Mimo pandemii egzaminy kończące szkoły będą odbywały się swoim trybem. Czy rodzice ósmoklasistów mogą wpłynąć na dyrekcję i zmienić miejsce, w którym dzieci napiszą test? Wątpliwości rozwiewa Eliza Kuna, adwokat.
Zmarł Sanja Ilić - serbski muzyk, który wraz z zespołem Balkanika reprezentował swój kraj na Eurowizji w 2018 roku. Przyczyną śmierci były komplikacje po zakażeniu koronawirusem.
Nowe wydłużone odstępy między dawkami szczepionek przeciw COVID-19 będą obowiązywać wobec osób, które jeszcze nie miały iniekcji. Przerwa w przypadku preparatu AstraZeneca wyniesie ok.12 tygodni, natomiast szczepionek od Pfizera i Moderny - do 6 tygodni. Ozdrowieńcy mają otrzymać zastrzyk w ciągu sześciu miesięcy od zachorowania. Zalecana liczba dawek zostanie podana w terminie późniejszym.
Województwa warmińsko-mazurskie i pomorskie to regiony najbardziej dotknięte zachorowaniami na COVID-19. Z tego powodu rząd postanowił o zachowaniu obostrzeń w tym pierwszym (z jedną modyfikacją) i wycofaniu poluzowań w drugim. O decyzji RM poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Nauczyciele są kolejną grupą zawodową, która jest szczepiona priorytetowo. Co w przypadku tych, którzy aktualnie nie wykonują aktywnie zawodu? Na pytanie widza odpowiedziała Eliza Kuna - adwokat.
Szczepienia przeciwko COVID-19 trwają w już od kilku miesięcy. Mimo że dostępne preparaty zostały przebadane i uznane za bezpieczne, to część osób uskarża się na nieprzyjemne dolegliwości, które wystąpiły po podaniu szczepionki. Czy to normalna rekcja organizmu? Kiedy i jakie objawy powinny nas zaniepokoić? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy o tym z dr. Pawłem Grzesiowskim, immunologiem, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Zoo z kalifornijskiego San Diego zaszczepiło swoje zwierzęta przeciwko COVID-19. Eksperymentalną szczepionkę opracowaną właśnie z myślą o zwierzętach - jako pierwsze - otrzymały orangutany oraz bonobo.
Marcin Wrona jest wieloletnim korespondentem "Faktów" TVN. Niestety, ostatni czas był dla niego bardzo trudny, ponieważ pożegnał swojego ojca, który zmarł na COVID-19. Teraz dziennikarz opowiedział, jak chciałby, by jego tata był zapamiętany.
W Polsce wykonano dotąd 3,6 mln szczepień przeciw COVID-19. Rząd zdecydował o wydłużeniu terminów, w jakich powinna być podawana druga dawka. Sprawdź, ile trzeba będzie czekać.
Trzecia fala koronawirusa stała się faktem i nadal przybiera na sile. W ciągu ostatniej doby zakaziło się ponad 15,2 tys. osób, a 289 chorych zmarło. Kiedy będziemy mieli za sobą apogeum zakażeń? Czy możemy liczyć na poluzowanie obostrzeń? Czy uczniowie wrócą do szkół? O tym mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Dokładanie rok temu, 4 marca, ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Polsce wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jak przez te dwanaście miesięcy zmienił się świat i jak dzisiaj czuje się pacjent "zero"?
Szczepienie przeciwko COVID-19 to najlepszy sposób ochrony przed chorobą. Czy wiadomo, na jak długo organizm uodparnia się na działanie wirusa po przyjęciu szczepionki? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Miesiąc temu Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy przeszli COVID-19. Dziś czują się już znacznie lepiej, ale nadal wracają do pełni sił. Oboje odczuwają skutki zakażenia koronawirusem.
Pacjenci różnie przechodzą COVID-19: jedni bezobjawowo, inni wymagają specjalistycznej pomocy. Naukowcy z Tufts University w Medford ustalili, że hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem hospitalizacji najczęściej potrzebują pacjenci, którzy cierpią na co najmniej jedną z czterech chorób przewlekłych.
Firma Mabion dostanie 40 milionów złotych od Polskiego Funduszu Rozwoju na produkcję szczepionki przeciwko COVID-19. Tym samym Polska dołączy do krajów, które wytwarzają preparat przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Która szczepionka będzie produkowana w naszym kraju?
Zgodnie z nowymi zasadami wprowadzonymi przez rząd, do zasłaniania nosa i ust musimy używać jedynie maseczek. Ale tych na rynku jest bardzo dużo. Która zapewni nam najlepszą ochronę? Których można używać wielokrotnie i jak prawidłowo je zdezynfekować? Czym się różnią maseczki FFP1, FFP2 i FFP3? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Magdą Dudzin, specjalistką BHP.
Ze względu na pandemię koronawirusa na polskiej granicy nieustannie obowiązują obostrzenia związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby. Z kwarantanny nie są już zwolnieni Polacy i obywatele państw UE. A jak sprawa wygląda w przypadku dzieci?
4786 zakażone osoby, 24 chorych zmarło. Takie dane dotyczące koronawirusa w Polsce przekazał resort zdrowia. Najwięcej nowych przypadków jest na Mazowszu – ponad tysiąc i Pomorskiem – ponad 600. W związku z narastającą falą pandemii od soboty 27 lutego obowiązują obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim. Czy rząd bierze pod uwagę wprowadzenie ich w kolejnych regionach?
Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Johnson&Johnson została zatwierdzona do stosowania przez Stany Zjednoczone. Taką informację przekazała federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). To trzecia szczepionka w walce z koronawirusem.
Muniek Staszczyk nie należy do gwiazd, które chętnie zapraszają media do życia rodzinnego. Teraz zrobił wyjątek i wyjawił, że jego tata przeszedł zakażenie koronawirusem. Artysta poprosił fanów o wsparcie i modlitwy.
Od 27 lutego obowiązują nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. W całym kraju zmieniają się zasady związane z zasłanianiem ust i nosa oraz wprowadzona została kwarantanna dla osób wracających do kraju z Czech i Słowacji. Największe utrudnienia dotyczą mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego.
Pierwsza komunia św. to ważne wydarzenie w życiu dziecka i całej rodziny. Tradycyjnie uroczystości odbywają się w maju. W ubiegłym roku - ze względu na pandemię koronawirusa - były przesunięte na lato i jesień. Biorąc pod uwagę trzecią falę zakażeń nie jest wykluczone, że tak samo będzie teraz. Kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie?
Fakt, że koronawirus SARS-CoV-2 mutuje nie jest niczym dziwnym. Niestety nowa odmiana wirusa odkryta przez badaczy z Nowego Yorku może być szczególnie niebezpieczna. Naukowcy poinformowali, że nie chroni przed nią system immunologiczny organizmu ani przeciwciała.
Gwyneth Paltrow od dłuższego czasu interesuje się zdrowiem. Aktorka wypuściła linię suplementów diety, a także promuje naturalne metody leczenia. W ocenie artystki niektóre z nich mogą być pomocne w leczeniu COVID-19. Wypowiedź aktorki spotkał się z ostrym komentarzem NHS, czyli brytyjskim odpowiednikiem Ministerstwa Zdrowia.
Powikłania mogą się pojawić po każdym szczepieniu. Do najczęściej występujących należą obrzęk czy ból w miejscu wkłucia. Jak długo dolegliwości mogą się utrzymywać? Czy konieczna jest konsultacja z lekarzem? Wątpliwości rozwiewa dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Pandemiczne zamknięcie, zdaniem niektórych komentatorów, miało spowodować w Polsce wzrost urodzeń. Przewidywali, że przymusowy pobyt w domach będzie skutkował większą liczbą ciąż i dziewięć miesięcy później przełoży się na prawdziwy baby boom. Dane pokazują, że jest wręcz przeciwnie - od ponad dekady nie było tak źle.
Do tej pory szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymało 5 proc. Polaków. Dla porównania Izrael wykonał ten zabieg już u połowy swoich mieszkańców. Jak udało się osiągnąć takie tempo szczepień? Na jakie benefity mogą liczyć osoby, które przyjęły antidotum na COVID-19? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Karoliną Mints, Polką mieszkającą w Izraelu.
Kobieta chciała dostać szczepionkę przeciw COVID-19. Niestety, uciekł jej autobus. Postanowiła więc do punktu szczepień udać się pieszo. Nie byłoby w tym niczego dziwnego gdyby nie fakt, że 86-latka musiała pokonać 5 km. Dziarska seniorka stała się bohaterką mediów.
Zjedzenie posiłku w restauracji nie jest możliwe, dlatego wiele osób zamawia jedzenie na wynos. Czy jest szansa, że "złapiemy" wirusa jeśli nasz posiłek przygotowała osoba zakażona? Wszelkie wątpliwości w Dzień Dobry TVN rozwiał dr Paweł Grzesiowski.
Szczepienia przeciwko COVID-19 już się w Polsce rozpoczęły. Na tę chwilę antidotum podawane jest pracownikom służby zdrowia, seniorom oraz nauczycielom. Pozostali będą musieli jeszcze poczekać. Czy w ogóle chcemy się szczepić? Jak oceniamy organizację szczepień? Odpowiedzi na te pytanie daje nowy sondaż CBOS-u.