Komórki macierzyste szansą dla pacjentów z najcięższym przebiegiem COVID-19? Warszawski szpital wdraża terapię

Wentylowany pacjent
Taechit Taechamanodom/Getty Images
Źródło: Moment RF
Nowe terapie stosowane u zakażonych koronawirusem. - Rozpoczęliśmy leczenie komórkami macierzystymi pacjentów z najcięższym przebiegiem infekcji wywołanej wirusem SARS CoV-2 – poinformował PAP kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, dr Rafał Wójtowicz.

Lekarze prowadzący badania od zeszłego czwartku wykonali już cztery podania takich komórek u dwóch pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową. Są to pacjenci będący już na takim etapie rozwoju choroby wywołanej SARS CoV-2, że zostali wcześniej podłączeni pod respirator ułatwiający im oddychanie.

Leczenie komórkami macierzystymi najcięższych przypadków

Jak wyjaśnił dr Wójtowicz, terapia stosowana jest u takich pacjentów, u których przebieg zapalenia płuc wywołany SARS CoV-2 jest na tyle ostry, że sam respirator już nie wystarcza i potrzebne są dodatkowe metody dostarczania tlenu. Wówczas podawane im są dożylnie mezenchymalne komórki macierzyste.

Dr Wójtowicz zapewnił PAP, że p odawane pacjentom komórki mogą łagodzić przebieg ostrego zapalenia płuc wywołanego przez SARS CoV-2 . Jak wyjaśnił, mezenchymalne komórki macierzyste to szczególna populacja komórek, które mają specyficzne właściwości immunomodulacyjne, przeciwzapalne, naprawcze, wspomagają także naprawę nabłonka pęcherzyków płucnych, a tym samym przyspieszają regenerację tkanki płucnej.

Stosowanie tych komórek ma tak naprawdę dać nam czas na regenerację płuc i opanowanie tzw. burzy cytokinowej

– zaznaczył dr Wójtowicz. Jak wyjaśnił, "burza cytokin", to nadmierna reakcja organizmu na zakażenie, która jest bardzo niebezpieczna dla chorego na SARS CoV-2.

Z różnych komórek wyrzucane są wówczas w sposób nieadekwatny całe ilości tych cytokin i pojawienie się takiej burzy cytokin to bardzo groźny moment dla organizmu, ponieważ może prowadzić do śmierci pacjenta

– podkreślił. Doktor nie wyklucza także, że w przyszłości właśnie na podstawie zachowania cytokin, lekarze będą w stanie przewidzieć przebieg choroby wywołanej wirusem SARS CoV-2.

Szpital MSWiA wdraża nową terapię leczenia zarażonych COVID-19

Badania lekarzy CSK MSWiA prowadzone są przy współudziale Polskiego Banku Komórek Macierzystych. Specjaliści zapewniają o wysokim poziomie bezpieczeństwa stosowanej terapii. Podobne badania prowadzone są w USA, Chinach, Wielkiej Brytanii, Francji i Izraelu. Wykorzystanie macierzystych komórek mezenchymalnych jest badane w wielu dziedzinach medycyny, m.in. w onkologii, pulmonologii, transplantologii i hematologii.

To już kolejne badania realizowane przez naukowców Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. W połowie kwietnia specjaliści tej placówki poinformowali, że rozpoczęli projekt podawania osocza tzw. ozdrowieńców pacjentom chorym na COVID-19. Projekt jest realizowany we współpracy z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA.

To obiecująca metoda, która może przyczynić się do szybszego zwalczenia epidemii

– przekonują.

Lekarze apelują do ozdrowieńców

Lekarze szpitala apelują także do pacjentów, którzy przeszli chorobę COVID-19, żeby zgłaszali się w celu oddania krwi. Apel kierowany jest do pełnoletnich mężczyzn, którzy przebyli chorobę i posiadają dwukrotnie ujemny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 pobrany w odstępie co najmniej 24 godzin (wymaz z nosogardzieli). Muszą ważyć nie mniej niż 50 kg i nie przekroczyli jeszcze 65. roku życia. Należy zadzwonić pod nr telefonu +48 515 633 105 w godz. 10.00-18.00 lub wysłać maila na adres COVID19OSOCZE@gmail.com.

Zobacz też:

Od 6 maja możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Premier przedstawił drugi etap luzowania obostrzeń

Minister zdrowia ostro o osobach, które nie noszą masek: "To jest objaw egoizmu"

Sukces polskiego naukowca. Jego odkrycie może przyczynić się do wytypowania szczepionki oraz leków na Covid-19

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?