Brama odkażająca – wynalazek polskich inżynierów, który pomaga w walce z wirusem

Brama odkażająca – wynalazek naukowców z Politechniki Śląskiej

Naukowcy i absolwenci Politechniki Śląskiej skonstruowali bramę odkażającą, której głównym zadaniem jest ochrona zdrowia medyków. Wynalazek zdobył uznanie na międzynarodowym konkursie, gdzie pokonał ponad tysiąc innych zespołów prezentujących swoje projekty. Jak działa urządzenie?

Polscy naukowcy znów święcą triumfy. Brama odkażająca znalazła się finale międzynarodowego konkursu "Healing Solutions for Tourism Challenge". Wynalazek pokonał ponad 1100 zespołów, z ponad 100 krajów i znalazł się na liście 9 wygranych w konkursie o zasięgu międzynarodowym.

Brama dla medyków

Brama odkażająca została skonstruowana z myślą o ochronie zdrowia medyków walczących z pandemią. Niestety podczas zdejmowania kombinezonów często dochodziło do zakażeń, gdyż nawet zachowanie szczególnych środków ostrożności nie wyklucza możliwości zainfekowania. Polscy naukowcy opracowali więc komorę, dzięki której można zdezynfekować całą sylwetkę jeszcze przed zdjęciem odzieży ochronnej. Jak działa brama?

Urządzenie uruchamia się automatycznie po przekroczeniu progu. Na panelu świetlnym znajdują się piktogramy, które wskazują, co należy robić.

Na początek brama spryskuje środkiem do dezynfekcji osobę w pozycji prostej z lekko odchylonymi rękami, potem obrót o 180 stopni, po to, aby środek dotarł do jak największej powierzchni. Następnie podniesienie rąk do góry i - po odpowiednim czasie - kolejny obrót do pozycji wyjściowej

- mówi dr inż. Magdalena Bogacka z Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów Politechniki Śląskiej

O zakończonym procesie dezynfekcji informuje odpowiednia kontrolka. Osoba, która poddała się procesowi odkażania w kolejnym kroku może zdjąć kombinezon ochronny zachowując procedury. Ile trwa takie odkażanie?

Przy tym środku, który zaproponowaliśmy, jest to 60 sekund, natomiast sama brama przystosowana jest do różnych środków i ten czas można zmienić.

- powiedziała dr inż. Magdalena Bogacka.

Bramy odkażające w polskich szpitalach

Pierwsza tego typu komora stanęła 15 kwietnia na Oddziale Zakaźnym Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. Kolejny egzemplarz trafi do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach, a kolejne będą budowane dla następnych szpitali.

Po naszym sukcesie zainteresowanie bramą wzrosło i mamy nadzieję, że uda nam się pomóc również w innych szpitalach, jednostkach, placówkach medycznych. Istnieje możliwość zastosowania bramy w różnych miejscach

- zapewniała Bogacka.

Aktualnie naukowcy pracują nad modyfikacja bramy, aby ta mogła służyć nie tylko branży medycznej, ale także turystycznej.

Zobacz też:

Innowacyjny wynalazek polskich naukowców - maseczka ochronna z filtrem roślinnym. „To kawałek natury, który trzymamy na ustach”

Mirosław Hermaszewski o izolacji. Czy kosmiczne doświadczenia pomagają przetrwać pandemię?

Kiedyś lekarze pomogli jej, dziś ona pomaga służbie zdrowia i szyje kolorowe maseczki

Autor: Jola Marat

podziel się:

Pozostałe wiadomości