Coraz częściej do szpitali trafiają osoby, które posługują się fałszywymi certyfikatami covidowymi. Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas czwartkowej (18 listopada) konferencji poinformował, że Narodowy Fundusz Zdrowia, jak i policja już zajmują się sprawą.
Lekarz: "On nie rozwiąże problemu pandemii"
Już wkrótce w Polsce będą dostępne w aptekach leki na COVID-19. Pierwszy z nich, Molnupiravir dostępny jest już w Wielkiej Brytanii. CHMP oraz EMA wydały pozytywną ocenę dla dwóch kolejnych leków na koronawirusa, które mogą być pomocnie w leczeniu. Od kiedy będą one dostępne w Polsce? Jak działają?
Jak wpływa na postawy społeczeństwa?
Sezon narciarski w Polsce wkrótce się rozpocznie. Wiemy, jak będzie on wyglądał dla branży. Stoki pozostaną otwarte, ale w reżimie sanitarnym. Jakie są rekomendacje dla branży?
We Francji pojawił się kolejny wariant koronawirusa SARS-CoV-2. Jak informuje gazeta "The Jerusalem Post" nowa odmiana wirusa została wykryta w jednej ze szkół w regionie administracyjnym Bretania na północnym-zachodzie kraju. Jak groźny jest nowy wariant?
Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wydłużeniu ważności certyfikatów covidowych dla osób, które przyjęły trzecią dawkę szczepienia. Dokument będzie miał ważność przez rok od dnia przyjęcia kolejnej dawki.
Pracodawcy apelują, by wprowadzić do polskiego porządku prawnego przepisy dotyczące wglądu w informacje o zaszczepieniu pracowników. Ich zdaniem, taka ustawa pomogłaby im odpowiednio planować i organizować pracę. Według ekspertów zapisy w niej powinny jednak jasno określać, do czego pracodawca ma prawo, a do czego nie.
W ocenie dr n. farmaceutycznych Leszka Borkowskiego, jeszcze w tym roku do Polski może trafić molnupirawir. To lek przeciwwirusowy, który hamuje namnażanie się wirusów SARS-CoV-2. Warto dodać, że nie jest to jedyny preparat, który pomaga leczyć COVID-19.
Trwa czwarta fala koronawirusa. Dzienna liczba zakażeń wzrasta każdego dnia o kilkanaście tysięcy. Osoby, które były już szczepione, najczęściej zgłaszają objawy podobne do przeziębienia. Nieco inne dolegliwości pojawiają się u osób niezaszczepionych.
Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że tylko minionej doby wykryto 18 550 nowych przypadków. Zmarło ponad dwieście osób.
Minister edukacji odpowiada.
Koncerny farmaceutyczne prześcigają się w produkowaniu leków, które pomogłyby w walce z koronawirusem. Pfizer pracuje nad nowym lekiem, a w Wielkiej Brytanii do aptek trafi pierwszy produkt leczniczy. Kiedy w Polsce możemy spodziewać się leków na COVID-19? Czy będzie to środek od Pfizera?
W Szwecji przeprowadzone zostały badania wśród gospodarstw domowych, w których były osoby niemogące się zaszczepić. Sprawdzano, czy metoda pierścieniowa jest skuteczna i czy ochrona osoby, która nie może przyjąć swojej dawki, wzrośnie. Wyniki są bardzo optymistyczne.
Pierwszy kraj na świecie zdecydował się na wprowadzenie leków na COVID-19. Jest to historyczny moment, gdyż to pierwsza taka sytuacja, w której stosowany będzie lek do zwalczania koronawirusa. Wkrótce trafi on do aptek w Wielkiej Brytanii.
W szpitalu w Busku Zdroju zaczyna brakować miejsc.
Czy w listopadzie wróci nauka zdalna?
"Jest to wariant brany pod uwagę".
"Mamy do czynienia z epidemią wyrównawczą".
Obaj muzycy mają problemy zdrowotne.
Szczyt zakażeń koronawirusem w Polsce będzie najprawdopodobniej na przełomie listopada i grudnia - prognozuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który gościł w radiowej Jedynce. Według ustaleń mediów rząd ma już wstępny plan obostrzeń. Z czym muszą liczyć się Polacy?
W Polsce mamy do czynienia z czwartą falą pandemii COVID-19. Niestety, to jeszcze nie koniec. W ocenie ministra zdrowia szczyt zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 dopiero przed nami. - W prognozach są liczby od 10 tysięcy do 80 tysięcy - mówił Adam Niedzielski. Czy wzrost zachorowań będzie oznaczał wprowadzenie nowych obostrzeń?
Jak się zapisać?
Pandemia koronawirusa nie ustępuje, a obowiązujące obostrzenia związane z COVID-19 wciąż się zmieniają. Opublikowano aktualizację rozporządzenia dotyczącą ograniczeń i zakazów. Modyfikacje dotyczą m.in. maseczek w szkołach. W jakich sytuacjach uczniowie są zobowiązani do ich noszenia?
Tani, ogólnodostępny lek antydepresyjny, którego substancją czynną jest fluwoksamina, może zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 - poinformował w środę międzynarodowy zespół naukowców.