Palenie papierosów w miejscach publicznych zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa - do takiego wniosku doszedł portugalski wirusolog Antonio Morais. W jaki sposób dym papierosowy zwiększa transmisję wirusa?
Mel Gibson za pośrednictwem swojego przedstawiciela poinformował o swoim zarażeniu się koronawirusem. Z powodu choroby musiał przez tydzień być poddawany hospitalizacji. Przez kilka miesięcy sprawa nie wyszła na światło dzienne.
W przypadku nawrotu epidemii koronawirusa najważniejsze będzie przywrócenie pewnych reżimów - zapowiada wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak dodała, chodzi o przestrzeganie wytycznych opracowanych w zakresie dystansu, dezynfekcji i osłaniania ust. Czy będzie kolejny lockdown?
Pomimo obecności wirusów w organizmach nietoperzy - ssaki te nie chorują. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie szukają naukowcy. W tym celu chcą zbadać genomy 1421 gatunków tych ssaków. Ich zdaniem, wirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, pojawił się właśnie u nietoperzy, a na ludzi przeszedł za pośrednictwem innego, jeszcze niezidentyfikowanego zwierzęcia. Wyniki badań mogą pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia.
Prawie 260 tys. nowych przypadków koronawirusa zanotowano na świecie w ciągu ostatnich 24 godzin. To kolejny rekordowy dobowy wzrost liczby zainfekowanych osób. Pandemia się więc nie kończy. Mimo znoszenia wielu obostrzeń, powinniśmy dbać o to, by zminimalizować ryzyko zakażenia oraz zakrywać usta i nos. Jak robić to poprawnie?
Badacze z uniwersytetu medycznego w Waszyngtonie wyprodukowali sztucznego wirusa o nazwie VSV-SARS-CoV-2. Nie wywołuje on poważnych chorób i ma pomóc w walce z pandemią. Artykuł na ten temat ukazał się na łamach "Cell Host & Microbe".
Naukowcy na całym świecie pilnie pracują nad szczepionką na koronawirusa. Według przewidywań ma być ona dostępna pod koniec roku. W medycznym piśmie "The Lancet" opublikowano obiecujące wyniki. - Opracowywana w Wielkiej Brytanii szczepionka wywołała wytwarzanie się przeciwciał oraz reakcję limfocytów T, które pomagają walczyć z koronawirusem - powiedział dr Adrian Hill z Uniwersytetu w Oksfordzie. Kiedy szczepionka będzie dostępna?
W Polsce, wśród osób zakażonych koronawirusem jest sporo dzieci. Według lekarzy wzrost zachorowań wynika z poluzowania reżimu sanitarnego. - Głównie są to dzieci z wesel, kolonii, po uroczystościach pierwszokomunijnych czy po bierzmowaniu - powiedziała dr Lidia Stopyra z jednego z krakowskich szpitali.
Rząd łagodzi obostrzenia. Dystans społeczny zostanie skrócony z 2 m do 1,5 m. Na targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób, a na obiektach sportowych limit publiczności zostanie podwyższony do 50 proc. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Kiedy zmiany wejdą w życie?
Wakacje z koronawirusem. Zakażenie wykryto u czterech opiekunek i dwóch uczestniczek obozu artystycznego w Rabce Zdroju w Małopolsce. Sanepid szuka osób, które bawiły się na tamtejszym koncercie. Zarażona jest także osoba z kolonii w Poroninie.
Zniesiono część obostrzeń dotyczących imprez na stadionach, obiektach sportowych i w otwartej przestrzeni. W wydarzeniach będzie mogło uczestniczyć więcej osób. Od kiedy będą obowiązywały nowe zasady?
Po weselu Nawojowej rozrasta się ognisko koronawirusa. Zakażonych jest już ponad 150 osób, a prawie 1000 przebywa w kwarantannie. Sanepid ocenia, że jest to obecnie najpoważniejsze ognisko w Małopolsce.
Status przyśpieszonej rejestracji, nazwanej "szybką ścieżką", otrzymały w Stanach Zjednoczonych dwie szczepionki przeciwko COVID-19. Badania kliniczne muszą jednak potwierdzić, że preparaty są skuteczne i bezpieczne. Kiedy będzie dostępna szczepionka na koronawirusa?
Pandemia koronawirusa trwa. Eksperci alarmują, że należy się przygotować na jesienną falę zachorowań. Czy szczepienia przeciw grypie pomogą w walce z COVID-19? Według prof. Adama Antczaka wszyscy, którzy nie mają przeciwwskazań do szczepienia, powinni się mu poddać. Dlaczego?
Prawie 10 mln dzieci na całym świecie może nigdy nie wrócić do szkoły po kwarantannie. Powodem są ekonomiczne konsekwencje pandemii koronawirusa. Takie niepokojące przewidywania przedstawiła międzynarodowa organizacja Save the Children.
W związku z pandemią koronawirusa węgierski rząd zaostrzył przepisy dotyczące wjazdu do tego kraju. Władze w Budapeszcie zamykają granice dla osób przybywających z wielu państw. Czy wśród tych krajów jest Polska?
Jednak zmienił zdanie. Prezydent Donald Trump, który od początku epidemii koronawirusa utrzymywał, że maseczki nie zapewniają wystarczającej ochrony, po raz pierwszy założył jedną z nich. Z zakrytą twarzą amerykański przywódca pojawił się podczas odwiedzin w szpitalu wojskowym Walter Reed National Military Center. Prezydencka maseczka nie była zwyczajna - zdobił ją złoty haft.
Radosną nowiną podzielił się z nami Adam Małysz. Były skoczek sukcesem zakończył walkę z koronawirusem. Przeprowadzone testy wykazały, że jest już zdrowy i może rozpocząć normalne funkcjonowanie. Sportowiec przypomniał jednocześnie, że pandemia trwa nadal i trzeba zachować bezpieczeństwo.
Pierwsze doniesienia o niebezpiecznej epidemii spowodowanej koronawirusem, która wybuchła w Chinach pojawiły się w grudniu 2019. Po pół roku doświadczeń z SARS-CoV-2 badacze wciąż nie znają odpowiedzi na wiele związanych z nim pytań.
Od piątku, 10 lipca 2020 r. osoby przybywające z 59 państw i terytoriów do Anglii, Irlandii Północnej i Walii oraz z 57 - do Szkocji, nie muszą poddawać się kwarantannie. Warunkiem zwolnienia jest jednak to, że podróżny nie był w ciągu poprzednich 14 dni w żadnym kraju spoza listy.
Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia przyznali, że pojawiają się dowody na transmisję koronawirusa poprzez unoszące się w powietrzu drobne aerozole. Wielu naukowców uważa, że mogą być one roznoszone przez osobę zakażoną podczas rozmowy, a nie tylko na skutek kaszlu lub kichania.
Już ponad trzy miliony zakażeń koronawirusem odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Ostatniej doby stwierdzono tam rekordowy przyrost dziennych infekcji - ponad 60 tys. Granica 3 mln została także przekroczona w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Najbardziej dotknięta pandemią jest Brazylia, gdzie zakażony jest m.in prezydent Jair Bolsonaro, należący do najbardziej "koronasceptycznych" przywódców na świecie. Wirus nadal jest groźny także w Europie - Serbia wprowadza godzinę policyjną, a Bułgaria przedłuża nadzwyczajny stan epidemiczny.
Kilkugodzinna podróż lotnicza w maseczce i limitowany w wielu krajach dostęp do plaży. To główne powody, dla których Polacy rezygnują w tym roku z zagranicznych wojaży. Rok temu za granicę wyjechało aż 9 mln osób, teraz wielu z nas zostaje w kraju. Tu jednak musimy się liczyć z wysokimi cenami. Ile wydamy na tegoroczny urlop?
48,8 mln zł - tyle jest wart sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej, które w związku z koronawirusem przekazała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Trafiły one do szpitali, DPS-ów i hospicjów w całej Polsce. Fundacja pod wodzą Jurka Owsiaka podsumowała prowadzone od połowy marca działania związane z pandemią COVID-19.
Polacy odreagowują teraz izolację związaną z koronawirusem. Nie przestrzegają zasad sanitarnych, a to istotne, by nie dochodziło do dalszych zakażeń i byśmy spędzili bezpiecznie wakacje - podkreśla wiceminister zdrowia. Kiedy pojawi się druga fala zachorowań?
Lato, wakacje, słońce, morze, plaża, relaks - skojarzenia nasuwają się same. Wolny czas staramy się spędzać tak, jak lubimy. Niekiedy jednak nasz sposób wypoczywania może przeszkadzać innym, zwłaszcza w czasie pandemii. Co wolno robić na plaży, a za co grozi mandat? Sprawdź, co na ten temat mówi mecenas Eliza Kuna.
Grupa 239 naukowców z całego świata opublikowała wspólny list otwarty, w którym twierdzą, że SARS-CoV-2 może się rozprzestrzeniać drogą powietrzną. Zdaniem badaczy istnieje szansa, że koronawirus przenosi się na większe odległości, niż dotychczas się przypuszczało. Tym samym wzywają WHO do zmiany zaleceń związanych z ochroną przed zarażeniem.
Nie na koncertach i w barach, ale w małym gronie na świeżym powietrzu. Przypadający 4 lipca Dzień Niepodległości Amerykanie tradycyjnie spędzają wspólnie - często przy grillu, na koncertach i spotkaniach w barach. Jednak w tym roku jego obchody będą wyglądały inaczej. Z powodu koronawirusa wiele wydarzeń odwołano, niektóre odbędą się tylko wirtualnie.
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował aktualizację wytycznych przeciwepidemicznych dla przedszkoli i żłobków. Przewidziano w niej zwiększenie wielkości grup, w których mogą przebywać dzieci oraz zmniejszenie wymaganego metrażu przypadającego na jedno dziecko.
Stan zagrożenia związany z pandemią koronawirusa zmusił polskiego ustawodawcę do uchwalenia kilku nowelizacji, także tych dotyczących pracodawców i pracowników. Jakie zmiany wprowadzono do przepisów regulujących prawo do urlopu wypoczynkowego?