Kwarantanna będzie trwała 7 dni. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie. Decyzja ma związek z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach. To jedna z nowych zasad obowiązujących w V fali pandemii.
MIS-C dotyka dzieci około 4 do 6 tygodni po zakażeniu koronawirusem. Badanie, które potwierdziło podejrzenie wystąpienia nowego zjawiska dotyczyło 60 dzieci, które były hospitalizowane w związku z nowymi objawami. Jak niebezpieczna jest nowa choroba MIS-C?
Waldemar Kraska podał, że padł nowy rekord zakażeń w Polsce, poprzedni miał miejsce w kwietniu 2021 roku, który wynosił 6 796 zakażeń i 429 zgonów. Wiceminister przyznał, że eksperci spodziewają się szybkiego rozwoju V fali pandemii. Ile wynosi najnowsza liczba zakażeń?
"Covidowy penis" to kolejne powikłanie po przechorowaniu koronawirusa. Niektórzy mężczyźni zauważyli, że ich przyrodzenie uległo zmniejszeniu nawet o 4 cm. Jaka jest skala problemu? Co zalicza się do długotrwałych skutków? O tym porozmawialiśmy z prof. Andrzejem M. Falą, specjalistą w zakresie zdrowia publicznego.
Google z okazji różnych wydarzeń aranżuje swoje logo. Nowa grafika ma zachęcać do szczepienia się i profilaktyki przeciwko zarażeniu COVID 19. Literki w logo mają nałożone maseczki. Wyszukiwarka ułatwia znalezienie placówki i punktu szczepień przeciwko COVID-19.
Z najnowszej edycji "Światowego Badania Uczciwości w Biznesie 2022" przeprowadzonego przez EY wynika, że 32 proc. respondentów z Polski i 41 proc. ze świata uważa, że pandemia utrudnia wielu firmom funkcjonowanie w sposób etyczny. Jednocześnie zdecydowana większość (odpowiednio 98 i 97 proc.) twierdzi, że w ich firmie uczciwość jest istotna.
Ferie dla niektórych województw już się zaczęły. Rząd ostrzega przed kolejnymi falami pandemii COVID-19. Co należy zrobić i jak się zachować, kiedy zaobserwujemy u siebie objawy koronawirusa? Czy można wtedy wrócić do domu?
Po tym, jak fińska firma otrzymała certyfikację CE dla urządzeń medycznych, w styczniu wprowadza urządzenie do sprzedaży. Jego działanie jest podobne do działania alkomatu. Wynik ujemny lub dodatni możemy uzyskać po kilkudziesięciu sekundach, odczytując wynik w aplikacji mobilnej.
Według najnowszej prognozy rozwoju piątej fali pandemii może dochodzić do nawet 100 tys. przypadków zakażeń COVID-19 dziennie - zwłaszcza wariantem Omikron. Może to być bardzo trudne dla polskiej gospodarki, ponieważ, jeśli pesymistyczny scenariusz się spełni, z polskiego rynku pracy zniknie na pewien czas nawet ponad milion pracowników.
Minister Zdrowia, Adam Niedzielski zwołał konferencję, aby podać najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej w Polsce. Okazuje się, że w środę 19 stycznia 2022 r. padł rekord zakażeń koronawirusem w Polsce.
Na jakim poziomie utrzymuje się ochrona przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 po przyjęciu szczepionki? Na to pytanie odpowiedzieli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Wyniki swoich badań opublikowali w magazynie "New England Journal of Medicine".
Cały czas utrzymuje się duża liczba ofiar COVID-19. Dodatkowo nieustannie koronawirus ewoluuje. W zeszłym miesiącu w Marsylii odkryto nowy wariant nazwany IHU. Czym jest i czy należy się go obawiać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział lekarz Oddziału Chorób Płuc szpitala im. Barlickiego w Łodzi, dr Tomasz Karauda.
Internetowi oszuści wymyślili nowy sposób, by wyłudzić pieniądze. Oferują 300 zł dla osób w pełni zaszczepionych przeciw koronawirusowi, ale w rzeczywistości jest to sposób, by pozyskać dane do kont bankowych. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed tym procederem.
Pandemia zmusiła nas do korzystania z maseczek. Co ciekawe, ich noszenie przekłada się nie tylko na lepszą ochronę przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, ale także naszą atrakcyjność. Z ustaleń brytyjskich badaczy wynika, że osoby w maseczkach ochronnych uchodzą za bardziej interesujące.
Kobiety w ciąży, które "złapały" koronawirusa SARS-CoV-2 i zachorowały na COVID-19 w ostatnim miesiącu przed planowanym porodem, są bardziej narażone na wystąpienie groźnych dla zdrowia powikłań. Do takich wniosków doszli badacze ze Szkocji i Nowej Zelandii.
Pandemia nie zwalnia tempa. Zajętych jest coraz więcej łózek i respiratorów, a świat zmaga się z kolejnymi wariantami koronawirusa. Marcin Najbauer napisał jakiś czas temu apel na Facebooku, w którym prosił, aby ludzie decydowali się na szczepienie. Ratownik medyczny do tego samego zachęcał widzów Dzień Dobry TVN.
Niepożądany odczyn poszczepienny może wystąpić właściwie po podaniu każdego szczepienia. W większości przypadków nie jest groźny dla życia i zdrowia szczepionego dziecka, natomiast może się wiązać z pewnymi dolegliwościami. Najczęściej po podaniu szczepionki występują odczyny miejscowe, czyli ból, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu podania szczepienia. Objawy te ustępują samoistnie po kilku dniach.
Sejmowa Komisja Zdrowia zarekomendowała przyjęcie projektu ustawy o weryfikacji szczepień. Przepisy mają umożliwić pracodawcom żądanie od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 i o negatywnym wyniku testu lub informacji o przebytej chorobie.
Szczepionka przeciwko COVID-19 zwalcza uciążliwe zmiany skórne. Kurzajki, znamiona i pieprzyki powinny zniknąć po przyjęciu preparatu. To przyjemny efekt uboczny wakcynacji.