Już za kilka dni do Polski trafi szczepionka opracowana przez firmę AstraZeneca. To właśnie nią zostaną zaszczepieni nauczyciele. Pojawiają się jednak głosy, że preparat nie jest wystarczająco skuteczny, a dodatkowo nie powinien być podawany osobom powyżej 65. roku życia. Czy faktycznie skuteczność tej szczepionki pozostawia wiele do życzenia? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy o tym z dr. hab. n. med. Tomaszem Dzieciątkowskim wirusologiem z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Julia Królikowska została już zaszczepiona. Najstarsza córka Pawła Królikowskiego i Małgorzaty Ostrowskiej - Królikowskiej pochwaliła się tym faktem na Instagramie. 22-latka pokazała zdjęcie, z którego wynika, że niedawno przyjęła drugą dawkę. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem.
Rynek pracy przeżywa zawirowania związane z pandemią. Niektóre branże, takie jak hotele, kluby fitness czy restauracje, nie mogą działać już od blisko roku. Są jednak profesje, na które w najbliższym czasie będzie duże zapotrzebowanie. Listę takich właśnie zawodów przedstawił Minister Edukacji i Nauki. Sprawdź, kto nie będzie musiał się martwić o pracę.
Zagraniczne podróże w czasie pandemii ciągle budzą wiele wątpliwości. Nasz widz zapytał na czacie, czy po przejściu COVID-19 musi po powrocie do kraju przechodzić obowiązkową kwarantannę. Okazuje się, że są pewne odstępstwa od tego obowiązku, o czym mówiła adwokat Eliza Kuna.
Od 14 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogłyby zacząć działać hotele - powiedział w czwartek PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Nie wykluczył, że jego resort będzie rekomendować też w najbliższym czasie inne poluzowania.
Naukowcy przekonują, że zaszczepienie przeciw COVID- 19 jak największej grupy społeczeństwa sprawi, że uzyskamy odporność zbiorową. W efekcie - zapanujemy nad epidemią. Kiedy stanie się to w Polsce? Kiedy wszystkie osoby chętne do szczepienia będą mogły to zrobić?
Przedłużający się lockdown i znikoma pomoc państwa pogłębiają kryzys w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Właściciele wielu restauracji i pensjonatów nie mogą zarabiać, a wciąż ponoszą wysokie koszty utrzymania swoich biznesów. Część z nich, zmuszona sytuacją, wyprzedaje elementy wyposażenia swoich lokali. Na ile starczy im pieniędzy, które na tym zarobią? I czy ktoś będzie chciał kupić tak specyficzny sprzęt?
Pandemia mocno wywróciła nasze życie do góry nogami. Niektóre osoby straciły pracę i środki do życia i zmuszone są szukać nowego zajęcia. W tym pomaga im Michał Zdanowicz, fotograf. Mężczyzna całkowicie za darmo wykonuje zdjęcia do CV. Skąd wziął się pomysł na taką nietypową pomoc?
W wieku 100 lat z powodu COVID-19 zmarł kapitan Tom Moore, weteran II Wojny Światowej z Wielkiej Brytanii. O seniorze zrobiło się szczególnie głośno w zeszłym roku, kiedy to w wyniku swojego niecodziennego wyzwania zebrał dla brytyjskiej służby zdrowia bagatela prawie 33 miliony funtów.
Z najnowszych badań wynika, że pogoda może mieć znaczący wpływ na przebieg pandemii. W ocenie naukowców takie parametry jak temperatura, wilgotność czy prędkość wiatru pozwalają przewidzieć jej rozwój oraz wskazać, kiedy może pojawić się kolejna fala zachorowań. Jak to możliwe?
Z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa możemy korzystać z niewielu atrakcji. Czy ograniczenia dotyczą także kuligów zorganizowanych na własnej posesji? Na pytanie widza Dzień Dobry TVN odpowiedziała Eliza Kuna, adwokat.
Okłamanie pracodawcy w czasie pandemii może mieć poważne skutki. Przekonał się o tym mężczyzna, który - wbrew zaleceniom - nie poinformował firmy o wyjeździe za granicę. Szefowie uznali, że w ten sposób naruszył bezpieczeństwo współpracowników i dyscyplinarnie go zwolnili. Sąd orzekł, że mieli do tego prawo.
Praca zdalna na kwarantannie i w czasie izolacji rodzi wiele pytań. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy będąc na chorobowym, musi wykonywać obowiązki zawodowe w trybie home office. Jak ta sprawa wygląda pod względem prawnym? Wyjaśniała to adwokat Eliza Kuna.
Pandemia koronawirusa w znaczny sposób dotknęła nie tylko najuboższych, lecz także lokale gastronomiczne, które od kilku miesięcy pozostają zamknięte i mogą świadczyć jedynie usługę sprzedawania dań na wynos. W ramach akcji #TVNpomagajmysobie postanowiliśmy pomóc jednym i drugim. W jaki sposób?
Melatonina reguluje nasz sen, to wiadomo nie od dziś. Teraz okazało się, że ma także inne dobroczynne właściwości. Zdaniem naukowców z uniwersytetu w Sao Paulo, wytwarzana w płucach substancja jest też bardzo skuteczna w zwalczaniu SARS-CoV-2. Ma nie tylko wysokie właściwości prewencyjne, ale również hamuje rozprzestrzenianie się koronawirusa w organizmie.
Polska otrzyma 16 mln szczepionek opracowanych przez firmę AstraZeneca. Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w pierwszym kwartale do naszego kraju dotrze około 1,5 mln dawek. Taka ilość pozwoli zaszczepić ok. 750 tys. osób.
89,3 proc. - tyle skuteczności w zapobieganiu COVID-19 miała szczepionka Novavax w badaniach, które przeprowadzono w Wielkiej Brytanii. Była prawie tak samo skuteczna w ochronie przed bardziej zakaźnym wariantem brytyjskim. Jeśli zostanie zatwierdzona, trafi do użycia w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i innych krajach.
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce już się rozpoczęły. W pierwszej kolejności antidotum otrzymują osoby związane z ochroną zdrowia oraz seniorzy. Czy osoby, które mają już wyznaczony termin szczepienia mogą sobie wybrać szczepionkę, którą zostaną zaszczepieni?
Preparat firmy AstraZeneca przeciw Covid-19 powinien być podawany w Niemczech tylko osobom do 65. roku życia. Takie zalecenie wydała komisja ds. szczepionek Instytutu im. Roberta Kocha. Uzasadniono to niewystarczającą ilością danych w badaniach nad tą szczepionką.
W niedzielę 31 stycznia mija termin obowiązywania restrykcji, które zostały wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Zasady, które będą obowiązywać od poniedziałku 1 lutego, przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zapowiadał wcześniej rzecznik rządu Piotr Mueller, "trzeba iść w kierunku lekkiego rozluźnienia obostrzeń".
Choć pandemia trwa w Polsce już prawie rok, to wciąż trudno znaleźć na niektóre pytania odpowiedź. Dlatego do dyspozycji naszych widzów jest czat, na którym można podzielić się wszelkimi wątpliwościami dotyczącymi koronawirusa. Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 odpowiedział w naszym programie na pytanie dotyczące wyniku testu. Co oznacza "reaktywny (dodatni)"?
Godziny dla seniora przestają obowiązywać w sklepach 1 lutego, czyli od najbliższego poniedziałku. Taką informację przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Obecnie, między 10:00 a 12:00, zakupy mogą zrobić tylko osoby, które ukończyły 60. rok życia.
Specjaliści alarmują, że po pandemii czeka nas druga fala zaburzeń zarówno psychicznych, jak i tych związanych z uzależnieniami. Badania zrealizowane przez zespół z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego są zatrważające. Jak się okazuje, prawie 30% badanych ma problemy z alkoholem. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedział nam Cezary Biernacki, psychoterapeuta, Stowarzyszenie OD-DO.
Podróżowanie po pandemii będzie zdecydowanie inne niż do tej pory. Czy od podróżujących przy przekraczaniu granic będzie wymagane okazanie paszportu szczepień przeciw COVID-19? O tym, które kraje wprowadziły restrykcje i na czym one polegają, opowiedział nam ekspert ds. turystki Maciej Nykiel.
#TVNpomagajmysobie trwa. Do tej pory wydaliśmy 65 tys. posiłków. Dzięki zaangażowaniu widzów i partnerów reklamowych TVN tym razem udało nam się pomóc podopiecznym Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku.
Kiedy miał 104 lata w swojej kategorii wiekowej ustanowił rekord Europy w biegu na 100 metrów. Swoją formą może zadziwiać o wiele młodsze osoby i daje przykład innym. 111-letni Stanisław Kowalski, najstarszy żyjący mężczyzna w Polsce, przyjął właśnie szczepionkę przeciwko COVID-19.
Szczepionki przeciw COVID-19 zostały skradzione z przychodni w miejscowości Iłowo-Osada koło Działdowa. W nocy włamano się do tamtejszej przychodni i zabrano fiolki z preparatem. Policjanci zatrzymali osobę podejrzewaną o kradzież.
Dwa dni pełnopłatnego urlopu oraz zniżka na przewozy komunikacją zbiorową. W ten sposób rząd chce zachęcić do oddawania krwi lub osocza po przejściu COVID-19. W ten sposób zachęca również do pomagania chorym, którym taki gest może uratować życie.
Dwie maski nałożone na twarz - taka moda zapanowała wśród amerykańskich polityków i znanych osobistości. Część naukowców z aprobatą podchodzi do tej metody. Ale czy podwójna osłona rzeczywiście lepiej chroni przed koronawirusem? Na ten temat wypowiedziała się prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Kolejne miesiące spędzone w domu nie napawają nas optymizmem. Coraz częściej i intensywniej myślimy o podróżach, wymarzonych wakacjach czy odwiedzinach rodziny mieszkającej za granicą. Jak obecnie wygląda kwestia kwarantanny po powrocie do Polski? Na to pytanie odpowiedziała nam adwokat Eliza Kuna.