Naukowcy z Włoch ustalili, że związek z rozprzestrzenianiem się COVID-19 ma w szczególności temperatura i wilgotność powietrza. Koronawirus ma najlepsze warunki do rozwoju wtedy, kiedy na zewnątrz jest sucho i zimno.
Według badaczy koronawirusa, epidemia rozwija się najszybciej przy niskim poziomie wilgotności oraz temperaturze około 5 st. Celsjusza.
Analiza znaczenia czynników pogodowych
Francesco Ficetola i Diego Rubolini z Wydziału Nauk i Polityki Środowiskowej Uniwersytetu w Mediolanie postanowili skupić się na badaniu związku wzrostu zakażeń z czynnikami pogodowymi. Aby to przeanalizować, skorzystali z danych zgromadzonych przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa.
Mimo tego, że wiedza na temat koronawirusa wciąż jest ograniczona, badacze zauważyli, że pandemia rozwija się wolniej w gorącym, wilgotnym klimacie. Tak samo jest w przypadku wirusów grypy.
Autorzy badań, o których informuje agencja ADNKronos uważają, że różnice pomiędzy państwami, takie jak zanieczyszczenia powietrza czy inwestycja w służbę zdrowia, wydają się nie mieć znaczącego wpływu na wzrost epidemii.
Rozwój koronawirusa
W Europie najszybszy rozwój pandemii jest we Włoszech oraz w Hiszpanii .
W Polsce aktualnie trwa stan epidemii z powodu coraz większej liczby zachorowań. Z tego powodu 1 kwietnia 2020 roku rząd wprowadził kolejne obostrzenia mające pomóc w walce z koronawirusem.
Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz w Raporcie specjalnym o koronawirusie.
Zobacz też:
- Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie i sytuacji w Polsce [aktualizacja]
- Kraków. Kobieta z COVID-19 urodziła zdrowe dziecko
- Magda Glińska wygrała walkę z koronawirusem. „Miałam trzy momenty, kiedy faktycznie zaczynałam się bać"
Autor: Aleksandra Lewandowska