W Polsce każdego dnia przybywa osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, więc coraz częściej i chętniej podróżujemy. Po ponad roku silnych obostrzeń, a także po wielu miesiącach zamkniętych granic, kraje w Europie i na świecie otwierają się i przyjmują turystów. Gdy wracamy z zagranicznego urlopu pojawia się wiele pytań, a jednym z nich jest to, czy będziemy musieli poddać się obowiązkowej kwarantannie.
Minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do wątpliwości dotyczących obowiązku zakrywania ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach. Czy wiadomo, do kiedy będzie trzeba nosić maseczki?
Nie będzie można zaszczepić się już szczepionką AstraZeneca. Będzie ona dostępna już tylko dla osób, które czekają na drugą dawkę. Takie informacje przekazała "Gazeta Wyborcza".
Pandemia powili odpuszcza. Rząd uwalnia kolejne gałęzie gospodarki. Można już organizować wydarzenia kulturalne oraz koncerty. Niestety, w przypadku tych ostatnich pojawiła się informacja, że w niektórych z nich będą mogły uczestniczyć tylko osoby zaszczepione. Czy to dobre rozwiązanie? Czy dzięki temu więcej osób zdecyduje się przyjąć antidotum na COVID-19? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z lek. Bartoszem Fiałkiem, specjalistą w dziedzinie reumatologii oraz Tomaszem Sobierajskim, socjologiem.
Część pacjentów po przechorowaniu COVID-19 zmaga się z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Badacze z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie chcą opracować dietę, która pomoże odbudować zniszczoną w czasie choroby florę bakteryjną. W jej stworzeniu mają pomóc ochotnicy.
Wariant koronawirusa Delta jest już za naszą zachodnią granicą. Naukowcy donoszą, że jest najbardziej zaraźliwy. Zakażenie stwarza większe ryzyko cięższego przebiegu choroby i może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Czy daje nowe objawy?
Szczepienie przeciw COVID-19 od środy 9 czerwca można wykonać także w aptece. Tak wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia. Jakie warunki musi spełnić właściciel apteki?
Wakacje jeszcze nigdy nie były tak niepewne. Po roku licznych restrykcji, poszczególne państwa luzują obostrzenia. Każde z nich ma jednak odrębne przepisy. Jak dowiedzieć się, które z nich są aktualne? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego.
Firma Pfizer rozpoczęła kolejny etap testów opracowanej przez siebie szczepionki przeciwko COVID-19. Tym razem badania kliniczne będą prowadzone z udziałem dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Szczepionka będzie testowana w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Hiszpanii oraz w Polsce.
Chorwacja to jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów. Niestety w tym roku z powodu pandemii nie każdy będzie mógł spędzić tam wakacje. Jakie warunki trzeba spełnić, aby bezpiecznie wjechać do kraju?
Czy szczepienie dzieci przeciw COVID-19 jest bezpieczne? - to pytanie stawia sobie wielu rodziców. Lekarz rodzinny dr Michał Matyjaszczyk na łamach "Wysokich Obcasów" mówi wprost: "Większa jest szansa, że schodząc ze schodów, człowiek się zabije, niż że szczepionką zrobimy sobie krzywdę".
Do tej pory przeciwko COVID-19 mogła się szczepić młodzież od 16. roku życia. Teraz do grupy uprawnionych włączono również nastolatków w wieku 12-15 lat. Zapisy trwają od poniedziałku 7 czerwca. Do kogo należy decyzja o szczepieniu wychowanków domów dziecka i zakładów poprawczych?
Coraz więcej osób jest już po drugiej dawce szczepionki. Czy to oznacza, że jesteśmy bezpieczni? Jeden z naszych widzów zwrócił się z pytaniem do ekspertki: Czy osoby w pełni zaszczepione obejmowane są kwarantanną w przypadku kontaktu z osobą zakażoną? Odpowiedzi udzieliła adwokat Eliza Kuna.
Czy przed i po szczepieniu przeciw COVID-19 można pić alkohol? Zdaniem włoskiego stowarzyszenia ds. problemów alkoholowych należy unikać napojów wyskokowych kilka dni przed i po przyjęciu wakcyny. Organizacja przypomniała o tym zaleceniu po opublikowaniu w mediach wiadomości, że w punkcie szczepień na Sycylii oferowano piwo.
Brak maseczki ochronnej podczas wydarzenia kulturalnego może nieść za sobą przykre konsekwencje. O obwiązujących zasadach mówi adwokat Eliza Kuna, odpowiadając na pytanie naszego widza.
Od poniedziałku, 7 czerwca rodzice nastolatków mogą zapisywać swoje dzieci na szczepienie przeciw COVID-19. Dla osób w wieku 12-15 lat czekają już e-skierowania. Jak zapisać dziecko na szczepienie?
Na łamach serwisu medRxiv opublikowano przypadek 36-letniej mieszkanki RPA, u której wykryto 32 mutacje koronawirusa. Kobieta jest także nosicielką wirusa HIV. Jakie to ma znaczenie dla przyszłych badań?
Nepal stawia czoła indyjskiej odmianie koronawirusa, która zbiera coraz większe żniwo na całym świecie. Władze zwróciły się z dramatycznym apelem do wspinaczy, prosząc o butle na tlen, których brakuje w lecznicach. O tragicznej sytuacji w Nepalu opowiadają himalaistka Monika Witkowska oraz podróżniczka Magda Jończyk.
Od 7 czerwca na szczepienia przeciwko COVID-19 będzie można zapisywać dzieci powyżej 12. roku życia. Czy, aby podać nastolatkowi antidotum na COVID-19 wystarczy zgoda jednego rodzica? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzieliła Eliza Kuna, adwokat.
Po infekcji COVID-19 następuje bardzo gwałtowne i nasilone wypadanie włosów. Problem ten wywołuje negatywne skutki emocjonalne u pacjentów, poczucie lęku, które mogą dalej prowadzić nawet do zaburzeń depresyjnych. Na czym polega terapia mająca na celu powstrzymanie wypadania włosów?
Już od najbliższego poniedziałku, 7 czerwca, na szczepienia przeciwko COVID-19 będzie można zapisywać dzieci powyżej 12 roku życia. Czy to dobra decyzja? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Anetą Górską-Kot, pediatrą oraz Martą Życińską, mamą trzech chłopców.
Osoby, które miały kontakt z kimś zakażonym koronawirusem SARS-CoV-2 muszą przejść kwarantannę. Jest ona obowiązkowa, także wtedy, gdy przebywamy na urlopie. Czy w takiej sytuacji można się ubiegać o zwrot kosztów? W Dzień Dobry TVN odwiedzi na to pytanie udzieliła Eliza Kuna, adwokat.
Dzieci chorują na COVID-19 bezobjawowo lub skąpoobjawowo, ale powikłania są poważne. Najczęściej występuje pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny. Pojawia się przeczulica, dziecko jest osłabione, podsypiające, cierpiące. Innymi niepokojącymi objawami są: wysypka, bóle brzucha, wymioty i biegunki, zapalenie spojówek i wysypki skórne.
Wstrząs anafilaktyczny nie jest jedyną reakcją organizmu na podanie szczepionki przeciwko COVID-19. Istnieje szereg objawów, które mogą się pojawić po przyjęciu preparatu. Czy w przypadku ich wystąpienia należy przyjąć drugą dawkę?
Luzowanie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa następuje stopniowo, wraz ze spadkiem liczby zakażeń. Rząd rozważa już kolejne kroki dotyczące zmian w restrykcjach - możemy spodziewać się szczegółowych informacji.
Groźna infekcja od kilku tygodni rozprzestrzenia się w Indiach, a teraz okazuje się, że odnotowano pierwsze przypadki zakażeń również w Iraku. Mowa o mukormykozie, potocznie określanej jako "czarny grzyb". Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością. Zagraża pacjentom przechodzącym koronawirusa, ale także ozdrowieńcom.
Dobra wiadomość na wakacje. Badacze z Włoch udowodnili, że światło słoneczne, zwłaszcza promienie UVA i UVB mogą zneutralizować wirusa SARS-CoV-2 w ciągu kilku minut. To tłumaczyłoby, dlaczego latem ubiegłego roku było mniej przypadków zakażeń niż jesienią.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa w marcu 2020 roku. Prawo do jego pobierania było przedłużane kilka razy, ostatnio do 6 czerwca 2021 roku. Teraz rząd zdecydował, że rodzice nadal mogą je otrzymywać. Sprawdź, do kiedy i na jakich zasadach przysługuje świadczenie.
Wesele to dla wielu osób jeden z najważniejszych momentów w życiu. To zazwyczaj starannie planowana uroczystość, na którą zaprasza się rodzinę, przyjaciół i znajomych. Dzień ten na długo pozostaje w pamięci państwa młodych i uczestników zabawy. Niestety, w związku z pandemią koronawirusa od kilkunastu miesięcy nie można było organizować hucznych wesel gromadzących wielu gości. Kiedy sytuacja wróci do normy? Rzecznik rządu podaje termin.
To już pewne, w wakacje 2021 r. będą obowiązywały paszporty covidowe. System zostanie wprowadzony 1 lipca, a od 1 czerwca Polska przystępuje do systemu Unijnych Certyfikatów COVID. Czy podróżowanie po krajach Unii będzie możliwa tylko dla posiadaczy certyfikatu?