Koronawirus

  Koronawirus

  W związku z panującą pandemią COVID-19 zdecydowana większość obywateli nie tylko Polski, ale także innych krajów, jest poddana izolacji. Obostrzenia nie obowiązują m.in. służby zdrowia. Czy lekarz może odmówić leczenia zakażonego pacjenta z powodu własnego bezpieczeństwa? Dlaczego izolacji nie są poddane jedynie osoby zagrożone i zakażone? Bioetyk, dr Joanna Różyńska w rozmowie z Anną Kalczyńską-Maciejowską dla Magazynu TVN24 udzieliła odpowiedzi m.in. na te pytania.

  Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt dla chrześcijan. Niestety panująca pandemia uniemożliwiła pójście wielu osobom do tradycyjnej spowiedzi w konfesjonale. Mimo wszystko księża podjęli się wyzwania, aby pomóc parafianom. Idealnym sposobem okazała się mobilna spowiedź.

  Obecna sytuacja dotyka każdego, także kobiety w ciąży, które muszą przygotować się na poród bez obecności najbliższych. W związku z pojawiającymi się regulacjami oraz wytycznymi, przyszłe mamy zastanawiają się, jak będzie wyglądało przyjście na świat ich dziecka. Na najczęściej pojawiające się pytanie odpowiedział dr Wojciech Falęcki.

  Przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powstało nowatorskie Centrum testowe COVID-19 drive-thru, które pozwala na bezkontaktowe badania genetyczne na koronawirusa. Celem tego rozwiązania jest odciążenie szpitali i zmniejszenie ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się wirusa wśród pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji z powodu innych chorób.

  Firma opiekująca się starszymi i schorowanymi mieszkańcami Sosnowca nie wyposażała pracowników w maseczki ochronne i rękawiczki. Wielu seniorów w obawie o swoje zdrowie i życie było zmuszonych do rezygnacji z usług swoich opiekunów. Zobacz reportaż z programu Uwaga! TVN.

  Od czwartku 16 kwietnia w miejscach ogólnodostępnych obowiązkowo musimy zakrywać usta i nos za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki. Ministerstwo Zdrowia opublikowało zaktualizowany projekt rozporządzenia w tej sprawie. Gdzie będziemy musieli zasłaniać twarz? Kto będzie zwolniony z tego obowiązku? Jak zrobić maseczkę w domu?

  W dobie koronawirusa są tacy, którzy zachowują spokój i rozwagę. Druga grupa, obawiając się o zdrowie, panicznie dezynfekuje wszystko, co spotka na swojej drodze. Czy to ma sens? Jakie przedmioty powinniśmy odkażać w domu? Te kwestie wytłumaczył nam wirusolog, dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski.

  Pandemia koronawirusa trwa. Mimo wprowadzonych ograniczeń Polacy szykują się na święta i ruszyli na zakupy. Na jednym z najpopularniejszych targowisk w Warszawie policja apelowała o przestrzeganie zasad dystansu społecznego. Jakie kary grożą za naruszenie obowiązujących obostrzeń?

  W dobie kryzysu epidemiologicznego jesteśmy nieustannie bombardowani informacjami na temat koronawirusa i zagrożeń z nim związanych. Naukowcy i lekarze poszerzają zakres swojej wiedzy, jednak jej zasób już teraz jest tak duży, że przeciętny Kowalski może mieć kłopot z przyswojeniem nowych doniesień. Poznaj pediatrę, który w prosty sposób tłumaczy trudne tematy dotyczące koronawirusa.