Pozytywne skutki kwarantanny. Polacy zdecydowanie rzadziej sięgają po papierosy

Papieros
itakdalee/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Jak się okazuje, pandemia ma też swoje dobre strony - Polacy zdecydowanie rzadziej sięgają po papierosy. Gdy w naszym kraju pojawiły się pierwsze przypadki koronawirusa, czyli w pierwszym tygodniu marca, sprzedaż spadła o 5 proc. Prawdziwe załamanie dla producentów przyszło w kwietniu, kiedy popyt zmniejszył się aż o 30 proc. Skąd ten spadek?

Koronawirus - spadek sprzedaży papierosów

W kwarantannie daliśmy odetchnąć swoim płucom; zmniejszył się popyt ze strony Niemców i Ukraińców, ale i Polacy rzadziej sięgali po papierosy.

Styczeń i luty były jeszcze całkiem dobre dla producentów papierosów, ale gdy w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki koronawirusa, czyli w pierwszym tygodniu marca, sprzedaż spadła. W całym miesiącu w sumie o 5 proc., licząc rok do roku. Prawdziwe załamanie przyszło w kwietniu. Wtedy, według przedstawiciela jednego z czołowych producentów, popyt zmniejszył się aż o 30 proc.

- podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta powołuje się na dane firmy badawczej Nielsen. Jak pisze, od stycznia do marca w polskich sklepach sprzedało się 392 mln opakowań, o 0,5 proc. mniej niż przed rokiem. Z kolei resort finansów podaje, że mimo 10-proc. podwyżki akcyzy od wyrobów tytoniowych z początkiem roku w I kw. do budżetu państwa wpłynęło z tego tytułu tylko o 8,9 proc. więcej niż przed rokiem – 4,64 mld zł.

Kwarantanna - okazja do rzucenia palenia

Skąd spadek sprzedaży papierosów?

Pierwszy powód to zamknięcie granic. W związku z tym stanęła sprzedaż na lotniskach i przy przejściach granicznych, które odpowiadają aż za 15 proc. rynku.

Naszym zdaniem blokada przejść granicznych to najważniejszy powód. Myślę zwłaszcza o sklepach zlokalizowanych przy zachodniej granicy

– tłumaczy pracownik jednej z ogólnopolskiej hurtowni papierosów.

Odkąd zamknięto granice, liczba kupujących spadła przynajmniej o połowę. Mieliśmy klientów, którzy przyjeżdżali do Polski na zakupy raz na tydzień. Po produkty spożywcze, ale i papierosy, za które za zachodnią granicą trzeba zapłacić średnio 7 euro za paczkę. O połowę więcej niż u nas

– mówi gazecie właściciel sklepu ogólnospożywczego w Kostrzynie.

Drugi powód - pisze dziennik - to odpływ z Polski pracowników ze Wschodu. Rząd wyliczył, że wyjechało od 800 tys. do 1 mln Ukraińców. Z danych "DGP" wynika, że ich liczba od początku pandemii skurczyła się o 150 tys.

Według "DGP", wiele osób mogło też uznać, że kwarantanna i stałe przebywanie w domu w towarzystwie dzieci bądź innych osób niepalących to idealny czas na ograniczenie albo rzucenie nałogu.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości