Obostrzenia w branży hotelarskiej dają się we znaki nie tylko właścicielom obiektów, ale też gościom. Co w przypadku, gdy sytuacja rodzinna zmusza nas do zatrzymania się na noc z dala od domu? Na pytanie widza odpowiedziała Eliza Kuna, adwokat.
Ferie zimowe dobiegają końca. W poniedziałek 18 stycznia do szkół wrócą dzieci z klas I-III. Nauka stacjonarna będzie się odbywała zgodnie z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Jak wyglądają przygotowania do tego ważnego dnia?
Dla coraz większej liczby osób zakażenie koronawirusem kończy się nieodwracalnym uszkodzeniem płuc i to w takim stopniu, że jedynym ratunkiem może być ich przeszczep. Trzeci z nich odbył się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. O szczegółach tego zabiegu opowiedział kardiochirurg i transplantolog, dr Maciej Urlik, a o swoim samopoczuciu po operacji pacjentka, Anna Sapa. Sprawdziliśmy również, co słychać u pana Grzegorza, który także miał przeszczepione płuca z powodu COVID-19.
Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęto w Niemczech już grudniu. Mimo to do tej pory udało się zaczepić niewiele ponad 1 procent społeczeństwa. Jaka jest tego przyczyna? O sytuacji pandemicznej za naszą zachodnią granicą opowiedziała Róża Romaniec z "Deutsche Welle".
Od poniedziałku pasażerowie Kolei Dolnośląskich będą mogli ponownie korzystać z połączeń międzynarodowych. Z powodu pandemii zostały one zawieszone pod koniec ubiegłego roku. Pociągi mają kursować zgodnie z rozkładem wprowadzonym 13 grudnia 2020 r.
Restauracje w Polsce od marca nie działają w standardowy sposób. Z powodu pandemii koronawirusa mogą wydawać posiłki tylko na wynos. Restrykcje zostały przedłużone co najmniej do 31 stycznia. Wielu zdesperowanych właścicieli ma już dość obostrzeń związanych z lockdownem i zapowiada otwarcie lokali. Sprawę skomentowała Magda Gessler, restauratorka prowadząca program "Kuchenne Rewolucje".
Zasada europejskiej solidarności sugerowałaby, że Polacy należący do grup największego ryzyka, czyli np. seniorzy po 70. roku życia, mogliby zaszczepić się na COVID-19 w innych krajach UE, kiedy w nich przebywają albo chcą skorzystać z takiej możliwości. W praktyce jest to jednak dużo bardziej skomplikowane. Sprawdź, gdzie i jak można to zrobić.
Sebastian Pitoń, lider "Góralskiego veta" zapowiedział, że przedsiębiorcy z Podhala, w tym ci, którzy wynajmują pensjonaty, prowadzą stacje narciarskie i restauracje, zamierzają otworzyć swoje biznesy 18 stycznia. Inicjatywę wsparła m.in. Agrounia i przedstawiciele inicjatywy "Bałtyckie veto".
Trwa ostatni weekend zimowych ferii, zdecydowanie innych niż dotychczas. Na Podhalu, mimo pandemii, turyści próbowali choć trochę skorzystać z zimowego wypoczynku, a właściciele obiektów - choć trochę zarobić, żeby nie splajtować. Rozmawiali z nimi reporterzy programu "Uwaga! TVN".
Restauracje z powodu pandemii koronawirusa mogą wydawać posiłki jedynie na wynos. Restrykcje dla branży gastronomicznej, podobnie jak dla hoteli, siłowni, galerii handlowych i kin, zostały przedłużone co najmniej do 31 stycznia. Kiedy ponownie będziemy mogli zjeść coś w lokalu? Scenariusze odmrażania gospodarki przedstawiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni będą seniorzy powyżej 80. roku życia, później osoby, które przekroczyły 70. Jak zapisać się na szczepienie i dlaczego warto zdecydować się na taką formę ochrony przed COVID-19? O szczepieniach w Dzień Dobry TVN rozmawiali dr Magdalena Krajewska, specjalista medycyny rodzinnej oraz Marek Posobkiewicz, spec. ds. oceny ryzyka COVID-19.
Najlepszym sposobem na wykrycie zakażenia koronawirusem SARs-CoV-2 jest wykonanie testu PCR. Czy takie badanie można wykonać u każdego? Czy wiek może być przeszkodą? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do sp. COVID-19.
Już 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Zgodnie z planem przygotowanym przez rządzących - w pierwszej kolejności - możliwość zapisu otrzymają seniorzy powyżej 80. roku życia. Od 22 stycznia ruszają zapisy dla osób, które skończyły 70 lat. Kogo obejmie kolejny etap szczepień? Jak można się na nie zapisać? Dokładny plan na konferencji przedstawił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.
W czasach pandemii zespół ratowników górniczych z Knurowa postanowił wesprzeć służbę zdrowia i wspomóc personel w codziennych obowiązkach. Tak panowie, którzy ratują życie ludzi pod ziemią, w ramach wolontariatu trafili na jeden z oddziałów miejscowego szpitala. Co należy do ich obowiązków?
W związku z pandemią koronawirusa polski rząd wprowadził liczne obostrzenia. Do jednych z nich należy m.in. zamknięcie obiektów noclegowych oraz punktów gastronomicznych. Wytyczne te mają funkcjonować do 17 stycznia. Co w sytuacji, gdy dużo wcześniej zaplanowaliśmy podróż służbową, opłaciliśmy hotel, a ten nie chce zwrócić nam teraz zaliczki? Czy jest to zgodne z prawem? Na pytanie odpowiedziała nam adwokat Eliza Kuna.
Zamknięte restauracje, hotele, siłownie, galerie handlowe, kina - z powodu pandemii koronawirusa od 10 miesięcy wielu właścicieli biznesów nie może działać w standardowy sposób. Minister zdrowia ogłosił, że restrykcje zostały przedłużone co najmniej do 31 stycznia. Jednak przedsiębiorcy twierdzą, że politycy informowali ich już o wydłużeniu lockdownu nawet do kwietnia.
Jeśli nie trafi do nas trzecia fala pandemii, nie będzie się zwiększała liczba zakażeń, to w wariancie optymistycznym, w lutym, przynajmniej w systemie hybrydowym, uczniowie klas VIII i klas maturalnych wrócą do szkół – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek.
Minister zdrowia poinformował, że powstanie funduszu kompensacyjnego, który ma zabezpieczyć obywateli w przypadku pojawienia się niepożądanych negatywnych skutków szczepienia na COVID-19. Adam Niedzielski wyjaśnił, że nowy fundusz ma uprościć drogę dochodzenia odszkodowania przez pacjenta oraz uczynić całą procedurę tańszą. Kwoty rekompensat mają sięgać 100 tysięcy złotych.
Adam K., który - mimo podejrzenia zakażenia koronawirusem - oddalił się ze szpitala został skazany na rok więzienia. Do zdarzenia doszło w marcu 2020 r. 54-letni mężczyzna oskarżony był o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. Wyrok w tej sprawie wydał Sąd Okręgowy w Łodzi.
Na przedłużenie lockdownu decydują się kolejne kraje. Mimo że szczepionki na COVID-19 są już dostępne i prowadzone są szczepienia, to koronawirus nie odpuszcza. Jakie obostrzenia obowiązują w europejskich krajach i do kiedy zostały przedłużone?
W mediach pojawiła się informacja, że królowa Elżbieta II i jej mąż, książę Filip zostali zaszczepieni przeciw koronawirusowi. Niektórzy domniemali, że to fake news. Prosto z Londynu Anna Senkara rozwiała tę wątpliwość.
Mija właśnie 40 lat od emisji pierwszego odcinka kultowego serialu, jakim była "Dynastia". Mimo upływu lat produkcja nadal wywołuje wielkie emocje, a Joan Collins wcielająca się w uwielbianą Alexis, ciągle cieszy się uwielbieniem fanów. Teraz aktorka udzieliła wywiadu i wyznała, że przyjęła szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Jak się czuje?
Małżeństwo z Quebecu zostało ukarane mandatami za naruszenie obowiązującej w tej kanadyjskiej prowincji godziny policyjnej. Żona twierdziła, że wyprowadza na smyczy psa, a tymczasem przypięty był do niej mąż kobiety.
Ze względu na pandemię i wprowadzone obostrzenia hotele nie mogą przyjmować gości. Właściciel ośrodka w województwie pomorskim znalazł sposób, aby obejść obowiązujące przepisy. Mężczyzna zorganizował bowiem turniej szachowy i ugościł u siebie 300 osób.
Dziennik "Izwiestija" opisał niezwykły przypadek 47-letniej Rosjanki. Lekarze wykryli u kobiety aż 18 wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. W ocenie badaczy powstanie tylu mutacji było możliwe tylko dlatego, że wirus bardzo długo znajdował się w mocno osłabionym organizmie kobiety.
Czy spotkanie z osobą, która przyjęła szczepionkę przeciv COVID-19 jest w pełni bezpieczne? Czy zaszczepiony może zarażać sam nie chorując? O tym, co na ten temat już wiemy a nad czym jeszcze trwają badania, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Pawłem Grzesiowskim.
Według ustaleń już 18 stycznia część dzieci wróci do szkół. W całej Polsce nauczyciele i szkolna administracja są poddawani dobrowolnym i bezpłatnym testom na obecność koronawirusa. Nasza reporterka wybrała się do Katowic, by porozmawiać z dyrektorką Szkoły Podstawowej, panią Iwoną Brzezińską o panującej w gronie nauczycielskim atmosferze. O nowych wytycznych sanitarnych opowiedziała nam natomiast Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka ZNP.
Podawanie szczepionek przeciwko COVID-19 poza kolejnością ma miejsce nie tylko w Polsce. Włoski dziennik "La Repubblica" donosi, że co najmniej 100 tysięcy osób zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi poza kolejką. Gazeta podaje, że wśród nich znaleźli się krewni pracowników służby zdrowia, adwokat, księża oraz lokalni politycy.
Już cztery na pięć osób w wieku 70+ chciałyby się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wynika z najnowszego sondażu dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Do niedawna w Polsce dominowało sceptyczne podejście do szczepień. Skąd tak duża zmiana?
Wielu przedsiębiorców z Podhala, w tym ci, którzy wynajmują kwatery i prowadzą stacje narciarskie, zamierza otworzyć swoje działalności po 17 stycznia i to bez względu na ewentualne dalsze obostrzenia. W tym celu powstała inicjatywa Góralskie Veto, która zrzeszyła kilkuset przedsiębiorców.