W poniedziałek (10.05) na konferencji prasowej szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk ujawnił, że zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej rząd podjął decyzję o skróceniu okresów między dwiema dawkami preparatów Moderny, Pfizer i AstraZeneki.
Trwająca pandemia pokrzyżowała wiele planów. Chrzciny w czasie pandemii, podobnie jak wesela, komunie czy inne wydarzenia nie są łatwe do zorganizowania. Obowiązujące obostrzenia stale się zmieniają. Jakie są możliwości zorganizowania rodzinnego spotkania?
W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 nie są obowiązkowe. Dlatego jedna z firm, by zmotywować swoich pracowników, zaproponowała jednorazowy dodatek w wysokości 500 złotych. Jak argumentują swoją decyzję?
Do tej pory pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymało 13 milionów Polaków. Czy do przyjęcia szczepionki trzeba się przygotować? Czego lepiej nie robić, kiedy już otrzymamy preparat? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr. Tomaszem Karaudą, specjalistą chorób wewnętrznych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi.
53-letnia kobieta, która w niedzielę, 9 maja, zmarła w szpitalu w Laosie była pierwszą ofiarą śmiertelną COVID-19. Jak informują tamtejsze władze, w 7-milionym Laosie do tej pory potwierdzono ponad 1 300 zakażeń koronawiruem SARS-CoV-2.
COVID-19 i druga fala epidemii nawiedza obecnie Indie. Wśród ozdrowieńców lekarze zgłaszają coraz więcej przypadków mukormykozy. To groźna grzybica, której wskaźnik śmiertelności wynosi aż 50 procent. Większość pacjentów niestety zgłasza się za późno, gdy już straci wzrok, a wtedy trzeba usunąć oko, aby infekcja nie dotarła do mózgu. Komu mukormykoza zagraża najbardziej?
COVID-19 w Indiach nie odpuszcza. Tamtejsi lekarze alarmują, że sytuacja w zakresie epidemii jest dramatyczna – powiedziała w rozmowie z PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Czy indyjski wariant koronawirusa grozi Europie?
Od niedzieli, 9 maja kolejne roczniki mogą zapisywać się na szczepienie przeciw koronawirusowi. Nadszedł czas na osoby urodzone w latach 2000, 2001, 2002 i 2003. To ostatni dzień z harmonogramu szczepień dla dorosłych.
W sobotę 8 maja ponownie otwarte zostały hotele. Obiekty działają w reżimie sanitarnym. Co to oznacza? Sprawdź, z jakimi ograniczeniami muszą się liczyć goście. Tymczasem branża hotelarska szacuje, że jej straty związane z pandemią koronawirusa sięgają miliardów złotych.
Od soboty, 8 maja, na szczepienie przeciw COVID-19 mogą się zapisywać osoby w wieku 22, 23 i 24 lata. Zobacz, jak się zapisać i jak wygląda harmonogram szczepień dla kolejnych roczników. Ilu Polaków już zostało zaszczepionych?
Minister Zdrowia Adam Niedzielski był gościem programu "Sprawdzam" w TVN24, w którym wskazał przybliżony termin rozpoczęcia szczepień przeciw COVID-19 dla osób poniżej 18. roku życia. Kiedy się rozpoczną?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) awaryjnie dopuściła w piątek (7.05) do użytku szczepionkę przeciw COVID-19. Chodzi o preparat chińskiej firmy Sinopharm. To oznacza, że po raz pierwszy WHO zaaprobowała szczepionkę na koronawirusa niewyprodukowaną na Zachodzie.
Co najmniej trzy leki przeciwko COVID-19 zostaną opracowane i zatwierdzone do października. Ewentualne dwa kolejne pojawią się do końca roku. Takie są założenia unijnej strategii, którą zaprezentowano w Brukseli. UE na badania naukowe przeznaczy 90 mln euro.
Tematy dotyczące koronawirusa wciąż rodzą w naszych głowach wiele nowych pytań. Czy wyniki badań na przeciwciała sugerujące przebycie COVID-19 oznaczają takie same prawa, jak dla ozdrowieńców? Sprawdź, co mówi na ten temat adwokat Eliza Kuna.
Wakacje w Grecji - wielu o nich marzy. Jak zapowiedział tamtejszy minister turystyki, Haris Theoharis, od 14 maja zniesiona zostanie znaczna część restrykcji związana z pandemią koronawirusa. Otwarte będą m.in. już wszystkie lotniska, plaże, muzea, bary, restauracje, hotele i campingi. A czy obowiązkowa będzie kwarantanna?
Siłownie i kluby fitness mogą wznowić działalność od 29 maja do 5 czerwca. To samo dotyczy basenów, aquaparków i obiektów sportowych zamkniętych. Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w czwartek wieczorem. Będą obowiązywały limity osób.
Do Dziennika Ustaw trafiło nowe rozporządzenie w sprawie maseczek ochronnych. To oznacza, że wiadomo już, kiedy nakaz zasłaniania ust i nosa nawet na świeżym powietrzu zostanie zniesiony.
Katarzyna Piekielna ma 40 lat i jest poważnie chora - ma raka mózgu. Niestety, nie może zostać operowana, bo ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawursa, data zabiegu wciąż jest zmieniana. W reportażu programu UWAGA! TVN pani Katarzyna opowiedziała o swojej trudnej sytuacji.
Pszczoły są bardzo pożytecznymi owadami. Teraz naukowcy z Holandii wykorzystali ten fakt i wyszkolili je, aby w kilka sekund wykrywały COVID-19. Jak tego dokonali?
Adam Niedzielski na jednej z ostatnich konferencji prasowych zabrał głos w wsprawie mutacji koronawirusa. Szef Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że na Śląsku pojawiły się trzy przypadki wariantu brazylijskiego. Zapewnił jednocześnie, że dwa ogniska związane z indyjskim wariantem są opanowane.
Przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19 pozwala nie tylko uniknąć choroby, ale także daje możliwość np. swobodnego podróżowania. Niestety są osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą się zaszczepić. Z jakimi obostrzeniami mogą się spotkać? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzieliła Eliza Kuna, adwokat.
Odradzamy publikowanie w mediach społecznościowych zdjęć zaświadczeń o otrzymaniu szczepionki przeciw koronawirusowi - ostrzegają niemieccy eksperci od ochrony danych osobowych. Dlaczego? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Czy będzie można zorganizować w maju wesele lub komunię? Kiedy złagodzone zostaną obostrzenia? Czy pojawią się limity gości? Te pytania od dłuższego czasu zadają sobie wszyscy, którzy planują taką uroczystość. Podczas konferencji premiera 28 kwietnia dowiedzieliśmy się w kiedy restrykcje zostaną zniesione.
Kolejne mutacje koronawirusa rozprzestrzeniają się po świecie. Indyjski wariant jest już w Polsce. Prof. Rafał Gierczyński, ekspert Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny powiedział, że ta odmiana jest aktualnie obecna w dwóch lokalizacjach.
Od czwartku, 6 maja na szczepienie przeciw koronawirusowi rejestrować się mogą osoby powyżej 28 lat, czyli te urodzone w latach 1992-1993. W jaki sposób zapisać się na szczepienie i jak wygląda harmonogram?
Pokonanie COVID-19 nie zawsze oznacza koniec problemów ze zdrowiem. Wielu pacjentów, choć wygrało z infekcją, dalej zmaga się z nieprzyjemnymi skutkami choroby. W ocenie badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi takim osobom może pomóc terapia niebieskim światłem. W jaki sposób? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Aleksandrą Lesiak, dermatologiem.
Przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii zaszczepiło się dotychczas blisko 35 mln osób. Jak donosi "The Times" osoby w wieku powyżej 50 lat będą mogły przyjąć trzecią dawkę preparatu już jesienią. Jak aktualnie wygląda plan walki z pandemią?
Od poniedziałku 4 maja wszystkie sklepy i punkty usługowe, które znajdują się w galeriach handlowych, są ponownie czynne. To jeden z elementów luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Sprawdź, na jakie restrykcje należy się przygotować w sklepach. O czym trzeba pamiętać, wybierając się na zakupy?
Program szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce w ostatnich tygodniach mocno przyspieszył. Na przyjęcie preparatu mogą zapisać się już wszyscy pełnoletni Polacy. Kiedy przyjdzie kolej na uczniów? Wstępny termin podał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Ta decyzja będzie miała ogromny wpływ na przebieg przyszłego roku szkolnego.
Michał Rogalski ma tylko 19 lat, a w sprawie przebiegu epidemii koronawirusa jest autorytetem dla wielu Polaków, nawet dla rządu. W ramach inicjatywy obywatelskiej zbiera i analizuje informacje dotyczące zachorowań. Jakie są jego przewidywania co do rozwoju sytuacji epidemicznej?