Minionej doby w Polsce zanotowano 52 przypadki zakażenia koronawirusem. Oznacza to, że liczba przypadków spadła o 21 w porównaniu do ubiegłego poniedziałku. Najwięcej optymizmu budzi jednak brak zgonów spowodowanych COVID-19.
Najlepszym sposobem na zatrzymanie pandemii i powrót do normalności są szczepienia. Niestety liczba chętnych na przyjęcie antidotum przeciwko COVID-19 systematycznie spada. Dlatego, aby zwiększyć zainteresowanie i przekonać niezdecydowanych resort zdrowia zapowiedział akcję dzwonienia do osób, które jeszcze nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19. Jeśli dzwoni numer 221655155, to lepiej odebrać.
Dostawy 30 mln sztuk kolejnej dawki szczepionki przeciw COVID-19 negocjuje polski rząd. Za rozmowy odpowiedzialna jest Komisja Europejska. Wszystko po to, by w razie groźnej mutacji koronawirusa można było błyskawicznie uruchomić szczepienia uzupełniające.
Od 26 czerwca zdjęte zostają niektóre ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Zwiększony został limit osób, które mogą przebywać m.in. w barach, restauracjach czy w galeriach handlowych. Od soboty możliwa jest też działalność klubów nocnych i dyskotek.
Na czas wakacji rząd zdecydował się znieść kolejne ograniczenia. Od soboty 26 czerwca zwiększą się limity miejsc na koncertach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych oraz w hotelach i kościołach. Co jeszcze się zmieni?
Szczepionki przeciwko COVID-19 opracowane przez firmy Pfizer/BioNTech i Moderna mogą prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego. Mimo że takich przypadków było niewiele, to amerykańska agencja Food and Drug Administration (FDA) zdecydowała się wydać ostrzeżenie.
Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 o nazwie Delta od kilku miesięcy rozprzestrzenia się w Europie. Pierwsze przypadki wykryto już także w Polsce. Co więcej, w Indiach pojawiły się także doniesienia o nowej jego odmianie – Delta Plus.
Koronawirus nie daje za wygraną. Coraz częściej słyszymy doniesienia o pojawianiu się jego kolejnych, o wiele bardziej zakaźnych mutacji. Aby nie doprowadzić do ich rozprzestrzeniania się w Polsce, rząd zdecydował o przywróceniu 10-dniowej kwarantanny dla osób, które przybywają spoza strefy Schengen. Kto będzie z niej zwolniony? Kiedy zaczyna obowiązywać przepis?
Niemal od początku pandemii wiadomo, że koronawirus sieje spustoszenie nie tylko w układzie oddechowym, ale również nerwowym. Ostatnie badania ujawniły znaczne uszkodzenia mózgu u pacjentów zmarłych na COVID-19. Co więcej – okazało się, że zmiany wcale nie są podobne do tych wywołanych przez brak tlenu, tylko przypominają stan po ciężkim udarze. Jak to możliwe?
Słońce ostatnio nie daje o sobie zapomnieć. Nic więc dziwnego, że wiele osób postanowiło skorzystać z jego promieni. Jednak nie wszystkim może to wyjść na dobre. Z opalania powinni zrezygnować ci, którzy niedawno przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19. Jak długo trzeba się powstrzymać? Dlaczego jest to takie ważne? Wyjaśniają dr Łukasz Preibisz, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej oraz dr Paweł Grzesiowski immunolog, ekspert profilaktyki zakażeń.
Nowa, trzydawkowa szczepionka przeciw koronawirusowi została opracowana na Kubie. Jak zapewniają tamtejsi naukowcy, preparat o nazwie Abdala jest skuteczny w walce z COVID-19 w ponad 92 proc. Obecnie oczekuje na zatwierdzenie.
Badania kliniczne nad nową szczepionką przeciw COVID-19 rozpoczęła właśnie australijska firma Nucleus Network. Stworzony przez koncern preparat ma postać sprayu do nosa. W ocenie badaczy donosowa szczepionka może zatrzymać wirusa i sprawić, że nie przedostanie się do płuc.
Fani piłki nożnej nie mogą narzekać na brak sportowych emocji. Właśnie trwa Euro, a pod koniec listopada 2022 roku w Katarze odbędą się mistrzostwa świata. Niestety, nie wszyscy miłośnicy futbolu będą mogli oglądać mecze z trybun. Dla kogo wstęp na imprezę nie będzie możliwy?
Wariant delta koronawirusa SARS-CoV-2 bardzo szybko się rozprzestrzenia. Do tej pory patogen został wykryty w 75 krajach, w tym także w Polsce. Szef MEiN w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" powiedział, że jeśli wirus będzie stanowił zagrożenie, rok szkolny rozpocznie się w systemie hybrydowym.
Ekspozycja na rinowirusy, które są najczęstszą przyczyną przeziębienia, może chronić przed koronawirusem. Wyzwolenie tych mechanizmów obronnych na wczesnym etapie infekcji COVID-19 daje nadzieję na zapobieganie lub leczenie infekcji.
W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem władze Portugalii postanowiły, że Lizbona, stolica kraju, zostanie otoczona kordonem sanitarnym. Do miasta będzie można wjechać lub z niego wyjechać tylko z bardzo ważnych powodów.
Po specjalnym posiedzeniu Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta, opublikowano komunikat, według którego minister Adam Niedzielski ocenił, że w ochronie zdrowia mamy ogromne zaległości do nadrobienia. Poruszył też temat ewentualnej czwartej fali pandemii.
Coraz więcej osób jest już po jednej dawce szczepionki. W związku z nadchodzącymi wakacjami oraz sezonem urlopowym, warto zastanowić się nad tym, gdzie przyjąć kolejne szczepienie. Co w przypadku Polaków, którzy szczepili się za granicą? Czy mogą oni dokończyć cykl w Polsce? Na to pytanie odpowiedziała adwokat, Eliza Kuna.
Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce w pod koniec grudnia 2020 roku. Od tego czasu w pełni zaszczepionych jest prawie dziesięć milionów Polaków. Jakimi preparatami są szczepieni Polacy?
Według resortu zdrowia, indyjski wariant koronawirusa jest dla Polski realnym zagrożeniem. Na konferencji prasowej Adam Niedzielski podał, ile dotychczas odnotowano przypadków Delty w naszym kraju. Minister wypowiedział się także na temat możliwości wprowadzenia dodatkowych obostrzeń sanitarnych. Czy szczepionka przeciw COVID-19 jest skuteczna wobec tej odmiany?
Najlepszą ochroną przed COVID-19 są szczepienia. Pełną odporność daje przyjęcie dwóch dawek, w przypadku szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca lub jednej, gdy szczepimy się preparatem Johnson&Johnson. Zdaniem badaczy - w niektórych przypadkach - to zdecydowanie za mało. Kto powinien otrzymać dodatkową dawkę antidotum na COVID-19?
Szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymują coraz młodsze osoby. Kiedy antidotum będzie mogło być podawane dzieciom powyżej 3 roku życia? Czy jest szansa, że zostaną one zaszczepione jeszcze w tym roku? W Dzień Dobry TVN odpowiedzi na to pytanie udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Coraz częściej słyszymy o powikłaniach neurologicznych i tzw. "długim ogonie" u osób, które przeszły COVID-19. U niektórych pacjentów takie objawy utrzymują się jeszcze długo po ustąpieniu infekcji. Sugeruje to, że SARS-CoV-2 może mieć trwały wpływ na pracę wielu narządów, także mózgu. Naukowcy wiedzą już, w jaki sposób wirus sprzyja rozwojowi problemów neurologicznych.
Szczepienia przeciw COVID-19 to temat, który wciąż budzi wiele pytań. Jedno z nich należy do naszego widza, który zastanawia się, czy może zostać zwolniony z kwarantanny, by przyjąć drugą dawkę. Odpowiedzi w Dzień Dobry TVN udzieliła adwokat Eliza Kuna.
Mniej rozwodów i separacji odnotowano w 2020 r. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, które wpłynęły na tempo pracy sądów. Spadła także liczba zawieranych małżeństw. Takie dane przedstawił Główny Urząd Statystyczny.
Od 7 czerwca na szczepienia mogą być zapisywane dzieci powyżej 12 roku życia. Nastolatki będą otrzymywały szczepionkę opracowaną przez firmę Pfizer. Czy ten preparat jest dla nich najlepszy? Jakie powikłania mogą się u nich pojawić? Wyjaśnił nam to dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Pełną ochronę przeciw COVID-19 daje przyjęcie dwóch dawek szczepionki. Czy osoby, które między szczepieniami przeszły infekcję muszą powtarzać całą procedurę? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Chińskim naukowcom udało się wyodrębnić od różnych gatunków nietoperzy 24 nowe genomy koronawirusów. Cztery z nich są pod względem genetycznym podobne do SARS-CoV-2, a jeden jest do niego bardzo zbliżony. Badacze zebrali próbki opisywanych koronawirusów między majem 2019 r. a listopadem 2020 r. w położonej w południowo-zachodnich Chinach prowincji Junnan.
Jak wynika z nowych badań, których wyniki opublikowano na łamach czasopisma "Pediatrics", powikłania, takie jak zapalenie płuc i niedotlenienie, występują częściej u dzieci i młodzieży z COVID-19 niż z grypą sezonową. Podkreśla się także, że śmiertelność z powodu COVID-19 jest bardzo niska.
Premier i minister zdrowia ogłosili plan luzowania obostrzeń na wakacje 2021. Ważne zmiany dotyczą przede wszystkim limitu miejsc w hotelach. Jest grupa osób, której ograniczenia nie będą obowiązywały.