Wideorozmowa podczas pandemii. Jak wpływa na naszą psychikę?

W czasie pandemii nasze spotkania towarzyskie są ograniczone. Nie możemy zobaczyć na żywo przyjaciół czy krewnych, musimy więc radzić sobie inaczej. W dobie Internetu i różnych komunikatorów mamy tu szerokie pole do popisu i często korzystamy z tych udogodnień. Czy wideorozmowa jest dobra dla naszej psychiki - wyjaśniała psycholog, Magdalena Chorzewska.

Kwarantanna i czas odizolowania

Chyba każdy z nas ma już dosyć domowej kwarantanny. Od kilku tygodni ograniczeni jesteśmy do przebywanie wyłącznie w gronie najbliższych nam osób. Coraz bardziej zaczyna brakować nam przyjaciół, znajomych czy krewnych. Szukając sposobu na złapanie kontaktu, próbujemy dzwonić, pisać oraz łączyć się "na kamerkach".

Czy wideorozmowa jest dobra dla naszej psychiki? Czy spotkania przez szklany ekran, zamiast pomóc, mogą wywołać w nas jeszcze większe poczucie tęsknoty?

Wideorozmowy pozwalają na zachowanie kontaktu z osobami ważnymi, z bliskimi. One są o wiele bardziej wartościowe niż zwykła rozmowa telefoniczna, dlatego, że widząc kogoś, nie tylko słyszymy, ale także odbieramy sygnały niewerbalne, które są bardzo istotne w komunikacji

– wyjaśniła Magdalena Chorzewska, psycholog.

Wideorozmowa pozwala nam normalnie funkcjonować

Wideorozmowa daje nam wiele możliwości. Pozwala nie tylko na prywatny kontakt z bliskimi, ale również na załatwianie spraw zawodowych. Dzięki temu, mimo pandemii wiele osób może pracować zdalnie z domu i choć w minimalnym stopniu zachować namiastkę normalności.

Takie codzienne czynności w trudnym dla wszystkich czasie potrafią podtrzymać na duchu i dać siłę do dalszego działania.

Jestem jak najbardziej zwolenniczką wideorozmów. Pozwalają zachować ciągłość pracy. Ja również pracuję, używając takiej formy

– podkreśliła nasza ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Nastazja Bloch

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%
podziel się:

Pozostałe wiadomości