Zakaz ruchu lotniczego na obszarze Polski
Jak wynika ze stron Rządowego Centrum Legislacji, chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, który został skierowany do podpisu premiera.
Z uwagi na obowiązywanie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest przedłużenie okresu obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych oraz na kolejne 8 dni w odniesieniu lotów krajowych
- czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektu.
Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 8 maja 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc z końcem 23 maja 2020 r. Zgodnie z projektem, nowe rozporządzenie traci moc 6 czerwca 2020 r., z wyjątkiem przepisów odnoszących się do ruchu krajowego, które to tracą moc 31 maja 2020 r.
Rozporządzenie wchodzi w życie 24 maja 2020 r.
Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe.
Wyjątkiem są statki powietrzne wykonujące loty m.in. na zlecenie Prezesa Rady Ministrów lub na zlecenie osoby fizycznej lub osoby prawnej, posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich oraz czarterowe, realizowane przez obcych przewoźników na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli.
Zakaz lotów krajowych
Jeśli chodzi o zakaz lotów krajowych, tutaj wyjątkiem są rejsy handlowe w celu zabrania lub pozostawienia towarów lub poczty, albo samoloty posiadające do 15 miejsc pasażerskich, które wykonujące rejsy handlowe w celu zabrania lub pozostawienia pasażerów.
Zobacz też:
- WHO: rekordowy wzrost zachorowań od początku pandemii
- Włochy otwierają granice. Znamy daty zniesienia restrykcji
- Specjalista ostrzega przed konsekwencjami nienoszenia maseczek. „Nie mamy wyraźnego spadku zakażeń”
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Spooh/Getty Images