Pandemia COVID-19 nie zwalnia, pojawiają się nowe warianty wirusa, które coraz szybciej się rozprzestrzeniają. Jak wygląda sytuacja w Polsce? Ile odnotowano zakażeń i zgonów? Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał najnowsze dane dotyczące trwającej fali pandemii.
Ilość zakażeń znowu rośnie i coraz częściej słychać o piątej fali pandemii. W jednym z lubelskich szpitali 50-letnia kobieta chorująca na COVID-19 walczy o życie, a jej mąż zmarł w domu. Jego ciało odkrył 14-letni syn. To jedna z licznych tragedii rodzin niezaszczepionych pacjentów.
Kolejny wariant koronawirusa wykryto na Cyprze. Nowa mutacja została nazwana Deltakronem, gdyż jest kombinacją dwóch obecnie dominujących wariantów - Delty i Omikronu. Póki co stwierdzono go u 25 osób. Co wiemy o nowym koronawiruse?
Omikron coraz częściej atakuje młodzież i dzieci. Ma przy tym charakterystyczne objawy, inne niż do tej pory. Na co należy zwracać uwagę?
Pandemia koronawirusa trwa już dwa lata, od jej początku naukowcy próbują przewidzieć jej przebieg oraz moment, w którym mogłaby się zakończyć. Włoska wirusolog ostrzega, że może to być długa walka, z kolei w Australii eksperci liczą na koniec pandemii w związku z wariantem Omikron.
Pierwszy przypadek wariantu koronawirusa B.1.640 został wykryty w Czechach. Poinformował o tym Szpital Uniwersytecki w Hradec Kralove. Według WHO wariant ten pojawił się wcześniej w Demokratycznej Republice Konga.
Marta Król była jedną z twarzy kampanii na rzecz szczepień. Próbowała przekonać do nich również swoją mamę. Niestety kobieta zmarła, właśnie na COVID-19. W rozmowie z Łukaszem Wieczorkiem z magazynu "Polska i Świat" aktorka podkreśla, że zrobiła wszystko, żeby jej pomóc.
Czy 10 stycznia nastąpi powrót do szkół?
"To zjawisko bardziej częste, niż o tym mówimy"
"Przebywa w izolacji".
W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusa Adam Niedzielski przekazał możemy spodziewać się decyzji w sprawie zaostrzenia obostrzeń w Polsce. Kiedy ma zapaść? Jakich ewentualnych restrykcji mamy się spodziewać?
W większości przypadków, osoby małoletnie poniżej 18. roku życia przyjęły już dwie dawki szczepienia przeciwko koronawirusowi. Co z trzecią, która podaje się po upływie 6 miesięcy? W Polsce ponad 6 mln osób przyjęło już dawki przypominające.
Coraz więcej dzieci jest hospitalizowanych ze względu na zarażenie wariantem koronawirusa - omikronem. Większość z nich nie została jeszcze zaszczepiona. Głównym problemem mogą okazać się powikłania związane z górnymi drogami oddechowymi. Kolejna fala COVID-19 sprawiła, że w szpitalach ilość hospitalizowanych dzieci wzrosła czterokrotnie.
Król Szwecji Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia zostali zakażeni koronawirusem. Pozytywny wynik testu para królewska otrzymała 3 stycznia 2022 roku w godzinach wieczornych. Dwór poinformował, że monarcha i jego żona mają lekkie objawy infekcji.
Prawdopodobnie także w Polsce.
Utrzymująca się pandemia wpływa na zdrowie psychiczne ludzi. Coraz częściej słyszy się o zespole stresu popandemicznego. Jaka jest skala problemu?
Wariant odkryty w Marsylii w grudniu, noszący nazwę IHU prawdopodobnie jest bardziej odporny na szczepionkę. Z obecnych obserwacji wynika, że wariant jest jednak łagodniejszy i wymaga mniej hospitalizacji. Jednak, jak twierdzą naukowcy z Francji, może on wyprzeć wariant Omikron. Co wiemy o wariancie IHU? Jak groźny jest?
Naukowcy podpowiadają, kiedy przyjąć preparat.
Kiedy zmiana wejdzie w życie?
Minister zdrowia podaje najbardziej prawdopodobny scenariusz.
Ministerstwo Zdrowia zmodyfikowało Narodowy Program Szczepień. Zmiany, które wchodzą w życie w poniedziałek 3 stycznia dotyczą schematów mieszania ze sobą szczepionek przeciwko COVID-19.
Dr Mike Ryan dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych jest zdania, że ostra faza pandemii COVID-19 być może zakończy się w 2022 roku. Czy to oznacza, że koronawirus zniknie i przestanie nam zagrażać?
Przygotowania do sylwestra trwają w najlepsze. Panie na poświątecznych wyprzedażach szukają kreacji i umawiają się do kosmetyczek. Zanim jednak zdecydujecie się na najmodniejszy kolor paznokci, przeczytajcie apel lekarzy, w którym proszą, by pamiętać "o jednym palcu dla medyka". Co to oznacza?
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował o najnowszych danych dotyczących koronawirusa. Padł rekord zgonów tej fali pandemii. Większość osób, która przegrała walkę z COVID-19, nie była zaszczepiona.
Grichka Bogdanoff - słynny bliźniak i wielki entuzjasta operacji plastycznych - nie żyje. Informację o śmierci przekazał jego agent. Gwiazdor francuskiej telewizji miał 72 lata.
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej ogłosił, że rząd rozważa wprowadzenie obowiązku szczepień dla służb mundurowych. Tym samym potwierdził wcześniejsze zapowiedzi rzecznika Ministerstwa Zdrowia.
Kwestia szczepień budzi spore kontrowersje. Z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że co trzeci Polak jest za wprowadzeniem obowiązkowego szczepienia przeciwko COVID-19.
Kogo dotyczy rozporządzenie ministra zdrowia?
Codziennie słyszymy o nowych przypadkach zakażeń COVID-19. Coraz częściej wykrywany jest nowy wariant wirusa, czyli Omikron. Jakie jest ryzyko hospitalizacji u pacjentów, u których go stwierdzono? Jak wygląda w porównaniu z dotychczas dominującą Deltą? Sprawdzili to brytyjscy naukowcy.