. Hiszpańskie władze planują też rejestr osób nieszczepionych.
Po wielu miesiącach oczekiwań, szczepionka przeciw koronawirusowi jest już dostępna. Jak wygląda proces jej podawania? Sprawdzał to Filip Chajzer w Szpitalu Narodowym na warszawskim stadionie.
Pandemia koronawirusa nie ustępuje i choć część osób została już zaszczepiona, ciągle ryzyko zachorowania jest bardzo duże. Dodatkowo, ze świata napływają niepokojące wieści. Naukowcy poinformowali właśnie o odkryciu włoskiej odmiany koronawirusa, która ich zdaniem może być "poprzedniczką" tej z Wielkiej Brytanii.
Kontakt z osobą zakażoną koronawirusem nie musi, ale może oznaczać zarażenie. Warto więc zachować w takiej sytuacji wszelkie środki ostrożności. Ważne jest odpowiedzialne zachowanie, by zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19. Jak długo należy w takim razie przebywać na kwarantannie?
Twórcy platformy służącej dobieraniu specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego zorganizowali #AKCJAMEDYK. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia i obejmuje darmowe porady psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów. O genezie akcji oraz atmosferze panującej w środowisku medycznym opowiedzieli nam organizator Łukasz Pstrong, oraz chirurg, onkolog, dr n. med. Paweł Kabata.
Chociaż premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że ograniczenia dotyczące sylwestra to jedynie apel o nieprzemieszczanie się od 19:00 do 6:00, w rozporządzeniu wciąż zapis o nich widnieje. Wobec rosnącej niepewności społeczeństwa, policja wydała oświadczenie.
Wiele osób przebyło już koronawirusa, ale wciąż zmaga się z jego skutkami lub powikłaniami. U niektórych utrzymują się one nawet miesiącami. Brytyjscy medycy zauważyli, że wielu pacjentów zaczyna skarżyć się na parosmię. Co to jest?
W poniedziałek, 28 grudnia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Ograniczenia mają obowiązywać do 17 stycznia 2021 r. i dotyczyć m.in. basenów, klubów fitness, hoteli, galerii handlowych oraz stoków narciarskich.
Klemens Murańka ponownie otrzymał negatywny wynik testu na koronawirusa, dzięki czemu nasi skoczkowie będą mogli wystartować w konkursie w Obersdorfie. Dzień wcześniej stwierdzono u naszego zawodnika zakażenie i w związku z tym cała polska drużyna została zdyskwalifikowana z Turnieju Czterech Skoczni.
Koronawirus to obecne zmartwienie wszystkich krajów na świecie. W poszczególnych państwach może się jednak różnić sposób jego leczenia. Wyjeżdżając zagranicę należy zdawać sobie sprawę, że ewentualna hospitalizacja z powodu COVID-19 może być kosztowna. Jak tego uniknąć?
Turniej Czterech Skoczni rozpocznie się bez polskich skoczków. Tak zdecydowali organizatorzy turnieju w Oberstdorfie. Powodem jest pozytywny wynik testu na koronawirusa Klemensa Murańki. Z zawodów wycofano całą biało-czerwoną drużynę, w tym broniącego tytułu Dawida Kubackiego.
Rząd nie wprowadza godziny policyjnej w noc sylwestrową, a zakaz poruszania się między 19 wieczorem a 6 rano jest... apelem do społeczeństwa - takie słowa wypowiedział premier Mateusz Morawiecki na niedzielnej konferencji prasowej. Mimo to rozporządzenie z ograniczeniem przemieszczania się wciąż obowiązuje. O co w tym wszystkim chodzi? Co wolno, a czego nie wolno wyjaśnił w programie adwokat Jacek Kosiński.
W niedzielę, 27 grudnia 2020 r. w Polsce ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwsze z nich odbyło się w warszawskim szpitalu MSWiA. Wykonał je nasz gość, specjalista neurochirurgii dr n. med. Artur Zaczyński, który sam został zaszczepiony jako ósmy. Jakie emocje towarzyszyły mu podczas wykonywania zabiegu?
W niedzielę premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że w sylwestra rząd nie wprowadza godziny policyjnej, a apeluje jedynie o to, by bawić się w "kameralnym gronie" i się nie przemieszać. Szef rządu poprosił również nieużywanie fajerwerków.
Rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. Pierwszą zaszczepioną osobą jest naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA Alicja Jakubowska. Zabieg przeprowadził u niej Artur Zaczyński, dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym, będącego filią CSK MSWiA.