Czy kobieta, która urodziła dziecko i przeszła COVID-19 może oddać osocze? "Zdecydują o tym specjalistyczne badania"

Lekarze namawiają ozdrowieńców do oddawania osocza, ponieważ związana z nim terapia jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia przy zakażeniu koronawirusem. Czy może to jednak zrobić kobieta po przebytej ciąży? Zapytaliśmy o to eksperta.

Czy ozdrowieniec, kobieta po przebytej ciąży może oddać osocze?

Zdaniem eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, dr Pawła Grzesiowskiego dopiero specjalistyczne badania mogą dać odpowiedź na to pytanie.
- Kobieta, która urodziła dziecko może mieć pewne składniki we krwi, które są przeciwwskazaniem do bycia dawcą
- wyjaśnił lekarz, a następnie dodał:
- Każda kobieta, czy przed ciążą, czy po ciąży, jeżeli jest ozdrowieńcem powinna zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawca i dopiero po badaniach specjalistycznych będzie podjęta decyzja, czy może być dawcą.

Kto może oddać osocze?

Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.
Osocze może zostać pobrane od osób, które:
  • spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 11.9.2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi,
  • przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji pacjent/gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe,
  • minęło 14 dni od zakończenia izolacji lub od daty uzyskania dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2,
  • są w wieku 18-65 lat;
  • w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
>>> Zobacz także:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf
Pozostałe wiadomości