Filip Chajzer miał koronawirusa
Dziennikarz Dzień Dobry TVN 17 października otrzymał pozytywny wynik testu. W sieci opisał, jak przebiegła u niego choroba.
- COVID-19 w moim przypadku objawił się na szczęście jedynie ostrym bólem głowy, zmęczeniem, sennością i delikatną gorączką. Dziś czas spłacić dług losowi. Przeszedłem kwalifikację i zgodnie z apelem lekarzy oddaję osocze - napisał wówczas Filip Chajzer na swoim profilu na Instagramie.
Jak oddać osocze?
- Miałem koronawirusa, odbyłem kwarantannę. 3-4 dni czułem się naprawdę fatalnie, na szczęście jestem już zdrowy nie mam żadnych powikłań, a więc jestem adresatem wszystkich apeli o to, żeby oddać osocze, które ratuje życie - powiedział Filip.
Nie zamierzał zwlekać i od razu udał się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, żeby oddać osocze, które może pomóc innym chorym na koronawirusa. Na miejscu musiał okazać pozytywny wynik testu, a następnie udać się do lekarza, aby uzyskać potwierdzanie, że może oddać osocze.
- Krew jest pobierana do separatora. Separator oddziela sobie osocze i zwraca resztę składników pod ciśnieniem. Później, krew jest z powrotem wtłaczana. Takich cykli trzeba przejść około 10. Czas trwania to około 40 minut - powiedziała lekarka.
Apel o oddawanie osocza
- Oddanie osocza to akt, który może oznaczać uratowanie życia i zdrowia innym osobom - powiedział podczas jednej z ostatnich konferencji premier Mateusz Morawiecki. Tym samym przekonywał ozdrowieńców do tego szlachetnego aktu.
- Po tłumie, z którym miałem przyjemność oddawać osocze widać, że potrafimy być solidarni. Potrafimy być razem z tymi, którzy ciągle walczą. Spłacamy ten dług losowi. I to jest piękne, bądźmy razem - podsumował Filip Chajzer.
Kto może oddać osocze?
Zrobić to mogą osoby dorosłe do 65. roku życia po wyzdrowieniu z potwierdzonego zakażenia koronawirusem, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji.
Zobacz też:
- Lekarka o dwukrotnym zakażeniu koronawirusem: "To były trudne noce, samotne, pełne lęku"
- Jakie powikłania grożą po źle wykonanym zabiegu medycyny estetycznej?
- Kobieta z COVID-19 urodziła dziecko. Po porodzie podano jej osocze ozdrowieńca. "Poprawa była spektakularna"
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Filip Chajzer