Wydaje się, że pandemia koronawirusa wciąż nie znalazła się w Europie pod kontrolą, a szanse na to, że do lata epidemia się skończy, są niewielkie – ocenił szef zespołu ekspertów ds. Covid-19 w Szanghaju Zhang Wenhong, cytowany w piątek przez chiński portal Caixin.
Optymistyczne przewidywania są już nieaktualne
Szanghajski specjalista ds. chorób zakaźnych, który zyskał sławę dzięki śmiałym komentarzom na temat koronawirusa, przewidywał wcześniej, że epidemia w Chinach może zostać opanowana w kwietniu, natomiast światowa pandemia może wygasnąć w czerwcu.
Obecnie Zhang twierdzi jednak, że szanse na powstrzymanie pandemii do lata są „bardzo niskie” . W wywiadzie dla chińskiej prasy ocenił, że wiosenne ocieplenie może pomóc w walce z wirusem. Dodał jednak, że w obecnej poważnej sytuacji w Europie niektóre kraje nie mogą badać osób z łagodnymi objawami lub bez objawów.
To oznacza, że osoby z łagodnymi objawami lub bez objawów mogą wciąż rozprzestrzeniać wirusa, więc pandemia może trwać nieprzerwanie. Być może do lata nie uda się jej zakończyć, a zimą może nadejść druga fala
- powiedział.
Skrytykował szczególnie strategię „odporności stadnej”, która jego zdaniem rozważana jest w niektórych krajach europejskich. Zakłada ona, że wirus przestanie się rozprzestrzeniać, gdy odpowiednia liczba osób się zarazi i w ten sposób uodporni się na niego. Według Zhanga taki proces byłby bardzo długi i „niezwykle bolesny”.
Kontrola epidemii koronawirusa
Szanghajski ekspert ocenił, że najważniejsze jest zapobieganie i kontrola epidemii.
Bez kontaktu nie ma infekcji (…) Nie tylko trzeba zachowywać konieczny dystans społeczny, ale również nosić maseczki ochronne i często myć ręce. Jeśli robi się te trzy rzeczy, praktycznie nie ma ryzyka zakażenia
- powiedział.
Jak powstrzymać pandemię? WHO zaleca testowanie
Ekspert ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Mike Ryan oświadczył, że nie wystarczy objąć całego kraju kwarantanną, by pokonać koronawirusa i dodał, że należy testować wszystkie podejrzane przypadki, by uniknąć odrodzenia się wirusa.
Powinniśmy skupić się na znajdowaniu chorych i zakażonych oraz na izolowaniu ich, na znajdowaniu ludzi, z którymi się kontaktowali i izolowaniu ich
- powiedział Ryan w wywiadzie dla BBC.
Niebezpieczeństwo polega na tym, że jeśli nie zastosujemy teraz silnych środków ochrony zdrowia publicznego, to choroba powróci, gdy ograniczenia ruchu i kwarantanny zostaną zniesione
- zaznaczył.
Znaczna część krajów europejskich i Stany Zjednoczone podążyły za Chinami i innymi krajami azjatyckimi i wprowadziły drastyczne ograniczenia w walce z nowym koronawirusem, m.in. zamykając szkoły, bary i restauracje oraz zalecając pracę z domu.
Ryan podkreślił, że Chiny, Singapur i Korea Południowa, które połączyły ograniczenia w ruchu obywateli z testowaniem każdego podejrzanego przypadku, powinny być wzorem postępowania dla Europy, która według WHO zastąpiła Azję w roli epicentrum pandemii.
***
Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz tutaj.
Zobacz też:
- Koronawirus nie jest niczym wyjątkowym - historia zna już takie przypadki. Naukowcy: "To jedynie epizod"
- Niemiecki model walki z koronawirusem. Jak nasi sąsiedzi radzą sobie z pandemią?
- Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej. 60 osób zakażonych, wszyscy poddani kwarantannie
- Magda Gessler #zostaławdomu. „Kuchenne rewolucje” zawieszone. Kiedy zobaczymy nowe odcinki?
Najświeższe informacje na temat koronawirusa czytaj na tvn24.pl
Autor: Jola Marat
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF