Boże Narodzenie 2020. "Zapowiadają się wyjątkowo 'chude' święta"

święta, Boże Narodzenie, stół
Jill Wellington/Pixabay
Boże Narodzenie będą przebiegać inaczej niż te, które pamiętamy. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia. Żeby uniknąć zakażenia święta spędzimy w kameralnym, mniejszym niż zwykle gronie, a zamknięcie hoteli i stoków narciarskich wymusiło brak grudniowych wyjazdów. To wszystko sprawia, że w tym roku na Boże Narodzenie wydamy mniej pieniędzy. Jakie zakupy ograniczymy?

Boże Narodzenie 2020 - mniejsze wydatki

41 proc. Polaków wyda na nadchodzące święta bożonarodzeniowe mniej pieniędzy niż w zeszłym roku. Tak wynika z badania GfK "Corona Mood". To efekt pandemii i narastających obostrzeń.

Aż 4 na 10 polskich gospodarstw domowych planuje ograniczyć wydatki na świąteczne prezenty, dekoracje czy jedzenie . Taki sam odsetek ankietowanych spodziewa się, że na zakupy przeznaczy tyle samo, co przed rokiem.

To, że tegoroczny budżet świąteczny w jego domu urośnie deklaruje zaledwie 6 proc. z nas. Jednak większe wydatki nie muszą oznaczać większych zakupów, ponieważ w relacji rok do roku wzrosły ceny większości popularnych kategorii produktowych.

Boże Narodzenie 2020 skromniejsze niż zwykle

Mniejsze wydatki na święta - skąd takie deklaracje konsumentów? Po pierwsze, wynikają z troski o finanse i rozsądnego zarządzania domowym budżetem w dobie niepewności.

- Z drugiej strony, wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tegoroczne święta, ze względu na wprowadzane obostrzenia, będą po prostu mniej liczne. Ze względu na dystans społeczny większość z nas zrezygnuje również z małych upominków, corocznie wręczanych na spotkaniach przedświątecznych ze znajomymi albo w pracy - wyjaśnia Dominika Grusznic-Drobińska, dyrektor ds. marketing & consumer intelligence w GfK Polonia. Ponadto, jak zauważa, w grudniu nie wyjedziemy w góry.

- Deklaracja o mniejszych wydatkach wydaje się więc jak najbardziej racjonalna, a kolejne obostrzenia wprowadzone w ostatnich dniach mogą jeszcze wzmocnić naszą konsumpcyjną wstrzemięźliwość . Zapowiadają się więc wyjątkowo "chude" święta – ocenia Dominika Grusznic-Drobińska.

Corona Mood

Badanie mierzy dynamikę zachowań konsumenckich w Polsce oraz monitoruje styl życia i nastroje polskich gospodarstw domowych w obliczu pandemii COVID-19. Najnowsza, siódma ankieta, została zrealizowana między 7 a 9 listopada br.

Skąd wzięła się moda na obciachowe swetry świąteczne? Zobacz wideo:

COVER VIDEO/x-news

Zobacz też:

Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2020. Będzie śnieg!

Tych potraw nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Poznaj tradycyjne przepisy na 12 świątecznych dań

Czy w święta Bożego Narodzenia trzeba iść do kościoła? Ksiądz: "Pan Bóg wie, co się dzieje na świecie, więc jest wyrozumiały"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: wirtualnemedia.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości