Lekarze namawiają ozdrowieńców do oddawania osocza, ponieważ związana z nim terapia jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia przy zakażeniu koronawirusem. Czy może to jednak zrobić kobieta po przebytej ciąży? Zapytaliśmy o to eksperta.
W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. W Polsce pierwsze zabiegi mają być wykonywane na przełomie stycznia i lutego. Jak zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, potrwają one kilka miesięcy, dlatego zniesienia obostrzeń możemy się spodziewać w okolicach lata.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że będzie rekomendował przedłużenie do 17 stycznia obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a w szczególności tych, które dotyczą okresu ferii. Ma to zminimalizować ryzyko nadejścia trzeciej fali pandemii koronawirusa. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy premier.
Coraz częściej pada pytanie – nie czy – ale kiedy pojawi się trzecia fala zachorowań na koronawirusa. Eksperci przewidują, że w Polsce może nastąpić w okolicach lutego. Są kraje, które już zmagają się z kolejnym wzrostem zakażeń, jak Japonia i Korea Południowa. Na czym polega prognozowanie tzw. trzeciej fali? Czy możemy wyciągać wnioski na podstawie doświadczeń krajów azjatyckich? W naszym programie wyjaśniał to populatyzator nauki Tomasz Rożek.
Przepisy dotyczące odbywania kwarantanny i informowania o niej pracodawcy dla wielu osób wciąż pozostają niejasne. Co powinniśmy zrobić w sytuacji, kiedy zbliża się dzień powrotu do pracy?
W sobotę podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformowali o kolejnym etapie działań rządu w związku ze szczepionką na COVID-19. Zapowiedzieli, że 15 lub 16 grudnia rząd przedstawi mapę punktów szczepień. Dr Leszek Borkowski na antenie TVN 24 tłumaczył, czym jest szczepionka na wirus SARS-CoV-2.
Z powodu lockdownu spowodowanego pandemią koronawirusa cierpi wiele branż. Z dużymi problemami zmaga się m.in. gastronomia. Aby ratować biznes, wielu właścicieli restauracji zdecydowało się na niestandardowe usługi. Podczas walki o przetrwanie część z nich nie zapomina jednak o medykach walczących na pierwszej linii frontu i seniorach. Należy do nich m.in. Marcin Kaczmarczyk.
Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użytku szczepionkę przeciwko COVID-19, opracowaną przez Pfizera i BioNTech. Tamtejszy rząd zamówił jej 40 milionów, ponieważ, aby była skuteczna, wymaga się podania jej dwóch dawek. Szczepienia już się zaczęły. To, jak przebiegają, sprawdziła nasza dziennikarka, Anna Senkara.
Pandemia koronawirusa zmusiła wiele osób do naprawdę ryzykownych i trudnych decyzji. Jedni zwalniają ludzi, inni zamykają biznesy, a kolejni zamierzają sprzedać swój majątek, by opłacić pracowników. Do tej ostatniej grupy należy restaurator Jacek Abramowski.
Życie osób głuchych ostatnimi czasy jest wyjątkowo uciążliwe. Maseczki odbierają im bowiem możliwość czytania z ruchu warg. Jak sobie radzą podczas pandemii? O tym niesłyszący opowiadali w naszym programie.
Kiedy dzieci wrócą do szkół? Takie pytanie zadaje sobie teraz wielu rodziców. Odpowiedział na nie rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Jego zdaniem możliwym terminem będzie 18 stycznia 2021 r. Jest jednak jeden warunek - "odpowiedzialna postawa obywateli".
Jak powiedział Michał Dworczyk, dzięki nim będzie można zaszczepić w ciągu 30 dni ok. 500 tys. osób. W każdym kolejnym miesiącu liczba tych dawek przyjeżdżających do naszego kraju będzie wzrastać.
PIMS to wieloukładowy zespół zapalny występujący w następstwie zakażenia koronawirusem. Stan małych pacjentów zmienia się niezwykle dynamicznie; niezbędne jest stałe monitorowanie uszkadzających się układów organizmu.
Red Lipstick Monster blisko dwa miesiące temu poinformowała, że zakaziła się koronawirusem, którego przeszła bezobjawowo. Niedawno wyjawiła, że choroba powróciła i to ze zdwojoną siłą. Jak to możliwe? Ewa Grzelakowska-Kostoglu wyjaśniała to w naszym programie wraz z dr hab. n. med. Tadeuszem Zielonką.
Boże Narodzenie coraz bliżej, a to tradycyjnie czas rodzinnych spotkań. Święta w Polsce chcą też spędzić osoby, które na co dzień pracują i mieszkają za granicą. Czy po przyjeździe do kraju będą musiały odbyć obowiązkową kwarantannę?
Osoby, które w przeszłości miały anafilaksję w reakcji na lekarstwa lub jedzenie, nie powinny przyjmować szczepionki przeciw Covid-19 stworzonej przez firmy Pfizer i BioNTech - ostrzegła w nocy ze środy na czwartek brytyjska agencja ds. regulacji leków (MHRA).
Weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 7 grudnia br. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Do 31 grudnia nie będą mogły odbywać się cywilne loty międzynarodowe do 9 krajów.
Pandemia odcisnęła piętno na psychice Polaków. Izolacja społeczna, praca zdalna lub jej utrata, zamknięte restauracje, szkoły, maseczki zakrywające uśmiech, obawa przed zakażeniem i lęk o to, jak będzie wyglądała przyszłość. Wszystkie te czynniki sprawiły, że znacznie wzrosła liczba sprzedawanych antydepresantów.
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a sytuacja epidemiologiczna dalej jest niepokojąca. Wiele osób zastanawia się, jak spędzić Boże Narodzenie w tym roku, żeby nie narażać nikogo z bliskich na niebezpieczeństwo, ale jednocześnie nie zostać w domu samemu. O zdanie zapytaliśmy lekarza, prof. Andrzeja Fala.
Pandemia trwa, a w naszych głowach wciąż rodzą się nowe pytania. Dotyczą one nie tylko samego przebiegu choroby, szczepionki, czy objawów, ale także obostrzeń. Dzieci, które przeszły na nauczanie zdalne pozostają pod opieką rodziców. Czy po zakończonych lekcjach mogą samodzielnie udać się na podwórko? Na pytanie odpowiedziała adwokat Eliza Kuna.
Boże Narodzenie kojarzy się z rodzinną atmosferą, bliskością i czasem spędzanym z bliskimi. W tym roku jednak święta będą wyglądać inaczej, niż te, które pamiętamy. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa. Żeby zmniejszyć ryzyko zakażeń rząd zaleca spotkania w wąskim gronie, a WHO radzi, żeby się nie przytulać.
- Wszystko podlega pewnemu wariantowaniu. Rozważamy kilka, pięć można nawet powiedzieć, wariantów nauki po 17 stycznia, czyli po zakończeniu ferii zimowych, w tym cztery warianty, które dotyczą powrotu w jakimś stopniu uczniów do szkół – powiedział minister na antenie Radia Wnet.
W związku z pandemią koronawirusa zdalne nauczanie zostało wydłużone do 3 stycznia 2021 r. Od 23 grudnia do 3 stycznia potrwa przerwa w związku ze Świętami Bożego Narodzenia. Tuż po niej - od 4 do 17 stycznia - w całym kraju uczniowie będą mieć zimowe ferie. Czy po nich wrócą do szkolnych ławek? Minister zdrowia przedstawił plany resortu.
Ministerstwo Zdrowia wdraża Program Domowej Opieki Medycznej (DOM), który ma pomóc osobom chorym na COVID-19. Pacjenci objęci domową izolacją za pomocą pulsoksymetru mierzyć będą saturację i tętno, a dzięki mobilnej aplikacji ich wyniki trafią bezpośrednio do konsultantów. Jak program będzie działał w praktyce? O tym opowiedział nam lekarz Narcyz Sadłoń.
SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. W praktyce oznacza to, że krople aerozolu zawierające wirusa mogą być emitowane przez zakażonych m.in. podczas mówienia, kaszlu czy kichania. Z najnowszych badań wynika, że ryzyko zakażenia się w pomieszczeniu wzrasta, gdy m.in. brakuje wentylacji.
Pan Ludwik trafił do szpitala uzdrowiskowego po operacji wszczepienia bajpasów. Po kilku tygodniach, w bardzo złym stanie, opuścił sanatorium na prośbę rodziny. Później trafił do kolejnego szpitala, gdzie zmarł. Bliscy 73-latka oskarżają personel uzdrowiska o liczne zaniedbania.
Ponad połowa Polaków nie ma zamiaru zaszczepić się na COVID-19, gdy szczepionka będzie już dostępna - wskazują badania. Strach ankietowanych wynika głównie z możliwych powikłań. Mity na temat szczepionki i jej potencjalnego niebezpieczeństwa obalał w naszym programie prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej.
Zbliżające się ferie - ze względu na pandemię koronawirusa - będą przebiegać inaczej, niż zwykle. W całej Polsce potrwają w tym samym terminie, od 4 do 17 stycznia. Żeby nie dopuścić do wzrostu zakażeń rząd odradza wyjazdy i zaleca pozostanie w domach. Ministerstwo Edukacji Narodowej zgodziło się natomiast na półkolonie. Sprawdź, kto będzie mógł z nich skorzystać.
Elżbieta II w najbliższych tygodniach otrzyma szczepionkę przeciw COVID-19, która kilka dni temu została dopuszczona do użycia w Wielkiej Brytanii. 94-letnia królowa i jej mąż, 99-letni książę Filip, zostaną zaszczepieni priorytetowo ze względu na ich wiek. Ma to zachęcić do szczepień jak największą liczbę Brytyjczyków.
Do trzeciej fazy badań klinicznych szczepionki Pfizera włączono też osoby od 12. do 18. roku życia. - Na tę chwilę grupa poniżej 16. roku życia nie jest prawdopodobnie wystarczająco liczna, by instytucje regulatorowe mogły dopuścić ją do użytku dla nich - powiedział dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.