"Pandemia raczej nie skończy się do lata" - chiński ekspert o koronawirusie

Koronawirus. Pandemia - maseczka na mapie świata.
TravelCouples/Getty Images
Źródło: Moment RF
Szef zespołu ekspertów ds. Covid-19 z Szanghaju w wywiadzie dla chińskiej prasy powiedział, że wiosenne ocieplenie może pomóc w walce z pandemią, ale szanse na jej wygaszenie do lata są nikłe. Tymczasem WHO uznaje, że Europa zastąpiła Azję w roli epicentrum pandemii.

Wydaje się, że pandemia koronawirusa wciąż nie znalazła się w Europie pod kontrolą, a szanse na to, że do lata epidemia się skończy, są niewielkie – ocenił szef zespołu ekspertów ds. Covid-19 w Szanghaju Zhang Wenhong, cytowany w piątek przez chiński portal Caixin.

Optymistyczne przewidywania są już nieaktualne

Szanghajski specjalista ds. chorób zakaźnych, który zyskał sławę dzięki śmiałym komentarzom na temat koronawirusa, przewidywał wcześniej, że epidemia w Chinach może zostać opanowana w kwietniu, natomiast światowa pandemia może wygasnąć w czerwcu.

Obecnie Zhang twierdzi jednak, że szanse na powstrzymanie pandemii do lata są „bardzo niskie” . W wywiadzie dla chińskiej prasy ocenił, że wiosenne ocieplenie może pomóc w walce z wirusem. Dodał jednak, że w obecnej poważnej sytuacji w Europie niektóre kraje nie mogą badać osób z łagodnymi objawami lub bez objawów.

To oznacza, że osoby z łagodnymi objawami lub bez objawów mogą wciąż rozprzestrzeniać wirusa, więc pandemia może trwać nieprzerwanie. Być może do lata nie uda się jej zakończyć, a zimą może nadejść druga fala

- powiedział.

Skrytykował szczególnie strategię „odporności stadnej”, która jego zdaniem rozważana jest w niektórych krajach europejskich. Zakłada ona, że wirus przestanie się rozprzestrzeniać, gdy odpowiednia liczba osób się zarazi i w ten sposób uodporni się na niego. Według Zhanga taki proces byłby bardzo długi i „niezwykle bolesny”.

Kontrola epidemii koronawirusa

Szanghajski ekspert ocenił, że najważniejsze jest zapobieganie i kontrola epidemii.

Bez kontaktu nie ma infekcji (…) Nie tylko trzeba zachowywać konieczny dystans społeczny, ale również nosić maseczki ochronne i często myć ręce. Jeśli robi się te trzy rzeczy, praktycznie nie ma ryzyka zakażenia

- powiedział.

Jak powstrzymać pandemię? WHO zaleca testowanie

Ekspert ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Mike Ryan oświadczył, że nie wystarczy objąć całego kraju kwarantanną, by pokonać koronawirusa i dodał, że należy testować wszystkie podejrzane przypadki, by uniknąć odrodzenia się wirusa.

Powinniśmy skupić się na znajdowaniu chorych i zakażonych oraz na izolowaniu ich, na znajdowaniu ludzi, z którymi się kontaktowali i izolowaniu ich

- powiedział Ryan w wywiadzie dla BBC.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że jeśli nie zastosujemy teraz silnych środków ochrony zdrowia publicznego, to choroba powróci, gdy ograniczenia ruchu i kwarantanny zostaną zniesione

- zaznaczył.

Znaczna część krajów europejskich i Stany Zjednoczone podążyły za Chinami i innymi krajami azjatyckimi i wprowadziły drastyczne ograniczenia w walce z nowym koronawirusem, m.in. zamykając szkoły, bary i restauracje oraz zalecając pracę z domu.

Ryan podkreślił, że Chiny, Singapur i Korea Południowa, które połączyły ograniczenia w ruchu obywateli z testowaniem każdego podejrzanego przypadku, powinny być wzorem postępowania dla Europy, która według WHO zastąpiła Azję w roli epicentrum pandemii.

***

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz tutaj.

Zobacz też:

Najświeższe informacje na temat koronawirusa czytaj na tvn24.pl

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości