Jak wynika z badań, około 80 proc. osób zarażonych koronawirusem, chorobę przechodzi bezobjawowo, a co za tym idzie wciąż nie wiadomo ile realnie jest zakażeń. Większość państw świata, również Polska, planuje wprowadzenie badań przesiewowych, które mają to sprawdzić.
Koronawirus rozprzestrzeniając się po świecie, nie ominął Ameryki Południowej. Według WHO kontynent ten stał się nowym ogniskiem pandemii. Niestety zaraza pokrzyżowała plany Polek, które wybrały się w tamte strony w podróż życia. Gdzie utknęły? Co się dzieje w miejscach, w których obecnie przebywają?
Brak dostępu do opieki medycznej, głód i dezinformacja. Według Światowej Organizacji Zdrowia to Ameryka Południowa jest teraz epicentrum pandemii koronawirusa. O dramatycznej sytuacji w Ekwadorze i Meksyku, opowiedziały nam mieszkające tam Polki: Monika Silva Veras i Honorata Zapaśnik.
Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone opuszczają WHO, a środki przeznaczone na jej wsparcie trafią do innej organizacji. O decyzji prezydent USA poinformował podczas konferencji przed Biały Domem, na której odniósł się również do relacji z Hongkongiem.
Od soboty w Polsce nie trzeba mieć maseczek na ulicy, pod warunkiem zachowania 2 metrów dystansu. Tymczasem okazuje się, że ich noszenie w domu aż o 80 proc. obniża ryzyko zakażenia. Liczby pochodzące z Chin sugerują bowiem, że do większości zakażeń jednego człowieka przez drugiego dochodzi w rodzinach.
Obywatele 29 państw po przyjeździe do Grecji od 15 czerwca nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusem. Taką informację podało tamtejsze ministerstwo turystyki. Niestety, wśród wymienionych krajów nie ma Polski. Kiedy będziemy mogli wyjechać na urlop do Grecji?
Od 19 czerwca kibice będą mogli wrócić na trybuny stadionów piłkarskich. W pierwszej fazie wypełnia je maksymalnie w 25 procentach. Na mecze nie będą jednak wpuszczani kibice gości. - Na razie zezwolenie na przyjazdy grup zorganizowanych ze względów bezpieczeństwa jest praktycznie niemożliwe - powiedział prezes PZPN, Zbigniew Boniek.
Turyści, którzy przyjadą do nadmorskich kurortów w czasie pandemii, będą dla tamtejszych samorządów dużym wyzwaniem. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wydał zalecenia dotyczące organizowania wypoczynku na plażach i terenach kąpielisk. Na co muszą się przygotować urlopowicze?
W związku z kryzysem epidemiologicznym wciąż pojawiają się nowe przepisy, a niektóre są często zmieniane. Zasad przybywa, więc pojawiają się wątpliwości. W naszym programie eksperci starają się je rozwiewać. Dziś prawnik wyjaśnia kwestię obniżonych wynagrodzeń.
Pandemia i polska służba zdrowia. Lekarze, ratownicy, pielęgniarki. Strach, złość, zmęczenie. Dlaczego nie byliśmy na to gotowi? Odpowiedzi na to pytanie szukają autorzy filmu "Brudna strefa. Koronawirus w Polsce".
Rząd zapowiedział znoszenie kolejnych ograniczeń. Od soboty 30 maja nie będziemy musieli nosić maseczek w otwartej przestrzeni, nie będą też obowiązywały limity osób, niebawem mają zostać otwarte kina i siłownie. Jednak nie brakuje wątpliwości, czy nowe zasady są bezpieczne. Swoją ekspertyzę przedstawił nam dr Paweł Grzesiowski.
Sam chorobę przeszedł w marcu, teraz pomaga w wynalezieniu leku. Tom Hanks chcąc wspomóc prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi, oddaje swoje osocze. Nie jest to jednorazowy gest gwiazdy. Amerykański aktor cały czas przekazuje też fundusze na walkę z COVID-19.
Od 6 czerwca możliwe będzie odmrożenie kin, jednak nie wszyscy organizatorzy skorzystają z tej możliwości. Otwarcie sal z początkiem lub w drugiej części miesiąca zapowiadają niektóre małe kina. Z decyzją o reaktywacji wstrzymują się multipleksy, które czekają na szczegółowe wytyczne sanitarne. Chcą ocenić, czy są w stanie działać bez strat finansowych.
Wraz z przedłużającą się pandemią na rynku pojawiają się coraz to nowsze sposoby na wykrycie koronawirusa. Niekoniecznie skuteczne. Część z nich to testy komercyjne, dzięki którym możemy wykryć obecność przeciwciał wirusa we krwi. Czy warto wykonać takie badanie, a co za tym idzie – wydać na nie pieniądze? Na pytanie zadane przez widza odpowiedział immunolog i ekspert ds. zakażeń, dr Paweł Grzesiowski.
Najnowsze badania, które przeprowadził prof. Rafał Ohme, nie pozostawiają złudzeń. To kobiety są mocniejsze i na ich sile będzie mógł opierać się świat po przejściu pandemii koronawirusa. Jakie cechy sprawiają, że płeć ta lepiej znosi obecną sytuację?
4. etap odmrażania gospodarki. Podczas konferencji premiera, Mateusza Morawieckiego, 27 maja poznaliśmy kolejne etapy znoszenia obostrzeń wprowadzonych ze względu na walkę z koronawirusem.
Sytuacja epidemiczna sprawia, że wciąż pojawiają się pytania związane z koronawirusem. W programie staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące pandemii. Odpowiedzi na pytania widzów udzielają nasi niezawodni eksperci.
Rzecznik rządu zapowiedział konferencję prasową premiera Mateusza Morawieckiego. 27 maja poznamy decyzje w sprawie znoszenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Według wcześniejszych informacji mają one dotyczyć m.in. zniesienia obowiązku zakrywania ust i nosa oraz możliwości organizowania wesel.
Zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych jest jedną z broni przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jednak japońscy naukowcy doszli do wniosku, że maseczki ochronne nie powinny być stosowane u małych dzieci. Teorię tę popierają też amerykańscy badacze.
Czy Polska jest przygotowana na jesienny atak COVID-19 i grypy? We wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewnił, że mamy przygotowaną całą logistykę działań w zależności od tego, kiedy i jak wirus powróci. Czy w wyniku luzowania obostrzeń nastąpił wzrost zakażeń?
Koronawirus nie oszczędził aptek. Mogło się wydawać, że jedną z nielicznych branż, które zyskają w tej sytuacji, będzie farmacja. Niestety pandemia COVID-19 spowodowała, że aptekarze popadają w coraz większe długi, już teraz mają do oddania ponad 100 mln zł.
Związek Nauczycielstwa Polskiego zaapelował, by rząd już teraz rozpoczął przygotowania do ewentualnego prowadzenia zajęć w formie zdalnej od nowego roku szkolnego.
We Włoszech stworzono aplikację, dzięki której można zarezerwować miejsce na mszy w kościele. Rozwiązanie to pomaga zrealizować porozumienie zawarte przez rząd i Episkopat w sprawie zasad udziału w mszach przy zaostrzonym reżimie sanitarnym.
W nowej dla wszystkich rzeczywistości związanej z pandemią rodzi się wiele niejasności i pytań. Na każde z nich odpowiada jeden z naszych ekspertów. Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości dotyczące mierzenia ubrań w sklepach.
Epidemia koronawirusa dała się we znaki. Wiele osób odczuwa jej finansowe skutki, szczególnie, gdy przychodzi moment na spłatę raty pożyczki. Dlatego coraz więcej osób składa wnioski o wakacje kredytowe. O tym, na czym polega ta ulga i jak z niej korzystać, opowiedział nam ekonomista, Paweł Cymcyk.
Bon turystyczny w wysokości 1000 zł zapowiada wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Miałby on wesprzeć branżę, która została bardzo poszkodowana w wyniku pandemii koronawirusa. Kiedy zostanie wprowadzony i kto będzie mógł go dostać?
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w najbliższym czasie mogą zostać podjęte decyzje dotyczące zniesienia nakazu noszenia maseczek w otwartej przestrzeni. Wszystko zależy od tego, jak wysoki będzie tzw. współczynnik zarażania R.
Brazylia jest nowym epicentrum zachorowań na koronawirusa - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Liczba chorych i ofiar w tym kraju lawinowo rośnie. Niestety nic nie wskazuje na to, żeby wkrótce miało się to zmienić, bo prezydent Jair Bolsonaro lekceważy zagrożenie epidemią.
Nazwiska tysiąca osób, które zmarły w USA z powodu koronawirusa pojawiły się na pierwszej stronie niedzielnego wydania dziennika "New York Times". Wśród nich jest major Jerzy Główczewski, pilot Dywizjonu 308, który w połowie kwietnia zmarł na Covid-19.
Przez ostatni tydzień dyrektorzy szkół sondowali, ilu uczniów może zjawić się w placówkach. Ich zdaniem, większość - przynajmniej początkowo - zostanie w domach. Od poniedziałku w podstawówkach będą organizowane zajęcia dla klas I-III i konsultacje dla ósmoklasistów. Szkoły mają funkcjonować w określonym reżimie sanitarnym. Nauczyciele mają sporo wątpliwości.