W dobie kryzysu epidemiologicznego jesteśmy nieustannie bombardowani informacjami na temat koronawirusa i zagrożeń z nim związanych. Naukowcy i lekarze poszerzają zakres swojej wiedzy, jednak jej zasób już teraz jest tak duży, że przeciętny Kowalski może mieć kłopot z przyswojeniem nowych doniesień. Poznaj pediatrę, który w prosty sposób tłumaczy trudne tematy dotyczące koronawirusa.
W Czechach udało się powstrzymać niekontrolowane rozprzestrzenianie się koronawirusa, a kraj może zacząć przygotowywać się na powrót do normalnego funkcjonowania – powiedział tamtejszy minister zdrowia Adam Vojtiech. Jaki skuteczny pomysł na walkę z wirusem mają nasi południowi sąsiedzi?
Państwa na całym świecie walczą z pandemią, wprowadzając wiele obostrzeń i zamykając lokale użyteczności publicznej. Tymczasem w Szwecji życie toczy się niemal normalnym rytmem i rząd nie zdecydował się na radykalne ograniczenia. Jak wygląda tam przeprowadzanie testów na koronawirusa?
- Musimy powoli i w sposób bezpieczny wracać do rzeczywistości przy zachowaniu środków ostrożności, które pozwolą ograniczyć transmisję koronawirusa - powiedział podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. Od 16 kwietnia 2020 r. każda osoba przebywająca w przestrzeni publicznej ma nakaz noszenia maseczek.
Praca ratownika to niezwykle ciężki i wymagający zawód, szczególnie w czasach pandemii. Wielogodzinna, wyczerpująca praca czy brak kontaktu z rodziną to tylko niektóre z trudności, z którymi muszą się mierzyć. W programie rozmawialiśmy o tym jaka jest obecnie sytuacja ratowników, czego im potrzeba oraz jak wezwać karetkę, żeby ułatwić im pracę.
Według fińskich badaczy cząsteczki aerozolu przenoszące koronawirusa mogą pozostawać w powietrzu nawet do 6 minut. Zaskakująca jest również odległość na jaką jest w stanie rozprzestrzenić się patogen.
Poznańscy naukowcy stworzyli pierwszy polski test genetyczny do wykrywania koronawirusa. Jego główne zalety to dostępność i cena. Rząd zamówił już 150 tys. sztuk. Kolejne partie będą mogły nabywać szpitale.
Pandemia COVID-19 nie ustępuje, a w sklepach oraz aptekach od pewnego czasu ciężko jest zakupić maseczki i żele antybakteryjne. Jedna z firm ruszyła więc na pomoc i zaproponowała postawienie na ulicach polskich miast tak zwanych maseczkomatów. Co konkretnie się w nich znajduje i gdzie możemy ich szukać?
Rząd postanowił przełożyć matury i egzamin ósmoklasisty. - Odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji z ministrem zdrowia oraz ministrem edukacji. Na razie nie jest planowane przedłużenie roku szkolnego.
Szkody wyrządzone przez pandemię koronawirusa to nie tylko rosnąca liczba ofiar, ale i gigantyczne straty finansowe. Obecna sytuacja zbiera największe żniwo wśród małych przedsiębiorców, którzy w swoje firmy włożyli nie tylko dużo pieniędzy, ale i serca. W programie rozmawialiśmy o tym, z jakimi wyzwaniami muszą się obecnie mierzyć.
Nie tylko gorączka, kaszel i duszności. Francuscy lekarze ostrzegają przed kolejnym objawem zarażenia koronawirusem. Twierdzą, że mogą to być zmiany na skórze.
Personel szpitali, który znajduje się na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, znajduje się w grupie o podwyższonym ryzyku zakażenia. W związku z kryzysem epidemiologicznym coraz więcej lekarzy i ratowników medycznych decyduje się na izolację i przebywanie z dala od swoich bliskich. Zobacz, jak radzą dobie rozdzielone przez pandemię rodziny lekarzy.
Panująca pandemia koronawirusa gra obecnie pierwsze skrzypce we wszelkich przekazach. Trzeba też jednak pamiętać o tym, w jak ciężkiej sytuacji znajdują się pacjenci z chorobami nowotworowymi. Wśród nich jest chociażby Anna Puślecka, która mimo wszystko stara się wspierać innych onkopacjentów. Zorganizowała nawet cykl rozmów ze specjalistami na swoim Instagramie.
Dziennik Ustaw opublikował nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca, dotyczącego obostrzeń obejmujących branżę handlową. Rząd zrezygnował tym samym z wprowadzenia godzin dla seniorów w hurtowniach i aptekach.
Na całym świecie naukowcy prowadzą badania nad wirusem SARS-CoV-2, aby móc jak najszybciej i najskuteczniej zwalczyć światową epidemię i wygrać walkę z koronawirusem. O najnowszych informacjach na jego temat poinformował niemiecki badacz Hendrik Streeck.
Dwóch mężczyzn zostało ukaranych grzywami w wysokości 5 tys. i 15 tys. zł. Powodem było naruszenie zasad kwarantanny domowej oraz niezastosowanie się do czasowego ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej. - Mężczyźni za swoje zachowanie odpowiedzą również przed sądem - powiedziała podkom. Justyna Stopińska.
Tegoroczne święta dla wielu osób, zwłaszcza starszych, będą samotne. W związku z panującą pandemią należy bowiem ograniczyć kontakt z innymi osobami i powstrzymać się od odwiedzania rodziny. Jak zatem przetrwać ten trudny czas i jak tę Wielkanoc spędzą Mądra Babcia Beata Borucka i dziennikarka Anna Senkara?
- Swoim zachowaniem spowodował zagrożenie szerzenia się zakażeń koronawirusem - tak prokuratura opisała postępowania 60-letniego mieszkańca Białegostoku, który kilka razy złamał zasady odbywania kwarantanny. Mężczyzna trafił na miesiąc do aresztu, a przeprowadzony u niego test na obecność COVID-19 dał wynik pozytywny.
Zakupy są czynnością, która od czasu panowania pandemii COVID-19 zmieniła swój charakter. Trzeba się do nich dobrze przygotować, zaplanować, a przede wszystkim - przestrzegać higieny podczas ich wykonywania. O czym powinniśmy pamiętać, aby zachować wszelką ostrożność?
Temat koronawirusa wciąż nie znika. Wielu naukowców pracuje nad szczepionkami, by walczyć z panującą na całym świecie pandemią. Amerykański zespół badawczy znalazł powiązania miedzy COVID-15 a szczepionką na gruźlicę. Nam profesor Krzysztof Filipiak wytłumaczył, jaka jest realna szansa na znalezienie szczepionki oraz jak długo wirus może utrzymywać się w powietrzu i na domowych powierzchniach.
Naukowcy z Włoch ustalili, że związek z rozprzestrzenianiem się COVID-19 ma w szczególności temperatura i wilgotność powietrza. Koronawirus ma najlepsze warunki do rozwoju wtedy, kiedy na zewnątrz jest sucho i zimno.
Stopniowe rozluźnienie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa wprowadzają władze Grecji i Austrii. Rządy obu krajów stawiają jednak pewne warunki. Kiedy ich obywatele będą mogli wrócić do normalnego życia?
W opublikowanym w 2015 roku artykule „Ludzie Koronawirusy” prof. dr hab. Krzysztof Pyrć przewidział pojawienie się koronawirusa. W programie opowiedział o tym, czy epidemii można było uniknąć oraz jak dużą wiedzą na jej temat dysponują obecnie naukowcy.
W całym kraju odwoływane są rozprawy i posiedzenia. Często przekłada się je na inne terminy, ale jakie? O funkcjonowaniu sądów w dobie epidemii koronawirusa opowiedział w Dzień Dobry TVN, adwokat Piotr Schramm.
Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w Polsce? Premier Mateusz Morawiecki, podczas poniedziałkowego posiedzenia Sejmu, przedstawił informację związaną z rozprzestrzenianiem koronawirusa w naszym kraju. Szczyt zachorowań jeszcze przed nami.
Nadia, tygrysica z ogrodu zoologicznego w Nowym Jorku, jest zakażona koronawirusem. Test na obecność SARS-Cov-2 dał u niej wynik pozytywny. Ministerstwo rolnictwa USA zaleca wszystkim chorym na koronawirusa ograniczenie kontaktów ze zwierzętami.
Testy na koronawirusa. Laboratorium działające na terenie kompleksu szpitala pulmonologicznego w Olsztynie będzie od poniedziałku oferowało wykonanie prywatnego badania w kierunku koronawirusa. Jest to pierwsze tego rodzaju laboratorium w Olsztynie oraz regionie.
Stany Zjednoczone są jednym z tych krajów, którego pandemia koronawirusa dotyka najbardziej. Tylko w minioną dobę odnotowano ponad 700 zgonów, co wskazuje na to, że w USA na COVID-19, zarażona osoba umiera co 2 minuty.
Wielu z nas planowało już urlopy, wakacje marzeń lub zagraniczne wyjazdy do rodziny i przyjaciół. Niestety panująca obecnie sytuacja pokrzyżowała wszystkie plany. My siedzimy w domach, a linie samolotowe zawiesiły połączenia. Kiedy możemy spodziewać się ich wznowienia? Na to pytanie odpowiedział nam podróżnik, Robert Szulc.
Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie przedszkoli, żłobków i szkół, również tych prywatnych. W związku z tym pojawiły się wątpliwości dotyczące obowiązku uiszczania czesnego. Podobnie jest w przypadku opłat za siłownię, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne czy bilety miesięczne. Czy możemy liczyć na zwrot pieniędzy? Wyjaśniał nam radca prawny Marcin Wojciński.