Przebywając na domowej kwarantannie wiele dzieci z nudów łapie za telefony, tablety i laptopy. Okazuje się, że z chorobą cywilizacyjną, jaką jest uzależnienie od urządzeń mobilnych, zmaga się już co czwarty polski nastolatek. Czy koronawirus może zwiększyć tę grupę? O tym rozmawialiśmy z terapeutką Martą Żysko-Pałubą oraz socjologiem Maciejem Dębskim.
Kobieta zakażona koronawirusem urodziła dziecko w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Noworodka oddzielono od matki i zrobiono badania na obecność COVID-19. Pierwszy test wyszedł negatywny.
W ostatnim czasie żele bakteryjne, rękawiczki i maseczki ochronne stały się częścią naszej codzienności. O ile zabezpieczanie rąk nie stanowi dla większości z nas problemu, o tyle twarzy już tak. Znacząca część osób nie używa maseczek ochronnych w sposób prawidłowy. Dowiedz się, jakie maseczki są dostępne na rynku, jakich należy ich używać i jak się ich pozbyć.
Aktualna sytuacja jest szczególnie uciążliwa dla kobiet w ciąży. Odwoływane są wizyty lekarskie, zamknięto szkoły rodzenia i uniemożliwiono porody rodzinne. Przyszłe mamy są zdezorientowane i zaniepokojone. W studiu Dzień Dobry TVN, doświadczony ginekolog-położnik dr Grzegorz Południewski rozwiał wszystkie wątpliwości dotyczące ciąży i samego porodu.
Po niedzieli zapowiadana jest piękna pogoda. Temperatura ma dojść nawet do 20 st. C. Aż kusi, żeby wyjść na spacer, na przykład do lasu. Ale czy w obecnej sytuacji, kiedy obowiązują obostrzenia mające zahamować epidemię koronawirusa, jest to dozwolone? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Obecna sytuacja, związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, może wywoływać wiele lęków u kobiet, które oczekują narodzin dziecka. Jak wyglądają porody podczas pandemii i czy karmienie piersią jest obecnie bezpiecznym rozwiązaniem?
Pandemia koronawirusa trwa, a w naszej głowie ciągle pojawia się wiele wątpliwości. Czy wirus może przenieść się na ubraniach oraz zakupach?Jak postąpić z paczką od kuriera? Czy klimatyzacja może teraz szkodzić? Na te i inne pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski.
Zgodnie z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd, od czwartku, 2 kwietnia sklepy mają obowiązek zapewnić klientom rękawiczki jednorazowe. Ma to zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem w miejscach publicznych.
Sytuacje kryzysowe są dla wielu osób źródłem stresu, strachu, a nawet paniki. Niestety są ludzie, którzy na tym żerują i wyłudzają pieniądze od najbardziej bezbronnych. Z jakimi rodzajami oszustw możemy się spotkać w czasie pandemii? Jak sobie z nimi poradzić? Na co powinniśmy szczególnie uważać? Rad udzielał nam prawnik Przemysław Ligęzowski.
Dla dobra wszystkich musimy pozostać w domach. To trudny czas zwłaszcza dla dzieci, którym ciężko jest odnaleźć się bez kolegów i koleżanek z przedszkola czy szkoły. Jakie konsekwencje może mieć izolacja rówieśnicza? O tym porozmawialiśmy z psycholog Justyną Korzeniewską.
Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, który przenosi się drogą kropelkową. Dlatego robiąc zakupy, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zestaw zaleceń został opublikowany na stronie pacjent.gov.pl
Samodzielne wychowywanie dzieci wymaga świetnej organizacji, a w czasie pandemii stanowi wręcz podwójne wyzwanie. Rozprzestrzenianie się koronawirusa znacząco odbiło się na sytuacji finansowej wielu rodziców. Z powodu niższych zarobków część z nich występuje do sądu o zrewidowanie obowiązku alimentacyjnego. Na czym polega ta procedura - wyjaśniała w naszym studiu adwokat Eliza Kuna.
Od kilku tygodni cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Naukowcy szukający wyjścia z sytuacji spierają się na temat tego, kiedy zagrożenie zostanie całkowicie wyeliminowane. Pewna wrocławska firma postanowiła sprawdzić, który scenariusz przebiegu epidemii byłby dla nas najlepszy według sztucznej inteligencji.
Szef zespołu ekspertów ds. Covid-19 z Szanghaju w wywiadzie dla chińskiej prasy powiedział, że wiosenne ocieplenie może pomóc w walce z pandemią, ale szanse na jej wygaszenie do lata są nikłe. Tymczasem WHO uznaje, że Europa zastąpiła Azję w roli epicentrum pandemii.
#zostanwdomu to najważniejsze hasło w ostatnim czasie. Od ponad prawie trzech tygodni stosujemy się do odgórnych zaleceń i zostajemy w domach. Pracujemy zdalnie, nasze dzieci nie chodzą do szkół i przedszkoli. Wszystko po to, by jak najszybciej opanować rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa. Jak się okazuje, najtrudniej jest przekonać do domowej kwarantanny osoby starsze. Jak rozmawiać z seniorami i nakłonić ich do izolacji?
Coraz więcej osób chce odkażać swoje samochody przy pomocy ozonu. Czy ta metoda jest na pewno skuteczna? Nasz ekspert Adam Klimek doradził co zrobić, żeby porządnie zdezynfekować auto.
Panuje pandemia koronawirusa i rodzice boją się nie tylko o siebie, lecz także o swoje dzieci. Jak u nich może przebiegać zarażenie? Na ten temat wypowiedział się pediatra i specjalista chorób zakaźnych dr hab. Ernest Kuchar. Czy powinno się przekładać szczepienia maluchów?
Obecna kwarantanna jest nie tylko testem na kreatywność w wymyślaniu zabaw dzieciom. To także czas, w którym weryfikują się relacje - między współmałżonkami i przyjaciółmi, od których zostaliśmy odcięci. Z socjologiem Tomaszem Sobierajskim porozmawialiśmy o tym, czym może skutkować izolacja.
W czasie obecnej pandemii koronawirusa słowo kwarantanna jest jednym z tych, które w mediach słyszymy najczęściej. Czym jest i co grozi za jej złamanie? Wyjaśniał to w naszym studiu dr Mariusz Sokołowski z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW.
Wystarczy kropla materiału biologicznego, 20 minut i mamy gotową analizę. Polska firma stworzyła urządzenie, które w kilkanaście minut jest w stanie stwierdzić w organizmie obecność koronawirusa bądź jego brak. Test daje 100 procentową pewność wyniku. Kiedy trafi do użytku?
W obecnych czasach staramy się dowiedzieć jak najwięcej na temat koronawirusa i tego, jak się przed nim chronić. Dużo rzeczy może jednak nadal budzić wątpliwości. Na wiele newralgicznych kwestii postanowił więc odpowiedzieć doktor Piotr Gryglas.