Lato, wakacje, słońce, morze, plaża, relaks - skojarzenia nasuwają się same. Wolny czas staramy się spędzać tak, jak lubimy. Niekiedy jednak nasz sposób wypoczywania może przeszkadzać innym, zwłaszcza w czasie pandemii. Co wolno robić na plaży, a za co grozi mandat? Sprawdź, co na ten temat mówi mecenas Eliza Kuna.
Wakacje 2020 wyglądają inaczej niż co roku. Ze względu na pandemię koronawirusa większość z nas spędza lato w Polsce. Tradycyjnie, niezwykle popularnym kierunkiem urlopowych wyjazdów jest Bałtyk. Jak plażować zgodnie z prawem i nie przeszkadzać innym?
Czy można rozstawiać parawany?
Parawany stworzono po to, aby odgrodzić się od wiatru i nadmiernej ilości piasku. Niestety, często przeszkadzają one ratownikom w dotarciu do morza.
Są wykorzystywane do odgradzania się od ludzi i wytyczania „prywatnych” fragmentów plaży, co nie powinno mieć miejsca - zauważa mecenas Eliza Kuna.
Generalnie nie ma ogólnego, powszechnie obowiązującego zakazu rozstawiania parawanów. W Polsce to urzędy morskie ustanawiają własne zasady dotyczące porządku na plaży. Mogą to również robić organy samorządu terytorialnego i czasem z tego uprawnienia korzystają, precyzując choćby kwestię używania parawanów i to tam należy szukać odpowiedzi czy zakaz został wprowadzony
- wyjaśnia prawniczka. Jak podkreśla, nie ma powszechnie obowiązującej regulacji w tym zakresie. Mimo to zachowania wykraczające poza normy zasad współżycia społecznego mogą być poddane reżimowi z gruntu prawa cywilnego.
Czy na plaży można pić alkohol?
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości wśród miejsc, w których obowiązuje zakaz spożywania alkoholu nie wymienia plaży.
Niemniej jednak gmina może określić dodatkowe miejsca, w których za spożywanie alkoholu może grozić mandat. W związku z tym tak samo jak w przypadku parawanów – należy zapoznać się z regulaminami danych miejsc przeznaczonych do plażowania
- radzi adwokat Eliza Kuna.
Czy na plaży trzeba nosić maseczkę?
Od 30 maja 2020 roku obowiązek noszenia maseczek nie ma zastosowania w przestrzeni otwartej. W związku z tym plaże, góry czy jeziora wpisują się w tę kategorię.
Niemniej jednak należy zastanowić się na celowością zakrywania ust i nosa – a jest nią ochrona zdrowia własnego oraz innych osób. W konsekwencji należy samodzielnie rozważyć, czy w danej sytuacji powinniśmy nosić maseczkę - mając na uwadze powyższe
- zaznacza prawniczka.
Czy na plaży trzeba zachować dystans?
Zachowanie dystansu społecznego jest jednym z postulatów i zasad, jakimi w czasie pandemii powinien kierować się każdy z nas. Analogicznie jak w przypadku zakrywania ust i nosa - celem jest ochrona zdrowia.
Czy w związku z tym można domagać się od kogoś, żeby rozłożył koc gdzie indziej , z dala od nas?
Choć za niektóre czynności nie zostaniemy ukarani mandatem – takie jak chociażby ta – to jednak powstrzymywanie się od nich czy stosowanie się do powszechnych zasad umili wakacyjny czas zarówno nam, jak i innym wypoczywającym. Zwrócenie drugiej osobie uwagi w sposób kulturalny nie powinno wzbudzać oburzenia czy niezrozumienia i jest działaniem pożądanym z punktu widzenia ogólnego dobra
- uważa mecenas Kuna.
Czy można urządzić grilla?
Czy można zaprosić znajomych do wspólnego grillowania bez żadnych konsekwencji? Czy policja może ukarać gospodarza i gości mandatem? Zobacz, co odpowiada prawniczka:
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Zobacz też:
Pływanie w Bałtyku niebezpieczne. W morzu pojawiła się groźna, mięsożerna bakteria
Co zabrać nad morze dla siebie i dziecka? Praktyczna lista rzeczy na wyjazd
Jak uszyć parawan? "Będzie nasz, jedyny, wyjątkowy"
Autor: Luiza Bebłot
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto