Jak przerwać łańcuch zakażeń koronawirusem? Zdaniem naukowców pomóc może zwiększanie liczby testów. Jeden z warszawskich startupów postanowił uruchomić laboratorium, które dziś wykonuje co szósty test w Polsce. Dlaczego testowanie w kierunku koronawirusa jest takie ważne? Temat zgłębili reporterzy programu Uwaga! TVN.
Włoscy naukowcy ze Stowarzyszenia Medycyny Środowiska potwierdzili obecność koronawirusa w pyle zawieszonym w powietrzu. Inne badanie wskazuje związek między obecnością dwutlenku azotu, a zachorowalnością na COVID19.
Koronawirus w Polsce. Teorii na temat rozwoju epidemii w Polsce jest wiele. Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że renomowane zespoły badawcze szczyt epidemii przewidują na jesień.
Turystyka stanęła nad przepaścią. Ludzie nie podróżują, nie chodzą do restauracji, a hotele są zamknięte. Straty są ogromne i wiele firm już upadło. „Nie mamy z czego żyć” – apelują w materiale Uwagi! TVN pracownicy branży turystycznej.
Koronawirus w Polsce. Na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, szef rządu poinformował o poluzowaniu restrykcji dotyczących sportu. Od 4 maja będą dostępne boiska i miejsca do uprawiania sportu na otwartej przestrzeni.
Podróżnik Jędrzej Majka wraca do zdrowia po pobycie w szpitalu. Trafił tam ze względu na koronawirusa. Teraz żartuje, że stał się korona-celebrytą. Jak się czuje po wygranej walce z wirusem? Jak przebiegała choroba? O tym podróżnik opowiadał w naszym programie.
Od równo miesiąca – według rozporządzenia MEN - szkoły mają obowiązek prowadzenia zajęć online. Jak uczniowie i rodzice poradzili sobie z nauką na odległość? O swoich doświadczeniach opowiedziała nam Agnieszka Stefaniuk - mama siedmiorga dzieci.
Szczepienia. Minęło 30 dni, czyli czas, na jaki resort zdrowia wstrzymał realizację szczepień ochronnych u dzieci. Do jego powrotu przekonuje krajowy konsultant ds. epidemiologii dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz. Jakie szczepienia - mimo pandemii - należy wykonywać?
Pielęgniarki, pracujące na co dzień w szpitalach i zespołach ratownictwa medycznego, podczas epidemii każdego dnia narażają swoje życie i zdrowie. Poznaj historie kilku z nich. W materiale dla Dzień Dobry TVN opowiedziały o towarzyszącym im lęku, stresie i trosce o bliskich.
4 urządzenia do przeprowadzania testów na koronawirusa zakupiła właśnie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Kontrakt opiewał na ponad 10,5 mln złotych. Tym samym wartość całej pomocy realizowanej przez WOŚP na rzecz walki z pandemią osiągnęła blisko 50 mln złotych. Do jakich miast trafi sprzęt?
Świat na wiele sposobów stara się walczyć z koronawirusem. Swoją cegiełkę dołożyli inżynierowe z Seattle. Wynaleźli bransoletkę, która powstrzymuje przed dotykaniem twarzy i roznoszeniem patogenu. Na czym polega jej działanie?
Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 będzie chorobą zawodową - zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. To odpowiedź na apel Naczelnej Izby Lekarskiej. W liście do premiera medycy wskazywali, że są grupą zawodową wysokiego ryzyka.
Od przyszłego tygodnia Chorwacja złagodzi restrykcje w przemieszczaniu się ludności, które zostały wprowadzone miesiąc temu w związku z koronawirusem. Otwarte zostaną sklepy, a w miastach ruszy transport publiczny - poinformował chorwacki premier Andrej Plenković.
Od 16 kwietnia w Polsce mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Podczas noszenia maseczki musimy pamiętać o prawidłowym oddechu. Czy stosując to zabezpieczenie można normalnie uprawiać sport?
Maseczek w sklepach brakuje, a coraz więcej mówi się o tym, że powinniśmy je nosić. Tylko jak je zdobyć? Pokazujemy jak w prosty sposób uszyć je własnoręcznie.
Ratownicy medyczni wykonują zawód, który ustawia ich na pierwszej linii frontu walki w koronawirusem. Jak w obecnej sytuacji radzą sobie ich rodziny? Co czują żony i dzieci medyków, którzy wyruszają do pracy?
Od kilku tygodni pandemia koronawirusa stanowi główny problem służby zdrowia. COVID-19 sieje spustoszenie na całym świecie, ale nie oznacza to, że inne choroby zniknęły. Na szpitalne oddziały ratunkowe wciąż zgłaszają się osoby potrzebujące natychmiastowej pomocy lekarza. Jak obecnie wygląda praca SOR-ów?
Od poniedziałku 20 kwietnia obowiązuje pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa. Drugi etap luzowania ograniczeń zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Kiedy wejdzie w życie? Co będzie oznaczać?
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce udaje się utrzymać skalę wzrostu zakażeń na koronawirusa na stabilnym poziomie. Dziennie potwierdzanych jest od 300 do 400 nowych zakażeń, a brak "transmisji od człowieka do człowieka na ulicy" jest efektem wprowadzonych obostrzeń. Co to dla nas oznacza?
Aplikacja do walki z koronawirusem jest już dostępna. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że ProteGO Safe można pobrać ze sklepu dedykowanego urządzeniom mobilnym. Jakie funkcje ma aplikacja?
Setki kilometrów przejechanych w karetce między szpitalami, długie godziny nerwów i niepewności o własne zdrowie i życie. To spotkało 75-letnią, zarażoną koronawirusem panią Danutę, która w związku z chorobą nerek musi być regularnie dializowana.
Czechy od czwartku rozpoczynają badania określające odporność obywateli na koronawirusa. Informacja o tym spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i miejsca do punktów pobrań rezerwowano już dzień wcześniej. Praktyki mają na celu ustalenie liczby osób w kraju, które chorowały bezobjawowo. Ta informacja jest niezbędną przy podejmowaniu kolejnych decyzji o odchodzeniu od restrykcji.
Jesteśmy jeszcze przed szczytem zachorowań - uważa Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Jego zdaniem, szczepionka to kwestia kilkunastu miesięcy. Szef resortu zapowiada dalsze zwiększanie liczby wykonywanych testów na koronawirusa. Wyjaśnia też, dlaczego obowiązek zakrywania nosa i ust wszedł dopiero teraz oraz kiedy rząd zdejmie ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią.
Mogłoby się wydawać, że nie są świadome tego, co się obecnie dzieje na świecie. Nic bardziej mylnego. Dzieci doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym jest koronawirus. Zobaczcie, jak one widzą tę epidemię.
Kolejne informacje dotyczące spraw oświatowych premier Mateusz Morawiecki przedstawi w piątek - zapowiada szef jego kancelarii Michał Dworczyk. W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce zajęcia stacjonarne we wszystkich placówkach edukacyjnych są odwołane. Uczniowie mieli wrócić do szkół 26 kwietnia. We wtorek minister edukacji informował, że najprawdopodobniej kształcenie zdalne zostanie przedłużone.
Lekarze, pielęgniarki i cała służba zdrowia są na pierwszej linii walki z koronawirusem. Chcąc zadbać o ich bezpieczeństwo, Aviva oferuje bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne. Do akcji można dołączyć jeszcze przez dwa tygodnie.
Niektórzy celebryci robią wszystko, co w ich mocy, żeby pomóc potrzebującym w tym trudnym czasie pandemii. Do takich niewątpliwie należy Charlize Theron, której fundacja przekaże milion dolarów na walkę z wirusem.
Pandemia koronawirusa stawia większość polskich przedsiębiorców przed ogromnym wyzwaniem: trwa walka o utrzymanie klientów i przetrwanie trudnego czasu. W związku z tym TVN Discovery Polska w ramach projektu „TVN Pomagajmy sobie” rozpoczyna kolejną akcję specjalną. Tym razem wsparcie otrzymają małe firmy z całego kraju. Na czym polega ta pomoc?
O terminarzu egzaminu ósmoklasisty i matur poinformujemy wraz z premierem na jednej z najbliższych konferencji prasowych - zapowiada minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zapewnia, że arkusze egzaminacyjne są już przygotowane. Jak będą wyglądać wakacje?
W czwartek rozpoczną się próby kliniczne na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi - zapowiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Szczepionka została stworzona przez naukowców z uniwersytetu w Oxfordzie. Naukowcy oceniają, że jej szansa na sukces wynosi 80 proc.