Na łamach serwisu medRxiv opublikowano przypadek 36-letniej mieszkanki RPA, u której wykryto 32 mutacje koronawirusa. Kobieta jest także nosicielką wirusa HIV. Jakie to ma znaczenie dla przyszłych badań?
Ponad 30 mutacji koronawirusa u jednej pacjentki
W ciele zakażonej wirusem HIV kobiety koronawirus zmutował aż 32 razy w ciągu zaledwie 216 dni. Jak podaje "Los Angeles Times", nie wiadomo, czy któraś z mutacji została przekazana innym.
Naukowcy badają teraz, czy 36-latka z RPA to wyjątek, czy reguła. Niewykluczone bowiem, że osoby zakażone wirusem HIV mogą być źródłem nowych wariantów koronawirusa. - Wszystko dlatego, że prawdopodobnie mogą dłużej być jego nosicielami - wskazuje Tulio de Oliveira, genetyk z Uniwersytetu KwaZulu-Natal w Durbanie.
Profesor chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Barcelonie Juan Ambrosini twierdzi jednak, że pacjentka z RPA jest raczej wyjątkiem. Kobieta zgłosiła się do szpitala z łagodnymi objawami, a po badaniach okazało się, że chorowała na koronawirusa o wiele dłużej niż przecięta zakażona osoba.
Mutacje koronawirusa
Przypomnijmy, że obecnie wyszczególniono już 10 mutacji koronawirusa na całym świecie. Są to: wariant brytyjski, wariant południowoafrykański, wariant brazylijski, wariant kalifornijski, wariant indyjski, wariant nigeryjski, wariant nowojorski, wariant "tanzański", wariant litewski oraz wariant filipiński.
Jak dotąd, w Polsce zanotowano przypadki wariantu brytyjskiego, brazylijskiego, południowoafrykańskiego, nigeryjskiego, kalifornijska i indyjskiego.
Zobacz wideo: Uczeni z Białegostoku na tropie mutacji koronawirusa
Zobacz także:
- Po infekcji COVID-19 wypadają włosy. Potrzebna jest specjalistyczna terapia
- Himalaiści pomagają Nepalczykom w walce z koronawirusem. "Sytuacja jest przerażająca"
- "Czarny grzyb" coraz bardziej zagraża ozdrowieńcom. Z Indii przedostał się do Iraku
Autor: Kamila Glińska
Źródło: medRxiv/Los Angeles Times