Epidemia nie znika, ale przechodzi w fazę pewnej kontroli. Ogniska zakażeń będą się pewnie pojawiać i trzeba będzie na nie szybko reagować – ocenił minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Kiedy może powrócić choroba?
Wirus SARS-CoV-2 okazał się bardziej zakaźny niż oczekiwano, nie reaguje też na większość typowych leków przeciwwirusowych. Okazuje się jednak, że znane często od dawna i zarejestrowane do leczenia innych chorób medykamenty mogą się okazać skuteczne w przypadku Covid-19. Wśród kandydatów znajdują się m.in. środki przeciwlękowe, antyalergiczne czy stosowane w leczeniu trzustki.
Jak zapowiedziała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk, w przyszłym tygodniu odbędzie się seria wideokonferencji z przedstawicielami branż: kinowej, transportu lotniczego oraz wysp usługowych w centrach handlowych – m.in. manicure. - Będziemy rozmawiać o tym, jak przywracać te sektory do funkcjonowania – powiedziała.
Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa nawet 60 proc. dotychczasowych klientów wróciło już do salonów urody. Kalendarze fryzjerów i kosmetyczek są wypełnione średnio na nieco ponad 2 tygodnie do przodu. Jak branża ocenia pierwszy tydzień działania według nowych zasad sanitarnych?
Większość Polaków krytycznie ocenia działania rządu w trakcie pandemii koronawirusa. Polska jest jedynym z badanych krajów, w którym lekarze i pielęgniarki nie znaleźli się na czele zestawienia zaufania. Takie wyniki przynosi sondaż brytyjskiej firmy YouGov. Komu wierzymy najczęściej?
Dobra wiadomość dla przyszłych małżonków. Zgoda na organizację wesel do 50 uczestników - taki zapis pojawi się w kolejnym etapie odmrażania gospodarki. Limit ten nie dotyczy osób z obsługi. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad dokładnymi wytycznymi w tej sprawie.
Osoby, które wybierają się do stomatologa, muszą się liczyć z tym, że zapłacą więcej, niż przed pandemią. Ma to pokryć koszty odpowiedniego zabezpieczenia gabinetu. Czym jest opłata sanitarna? Jakie podwyżki czekają pacjentów?
Przedłużenie zakazu w międzynarodowym ruchu lotniczym do 6 czerwca, a w odniesieniu do lotów krajowych do 31 maja. Taki zapis znajduje się w projekcie rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Dokument został skierowany do podpisu premiera.
Obowiązujące z powodu pandemii obostrzenia są nieustannie zmieniane. Przepisów przybywa, podobnie jak pytań z nimi związanych. W programie staramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z koronawirusem.
Naukowcy i absolwenci Politechniki Śląskiej skonstruowali bramę odkażającą, której głównym zadaniem jest ochrona zdrowia medyków. Wynalazek zdobył uznanie na międzynarodowym konkursie, gdzie pokonał ponad tysiąc innych zespołów prezentujących swoje projekty. Jak działa urządzenie?
WHO jest zaniepokojona wzrostem zakażeń COVID-19 w krajach o niskim i średnim dochodzie. Przed światem jeszcze długa droga, zanim będzie można powiedzieć, że pandemia została zahamowana - uważa szef Światowej Organizacji Zdrowia. Gdzie sytuacja wygląda najgorzej?
W nowej dla wszystkich rzeczywistości związanej z pandemią rodzi się wiele niejasności i pytań. Na każde z nich odpowiada jeden z naszych ekspertów. Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości dotyczące sklepów i stref bezpieczeństwa przy kasach.
Maluchy na ogół nie zakażają dorosłych koronawirusem, jest wręcz odwrotnie. Wszystkie dzieci z zakażeniem, które do nas trafiły, zakaziły się od dorosłych – mówi dr hab. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Do tej pory w Polsce było ich nieco ponad 100. Również kobiety w ciąży nie są szczególnie narażone na COVID-19.
Około 500 pracowników żłobków i przedszkoli w Łodzi otrzymało wynik pozytywny lub wątpliwy na obecność koronawirusa, co wstrzymało temat otwarcia niemal wszystkich placówek w tym mieście. Tymczasem przeprowadzone testy były serologiczne, które mają niską skuteczność. Na ich temat porozmawialiśmy z drem Pawłem Grzesiowski.
Trwa trzeci etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Od 18 maja można m.in. korzystać z usług fryzjerów, kosmetyczek, a także pójść do restauracji czy kawiarni. Zwiększono także limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Kiedy zostaną otwarte siłownie i kluby fitness?
Do 14 czerwca 2020 roku został wydłużony okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Czy świadczenie będzie przysługiwało również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia żłobka czy przedszkola nie zdecydują się posłać dziecka do placówki?
Włochy są gotowe na przyjęcie turystów od 3 czerwca - zapewnił szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio. Sytuacja związana z koronawirusem w tym kraju przez wiele tygodni była najbardziej napięta w Europie. Nic więc dziwnego, że rząd w Rzymie wprowadził tam najbardziej surowe restrykcje. Teraz władze luzują obostrzenia.
Luzowane są kolejne obostrzenia wprowadzone w związku z pandemia koronawirusa. Kiedy zostaną otwarte granice? Na ten temat wypowiedziała się szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz i jako prawdopodobny termin wskazała połowę czerwca.
W Polsce najwięcej zakażeń koronawirusem odnotowuje się w województwie śląskim. Przeprowadzane testy przesiewowe wykazują, że chorują tam całe górnicze rodziny. Oto historia jednej z nich. W Dzień Dobry TVN połączyliśmy się również z dziennikarką Elizą Dolecką, która doskonale zna sytuację górników. Co sprzyja zakażeniom koronawirusem w ich środowisku?
Kanada rozpoczyna testowanie szczepionek przeciwko COVID-19 na ludziach. Obecnie jest już kilka potencjalnych preparatów, a chińska szczepionka produkowana przy użyciu kanadyjskiej technologii jest wśród nich.
Jak się okazuje, pandemia ma też swoje dobre strony - Polacy zdecydowanie rzadziej sięgają po papierosy. Gdy w naszym kraju pojawiły się pierwsze przypadki koronawirusa, czyli w pierwszym tygodniu marca, sprzedaż spadła o 5 proc. Prawdziwe załamanie dla producentów przyszło w kwietniu, kiedy popyt zmniejszył się aż o 30 proc. Skąd ten spadek?
Dobra wiadomość dla naszych włosów. Salony fryzjerskie - po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa - znowu przyjmują klientów. Warunkiem jest jednak zdalne umawianie wizyt, a w zakładach zachowany musi być dystans między stanowiskami. Jak wygląda wizyta u fryzjera w nowym reżimie sanitarnym sprawdzał pierwszy klient, nasz reporter Piotr Wojtasik.
Od połowy kwietnia 2020 roku mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Wielu badaczy prześciga się więc w opracowaniu maseczek, które będą najlepiej chronić nas przed koronawirusem. Na uwagę zasługuje między innymi projekt dwóch Polaków, nazwany Halloy Nano. Zobaczcie, jakie ma zalety.
Grażyna Krawczyk była pierwszą polską pielęgniarką, która zmarła z powodu zakażenia koronawirusem. Do drastycznego załamania jej stanu zdrowia doszło w trakcie transportu do warszawskiego szpitala zakaźnego. - Po pogrzebie rozpłakałem się, nie wiedziałem co mam ze sobą zrobić. Teraz tylko na zdjęcia mogę popatrzeć - powiedział ze smutkiem mąż kobiety.
Kanada podzielona jest na dziesięć prowincji i trzy terytoria. Jednym z nich jest Nunavut na dalekiej północy, który ma powierzchnię niemal siedmiokrotnie większą od Polski. Do dziś nie stwierdzono tam żadnego przypadku koronawirusa. Takiej sytuacji sprzyja zapewne geograficzna izolacja i mała liczba mieszkańców. W zdecydowanej większości są to Inuici, a my dotarliśmy do Polki zamieszkującej od 15 lat kanadyjską Arktykę.
Brytyjscy naukowcy rozpoczną testy mające sprawdzić, czy psy są w stanie węchem wykryć osoby zakażone koronawirusem, jeszcze zanim zaczną one wykazywać symptomy choroby. Rząd Borisa Johnsona przekazał na badania 500 tys. funtów.
Maseczki ochronne są obowiązkowym elementem naszej codzienności. Mimo to wiele osób świadomie rezygnuje z ich noszenia w miejscach publicznych, tłumacząc się na różne sposoby. O tym, że nie jest to dobry pomysł, opowiedział prof. Krzysztof Filipiak, kardiolog i internista.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wytyczne do przeprowadzania egzaminów zewnętrznych w czasie epidemii koronawirusa. Uczniowie muszą do szkoły przynieść własne przybory i wodę, a rodzice nie będą mogli wejść do budynku. O czym jeszcze muszą pamiętać zdający?
W czasie pandemii nasze spotkania towarzyskie są ograniczone. Nie możemy zobaczyć na żywo przyjaciół czy krewnych, musimy więc radzić sobie inaczej. W dobie Internetu i różnych komunikatorów mamy tu szerokie pole do popisu i często korzystamy z tych udogodnień. Czy wideorozmowa jest dobra dla naszej psychiki - wyjaśniała psycholog, Magdalena Chorzewska.
Słowenia poradziła sobie z epidemią najlepiej w całej Unii i jest w najlepszej sytuacji sanitarnej - powiedział premier tego kraju Janez Jansza. Ogłosił, że udało się tam "ujarzmić" koronawirusa i obwieścił koniec stanu epidemii. Od piątku podróżni z UE mogą odwiedzać Słowenię bez konieczności odbywania kwarantanny.