Szczepionki na koronawirusa są już w Polsce. Nad ranem pierwsze 10 tys. sztuk dotarło do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Tomaszowie Mazowieckim. Pierwsze szczepienia rozpoczną się w niedzielę.
W tegoroczne święta nie zastanawiamy się, jak usadzić wszystkich gości i ile potraw przygotować, ale jak nie złamać reżimu sanitarnego. Jeden z naszych widzów boryka się z dylematem, czy w razie kontroli jest zobowiązany wpuścić do domu funkcjonariusza policji.
Wigilia to ostatni moment na zrobienie świątecznych zakupów. Warto wiedzieć, że sklepy w tym dniu pracować będą inaczej, niż zwykle. Handel może być prowadzony tylko do godziny 14:00. Czy obowiązują godziny dla seniorów?
Szczepionka na COVID-19 trafi do Polski 26 grudnia. Następnego dnia rano zostanie dostarczona do 72 tzw. szpitali węzłowych. To właśnie w nich będą szczepione osoby z "grupy zero". Pierwszą z nich będzie pielęgniarka z warszawskiego szpitala MSWiA.
Pasterka to uroczysta msza, bez której wielu wiernych nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, w kościołach obowiązuje limit wiernych, którzy mogą uczestniczyć w nabożeństwach. Jak w związku z tym będą wyglądać msze w czasie Bożego Narodzenia? Specjalny komunikat w tej sprawie wystosowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.
Według danych Ministerstwa Zdrowia 3,4 proc. Polaków w wieku 18-65 lat przeszło koronawirusa. Jednak Wojskowy Uniwersytet Medyczny podaje, że może być to nawet 11 proc. Przyczyną tej różnicy jest rezygnacja z robienia testów przy małej intensywności objawów.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał od 28 grudnia do 17 stycznia, czyli do końca ferii. Taką informację przekazał premier Mateusz Morawiecki. Sprawdź, kto może ubiegać się pieniądze.
W związku z panującą pandemią koronawirusa i stale rosnącą liczbą zakażeń, co rusz w Polsce, jak i za granicą, wprowadzane są kolejne obostrzenia oraz rozporządzenia. Jak ta sytuacja wygląda w Niemczech? Adwokat Eliza Kuna wyjaśniła, czy można w tym kraju odwiedzić bliskich podczas zbliżających się świąt.
Od kiedy ruszają zapisy na szczepienia przeciw koronawirusowi? Minister zdrowia podał datę. W pierwszej kolejności preparat mogą przyjąć osoby z grup priorytetowych. Od kiedy można się zapisywać? Adam Niedzielski odniósł się także do aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce i na świecie.
Do 27 grudnia w Polsce obowiązuje tak zwany "etap odpowiedzialności", czyli zasady i restrykcje, które zostały ogłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jedną z nich jest limit osób przy wigilijnym stole. Czy policja będzie go sprawdzać? Jak będą reagować funkcjonariusze na złamanie obostrzeń?
Święta zbliżają się wielki krokami, a co za tym idzie - pojawiają się wątpliwości. W tym roku nie zastanawiamy się jednak, jak usadzić wszystkich gości i ile potraw przygotować, ale jak nie złamać reżimu sanitarnego. I właśnie z takim problem boryka się jeden z naszych widzów.
Dopiero co uporaliśmy się z drugą falą koronawirusa, a specjaliści już alarmują, że przed nami trzecia. Tym razem jednak rząd postanowił nie nawoływać do odpowiedzialnego zachowania, lecz wprowadzić dodatkowe obostrzenia. Przez nie wiele osób musiało odwołać noworoczne wyjazdy. Inni jednak nadal planują obejść przepisy. Czy jest to możliwe i na kim spoczywa w takim wypadku odpowiedzialność, wyjaśniała adwokat Eliza Kuna.
Boże Narodzenie będą przebiegać inaczej niż te, które pamiętamy. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia. Żeby uniknąć zakażenia święta spędzimy w kameralnym, mniejszym niż zwykle gronie, a zamknięcie hoteli i stoków narciarskich wymusiło brak grudniowych wyjazdów. To wszystko sprawia, że w tym roku na Boże Narodzenie wydamy mniej pieniędzy. Jakie zakupy ograniczymy?
Kwestia szczepionek na koronawirusa to temat, który wywołuje w ostatnim czasie wielkie emocje zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Wiele osób zastanawia się nad ich bezpieczeństwem oraz skutecznością. Inni z kolei nie wiedzą, jak połączyć je ze szczepionkami na grypę i czy w ogóle można to zrobić. Wątpliwości wyjaśnił nasz ekspert, dr Paweł Grzesiowski.
W dniach 28 grudnia - 17 stycznia obowiązywać ma kwarantanna narodowa. Wraz z nowymi obostrzeniami pojawiło się wiele pytań, na które odpowiedziała w naszym programie adwokat, Eliza Kuna.
- Ze względów bezpieczeństwa loty do Polski z Wielkiej Brytanii zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mueller. Ma to związek z wykryciem nowej odmiany koronawirusa.
Powstał projekt rozporządzenia Rady Ministrów, dotyczący obostrzeń pandemicznych. Wynika z niego, że osoby, które zaszczepią się przeciwko COVID-19 mogą liczyć na zwolnienie z niektórych obostrzeń. Jakich?
Szczepionka przeciw koronawirusowi to temat, który wywołuje wiele emocji. Wraz z nim pojawia się sporo teorii spiskowych i przekłamań dotyczących m.in. możliwych powikłań oraz tego, kto nie powinien się szczepić. Część wątpliwości rozwiewa dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Koronawirus wciąż budzi wiele pytań. Jeden z widzów zapytał, czy osoba, która przeszła zakażenie i ma skutki uboczne, będzie mogła poddać się szczepieniu. Wątpliwości rozwiał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Marian Lichtman po śmierci Piotra Machalicy podzielił się swoimi, niezwykle trudnymi, doświadczeniami związanymi z zakażeniem koronawirusem. Muzyk niespodziewanie zasłabł, gdy był sam w domu i bliscy nie mogli się do niego dodzwonić. Interweniowała zaniepokojona żona.
Przed nami ostatni weekend przed świętami, który co roku nieodłącznie wiąże się z zakupami. Wszyscy ruszą do sklepów, by zaopatrzyć się w potrzebne produkty spożywcze, a zapominalscy będą szukać prezentów pod choinkę. Jak zachowywać się w lokalach handlowych, by uniknąć zarówno zakażania COVID-19, jak i kontuzji od dźwigania? W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym dr Tomasz Karauda oraz trener Dariusz Brzeziński.
Wirus, pandemia COVID-19 i obowiązujące w związku z nią przepisy wciąż dla wielu są niejasne. Widzowie Dzień Dobry TVN zadają pytania za pośrednictwem formularza dostępnego w zakładce Koronawirus, a nasi eksperci rozwiewają wszelkie wątpliwości. Jedno z ostatnich pytań dotyczyło kwarantanny dla ozdrowieńców. Odpowiedzi udzieliła adwokat Eliza Kuna.
W całej Unii Europejskiej szczepienia przeciwko koronawirusowi mają rozpocząć się już 27 grudnia - wynika z zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Rzecznik Komisji Eric Mamer zastrzegł, że jest to zapowiedź warunkowa - jej realizacja zależy od dopuszczenia szczepionki do użytku. Kiedy to nastąpi i o jaki preparat chodzi?
Zachęcenie ozdrowieńców do oddawania osocza - taki jest główny cel akcji "Portret za osocze". Składnik krwi może pomóc wyzdrowieć, skrócić czas trwania choroby, a tym samym przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. Dodatkowo dawca otrzyma wyjątkowe zdjęcie. Do projektu dołączyli fotografowie z całej Polski. O szczegółach opowiadała w naszym programie inicjatorka akcji Hanna Derecka.
Maura 2021 ze względu na pandemię koronawirusa będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu ustnego i z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Ponadto możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu - takie m.in. zapisy zawiera rozporządzenie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Zmiany dotyczą również ósmoklasistów.
Szczepionka przeciwko COVID-19. Kto, kiedy i gdzie może się zaszczepić? Ruszyła rządowa strona internetowa, na której znajdziecie wszystkie informacje o procedurze i narodowym programie szczepień. Odpowiedzi na Wasze pytania uzyskacie również pod numerem specjalnej infolinii.
Im bliżej jesteśmy świąt, tym więcej pojawia się wątpliwości. W tym roku nie zastanawiamy się jednak, jak usadzić wszystkich gości i ile potraw przygotować, ale jak nie złamać reżimu sanitarnego. Nasi eksperci krok po kroku wyjaśniają, jak wspólnie obchodzić święta nie łamiąc przy tym rozporządzenia.
Wiele szpitali od dawna zmaga się z brakami kadrowymi, a pandemia koronawirusa jeszcze pogłębiła problem. Aby zapełnić tę lukę, dyrektor jednego ze szpitali covidowych Sebastian Jankiewicz zdecydował się na niezwykły krok - przyłączył się do ekipy medycznej swojej placówki.
Szczepionki będą darmowe i dobrowolne, tygodniowo mogłoby je przyjąć 180 tys. osób. To ma w 2021 doprowadzić do odporności populacji. Taki jest cel Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, który został przyjęty przez rząd. Kiedy ruszą szczepienia?
Aleksandra Ostańska to najprawdopodobniej pierwsza Polka, która została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Nasza rodaczka jest pracownicą brytyjskiej służby zdrowia i dostała szczepionkę w pierwszym możliwym dniu, mimo że już przeszła COVID-19. Wielka Brytania rozpoczęła akcję szczepień jako pierwszy kraj na świecie.