Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował o najnowszych danych dotyczących koronawirusa. Padł rekord zgonów tej fali pandemii. Większość osób, która przegrała walkę z COVID-19, nie była zaszczepiona.
Badania potwierdziły 15 571 nowych zakażeń koronawirusem; zmarły 794 osoby z COVID-19, rekordowo dużo w obecnej fali – przekazał w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Koronawirus w Polsce - statystyki z 29 grudnia 2021 r.
- Jeśli mówimy o czwartej fali pandemii, którą wywołał wariant delta, wyniki pozują, że jesteśmy na krzywej opadającej. Dzisiaj mamy 15 571 nowych przypadków. Tydzień do tygodnia to spadek o ponad 13 proc. – podał w Polsat News wiceminister.
- Wydaje się, że w tej chwili jesteśmy na szczycie, jeśli chodzi o liczbę osób, które zmarły, przegrały walkę z koronawirusem. Dzisiaj mamy niestety bardzo dużo osób, które tę walkę przegrały bo to 794 osoby – dodał.
Na uwagę, że to rekord czwartej fali, wiceminister stwierdził: "tak, rzeczywiście". Wskazał, że 600 osób z tej grupy to osoby niezaszczepione przeciw COVID-19.
Koronawirus - najważniejsze informacje
Koronawirus - najważniejsze informacje
Wiceszef MZ był pytany także o prognozy dotyczące piątej fali. - Spotykamy się z ekspertami, którzy zajmują się prognozowaniem tej piątej fali. Powiem szczerze, przy żadnej fali nie było aż tak dużych rozbieżności, jeśli chodzi o te prognozy – powiedział wiceminister.
Kraska podał, że piąta fala – niezależnie od scenariuszy dotyczących dobowych nowych zakażeń i zgonów – spodziewana jest albo w drugiej połowie stycznia, albo na koniec stycznia.
Koronawirus w Polsce. Czy będą obowiązkowe szczepienia?
Wiceminister ponawiał apele o szczepienie się dawką przypominającą. - Dawka trzecia zdecydowanie chroni nas przed nowym wariantem. To informacja, której powinniśmy się trzymać - osoby, które są zaszczepione dwoma dawkami powinny jak najszybciej przyjąć dawkę przypominającą, by uchronić się przed skutkami piątej fali – podkreślił.
Wiceminister przypomniał, że przesądzona została już sprawa obowiązkowego szczepienia medyków. 23 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano bowiem rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.
Dwie kolejne grupy, które powinny być brane pod uwagę, to - jak mówił - nauczyciele i służby mundurowe. - Ale pomyślałbym jeszcze także o administracji bo tam też kontakt z petentem, klientem, jest duży – dodał. Pytany, kiedy zapadną decyzje, Kraska wskazał, że rozmowy się toczą m.in. między resortami zdrowia, MSWiA i edukacji. -Myślę, że jakieś decyzje w najbliższym czasie zapadną – stwierdził.
Pytany o deklaracje szefa MEiN Przemysława Czarnka, który mówi, że nie jestem zwolennikiem obowiązkowych szczepień, również wśród nauczycieli, Kraska stwierdził, że "wybór jest między zdrowiem i życiem a nauką". - Myślę, że jakiś wspólny kompromis wypracujemy – oznajmił.
Wiceminister ocenił, że obowiązujące obostrzenia są wystarczające na chwilę obecną, ale warunkiem jest ich respektowanie.
Kraska przypomniał, że 5 stycznia planowane jest wysłuchanie publiczne dotyczące ustawy dającej pracodawcy możliwość weryfikacji paszportów covidowych i testowania pracowników. - Myślę, że to będzie ten moment kiedy razem ustosunkujemy się do wszystkich opinii. Myślę, że po jednej stronie będą zwolennicy tego projektu m.in. pracodawcy (…), a z drugiej przeciwnicy" – powiedział. Na pytanie, czy ustawa znajdzie poparcie większości Kraska, odparł: "mam nadzieję, że tak".
Zobacz także:
- Schorowany 62-latek napadnięty na działkach. "Sprawę próbuje zamieść się pod dywan"
- Prezydent podpisał ustawę o dodatku osłonowym. Kto go dostanie?
- Zakaz handlu w niedziele i święta - zmiany w 2022 r.
Autor: Jola Marat
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: skaman306/Getty Images