Drugi etap rezygnacji z obostrzeń
O znoszenie restrykcji w związku z epidemią koronawirusa rzecznik rządu był pytany w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Powiedział, że zmiany mają dotyczyć hoteli i innych miejsc noclegowych, otwarcia marketów budowlanych w weekendy czy funkcjonowania bibliotek i innych instytucji kultury.
Mogę też powiedzieć, że trwały dyskusje dotyczące przeniesienia niektórych elementów z trzeciego etapu do drugiego i dzisiaj takie decyzje będą ogłaszane
- dodał Müller. Nie chciał wprost odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest wcześniejsze, niż planowano, złagodzenie ograniczeń dotyczących handlu.
Dyskusje dotyczące tego w jakich terminach otwierać poszczególne elementy faktycznie były wczoraj przedmiotem dyskusji na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego
- zaznaczył, zapewniając, że w środę podane zostaną w tej sprawie konkretne daty. Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego planowana jest na godz. 10:00.
Według Müllera miejsca noclegowe będą, pod pewnymi warunkami m.in. sanitarnymi, otwarte w czasie wakacji.
Takie indywidualne wakacje, wakacje dla rodzin nie będą większym problemem, natomiast (...) pod dużym znakiem zapytania są kwestie zorganizowanych wyjazdów większych
- dodał rzecznik rządu. Powtórzył, że szkoły, przedszkola i żłobki mają pozostać zamknięte do 24 maja . Przyznał, że rząd odbiera wiele sygnałów od rodziców o potrzebie otwarcia części takich placówek.
We wtorek rządowy zespół zarządzania kryzysowego zajmował się ewentualnym rozpoczęciem II etapu poluzowania obostrzeń i regulacji wprowadzonych w wyniku epidemii koronawirusa.
Rezygnacja z obostrzeń - etapy
20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.
W drugim etapie mają być otwarte hotele i inne miejsca noclegowe (z ograniczeniami), sklepy budowlane w weekendy i niektóre instytucje kultury, w tym muzea, biblioteki i galerie sztuki.
Zgodnie z przedstawionym harmonogramem trzeci etap dotyczyć ma gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych.
W trzecim etapie możliwa będzie też organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.
Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.
Zobacz też:
- Innowacyjny wynalazek polskich naukowców - maseczka ochronna z filtrem roślinnym. „To kawałek natury, który trzymamy na ustach”
- Sukces polskiego naukowca. Jego odkrycie może przyczynić się do wytypowania szczepionki oraz leków na Covid-19
- Koronawirus. Polscy badacze potwierdzają: dezynfekcja miasta przynosi rezultaty
Autor: Luiza Bebłot