- Chiny mają historię prowadzenia niezgodnych z normami laboratoriów. Nie po raz pierwszy słyszymy, że świat jest narażony na wirusy w wyniku błędów w chińskich laboratoriach - stwierdził sekretarz stanu USA Mike Pompeo na antenie stacji ABC.
Koronawirus w Polsce. Czy lekarze, lekarki i ratownicy pogotowia ratunkowego są odpowiednio zabezpieczeni przed zakażeniem? Z całej Polski napływają doniesienia, że medycy nie mają odpowiedniej ilości masek, kombinezonów i środków ochrony osobistej. Reporterzy Uwagi! TVN dotarli do pracownicy pogotowia ratunkowego, która opowiedziała, jak wygląda sytuacja w jednym z wrocławskich szpitali.
Wszystko zaczęło się w Chinach, w Wuhan, potem epicentrum pandemii stały się Włochy. Następnie okazało się, że najwięcej zakażonych jest w Stanach Zjednoczonych. A jak sytuacja wygląda za naszą wschodnią granicą? Postanowiliśmy sprawdzić, jak z koronawirusem radzi sobie Ukraina.
Od poniedziałku 4 maja, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, ponownie będziemy mogli korzystać z hoteli i pensjonatów. Obiekty będą musiały jednak spełniać warunki bezpieczeństwa sanitarnego, które dotyczą czyszczenia i dezynfekowania po każdym gościu newralgicznych miejsc w budynku.
Wystarczy nagrać 16 wersów do wybranego bitu, aby dołączyć do Hot16Challenge i promować zbiórkę pieniędzy na rzecz polskiej służby zdrowia w czasie walki z pandemią. Tak zrobili m.in. Taco Hemingway i Norbi. Ten pierwszy do swoich 16 wersów dołączył także przelew na kwotę 100 tysięcy złotych.
Jak żyć w obecnych czasach bez komputera? Możemy śmiało powiedzieć, że to niemożliwe. A nawet jeśli możliwe, to na pewno nie dla dzieci, które potrzebują sprzętu, aby uczestniczyć w zdalnym nauczaniu. Co jednak z tymi, które nie mają takiej możliwości? Pan Paweł z Gdańska postanowił im pomóc.
Piotr Pająk mieszka na wyspie Pukhet. Na co dzień trenuje tam Muay Thai, czyli tajski boks. Teraz pomaga miejscowej ludności, która - po wyjeździe turystów - zmaga się z ogromnym kryzysem związanym z pandemią koronawirusa. Razem z grupą zaprzyjaźnionych Polaków wydaje tysiąc posiłków dziennie.
Blisko 100-letni pan Stanisław Bigos pokonał koronawirusa i z każdą chwilą czuje się coraz lepiej. Jakiś czas temu wrócił do domu opieki, gdzie przebywa na co dzień i znów cieszy się rozmowami z innymi mieszkańcami ośrodka. - To niewątpliwie zahartowany, silny organizm - powiedział o stuletnim pacjencie lekarz.
Premier Węgier Viktor Orban nie pozostawia złudzeń - walka z koronawirusem trwa. W wywiadzie, którego udzielił Radiu Kossuth ostrzegał, że druga fala zakażeń może nastąpić na przełomie października i listopada.
Pytań dotyczących koronawirusa wciąż przybywa. To, że pranie maseczek i prasowanie jest niezbędne, chyba wszyscy już wiemy. Pojawiają się jednak nowe informacje dotyczące zabijania wirusa falami wytwarzanymi przez mikrofalówkę. Czy są one prawdziwe? Na pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert ds. zakażeń.
Pacjenci z zaawansowanym Covid-19 i zajętymi przez chorobę płucami, którzy otrzymywali remdesivir, wyzdrowiali szybciej niż ci, którzy otrzymywali placebo - tak wynika z badań amerykańskich ekspertów z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków planuje zezwolić na użycie go w nagłych przypadkach.
Wśród ofiar choroby COVID-19 wywoływanej przez nowego koronawirusa ok. 60 proc. stanowią mężczyźni. Odpowiedzialne za to mogą być różnice w funkcjonowaniu układu odporności u obu płci – wynika z badań, które cytuje serwis ScienceNews.
Nowe terapie stosowane u zakażonych koronawirusem. - Rozpoczęliśmy leczenie komórkami macierzystymi pacjentów z najcięższym przebiegiem infekcji wywołanej wirusem SARS CoV-2 – poinformował PAP kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, dr Rafał Wójtowicz.
4 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych przywraca obsługę klientów w swoich oddziałach. Otwarcie sal odbędzie się zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Przez panującą pandemię koronawirusa zaleca się jednak, aby placówki ZUS-u odwiedzać tylko w niezbędnych sprawach.
Tegoroczna majówka, ze względu na pandemię, będzie wyglądała zupełnie inaczej niż dotychczas. Gdzie można pojechać, aby skorzystać ze słonecznych dni? Co możemy robić, a co jest zabronione? Wątpliwości rozwiali radca prawny Przemysław Ligęzowski i podróżnik Łukasz Supergan.
Wątpliwości na temat koronawirusa i związanej z nim pandemii wciąż się piętrzą. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego wspólnie z naszymi ekspertami na bieżąco odpowiadamy na najbardziej nurtujące was pytania. Wiele z nich zadajecie w zakładce "koronawirus".
Minister zdrowia Łukasz Szumowski wyraził zadowolenie z faktu, że coraz więcej osób zdrowieje niż ulega zakażeniu. Jednocześnie zaapelował o przestrzeganie zasad dotyczących noszenia maseczek w miejscach publicznych. Zdecydowanie skrytykował osoby, które tego nie robią. Drugi etap luzowania obostrzeń będzie obowiązywał od 4 maja.
Na początku marca do szpitala w Zielonej Górze trafił pierwszy w Polsce pacjent zarażony koronawirusem. Był nim Mieczysław Opałka, który teraz zalicza się do szczęśliwego grona "ozdrowieńców". Jak wyglądał jego powrót do zdrowia? O tym opowiadał w naszym programie.
Od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola. Decyzje będą podejmowane każdorazowo przez organy założycielskie - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił szczegóły drugiego etapu luzowania restrykcji wprowadzonych w związku z koronawirusem. Co jeszcze się zmieni?
Hoteli i innych miejsc noclegowych, otwarcia marketów budowlanych w weekendy czy funkcjonowania bibliotek i innych instytucji kultury. Tego mają dotyczyć zmiany w restrykcjach wprowadzonych w związku z koronawirusem. Konkretne daty luzowania obostrzeń premier Mateusz Morawiecki ogłosi na dzisiejszej konferencji prasowej.
Południowo-zachodnia część Stanów Zjednoczonych, gdzie znajduje się terytorium plemienia Navajo, otrzymała od koronawirusa najmocniejszy cios. W przeliczeniu na mieszkańców, jest drugim największym ogniskiem epidemii, po Nowym Jorku i New Jersey.
Duże osiągnięcie wirusologa i biotechnologa z Gdańska. Dr Łukasz Rąbalski uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2 wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta. Uzyskane dane pozwolą naukowcom z całego świata brać Polskę pod uwagę w swoich badaniach związanych z epidemią COVID-19. Jak się to przełoży na prace nad szczepionką?
Do naszych ekspertów przychodzi wiele zapytań dotyczących ochrony przed zarażeniem koronawirusem. Jedno z nich brzmi: Czy lepiej, aby jedna osoba poszła dwa razy do sklepu, czy dwie z tego samego gospodarstwa domowego raz? Oto co powiedział immunolog i ekspert ds. zakażeń, dr Paweł Grzesiowski.
Kolejki samochodów pod jednym z barów szybkiej obsługi ustawiały się już od wczesnych godzin rannych, a internauci - w tym jeden z posłów - dzielili się radością z zakupu kawy i dań na wynos w mediach społecznościowych. Na plażach ponownie pojawili się spacerowicze, a w morzu - surferzy.
Właściciele włoskiego hotelu w górskim kurorcie Cortina d'Ampezzo pozwali Ministerstwo Zdrowia Chin za straty poniesione z powodu epidemii koronawirusa. Oskarżają je o to, że z opóźnieniem zawiadomiło Światową Organizację Zdrowia o wirusie. Czy polscy przedsiębiorcy mogą starać się o odszkodowanie za utracone dochody? Kogo mogą pozwać? Co mogą wywalczyć? Na ten temat rozmawialiśmy z adwokat Elizą Kuną.
25 kwietnia 2020 r. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali 49-letniego Tomasza D. w związku z oszustwami przy oferowaniu na sprzedaż substancji mającej rzekomo zapobiegać oraz zwalczać wirusa SARS-CoV-2.
Naukowcy z Narodowych Instytutów Zdrowia w Bethesda przeprowadzili badania, z których wynika, że kropelki śliny wydzielane podczas mowy mogą być głównym źródłem przenoszenia się koronawirusa, dlatego noszenie nawet zwykłej maseczki istotnie ogranicza ich emisję.
Otwarcie hoteli, niektórych instytucji kultury, a także sklepów budowlanych w weekendy - to elementy drugiego etapu luzowania restrykcji wprowadzonych w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Kiedy możemy spodziewać się decyzji w tej sprawie?
Każdy egzamin jest związany z ogromnym stresem uczniów i studentów. Okazuje się, że teraz stresują się także wykładowcy. Mowa o obronach prac licencjackich i magisterskich, które odbywają się w związku z pandemią odbywają się przez Internet. Jak to wygląda? Czy wszystko przebiega sprawnie? O tym porozmawialiśmy ze świeżo upieczoną panią magister Agnieszką Rerek oraz dziekanem warszawskiej Wyższej Szkoły Bankowej, dr. Maciejem Kaweckim.
W czasie pandemii w naszych głowach rodzą się różne wątpliwości. Z pewnością każdy z nas zastanawiał się, na jakich powierzchniach najczęściej zatrzymuje się koronawirus, ile dni może przeżyć i co robić, aby się przed nim uchronić. Na te pytania odpowiedział nam dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert ds. zakażeń.