Oszustwa na koronawirusa. Sprawdź, jak nie paść ofiarą przestępców

Sytuacje kryzysowe są dla wielu osób źródłem stresu, strachu, a nawet paniki. Niestety są ludzie, którzy na tym żerują i wyłudzają pieniądze od najbardziej bezbronnych. Z jakimi rodzajami oszustw możemy się spotkać w czasie pandemii? Jak sobie z nimi poradzić? Na co powinniśmy szczególnie uważać? Rad udzielał nam prawnik Przemysław Ligęzowski.

Najczęstsze oszustwa

Oszustwa to temat, o którym można rozmawiać godzinami. Jednak są takie, na które obecnie możemy się natknąć zdecydowanie częściej. Jednym z nich jest oferowanie nieprawdziwych szczepionek i leków na koronawirusa.

Wykorzystują panikę, wykorzystują możliwość szybkiego zarobku, emocje. Działanie na emocjach. Nie ukrywajmy, że każdy w tych czasach jest troszkę spanikowany, a panika to jest pierwszy moment, gdzie możemy kogoś wykorzystać i naciągnąć na pieniądze

– podkreślał prawnik Przemysław Ligęzowski.

Do popularnych przekrętów należy również wyłudzanie wpłat na maseczki czy żywność dla lekarzy. Nasz gość jako jedno z częściej występujących obecnie oszustw wskazał także tzw. phishing.

Phishing, który się teraz bardzo uaktywnił, czyli kierowanie na fałszywe strony internetowe w celu wyłudzenia naszych danych osobowych, które są potem wykorzystywane do wzięcia np. chwilówek

– wyjaśniał prawnik.

W jego opinii, najciekawszym ostatnio oszustwem jest podawanie się za sanepid lub inspekcję sanitarną. Przestępcy w przebraniach pukają do czyichś drzwi i wypraszają lokatorów z mieszkania pod pretekstem wykonania dezynfekcji. Gdy mieszkańcy wyjdą, złodzieje plądrują lokal.

Jak zabezpieczyć się przed oszustwami?

 • przerywać rozmowy telefoniczne z ofertami leków lub innych produktów na zwalczanie koronawirusa
  • nie przekazywać pieniędzy nieznajomym
   • nie podawać przez telefon lub drogą internetową swoich danych osobowych
    • poprosić o wylegitymowanie przedstawicieli wszystkich służb, z którymi mamy kontakt, jeżeli same tego nie zrobią
     • nie wpuszczać żadnych obcych do domu
      Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, to powiadommy policję oraz obojętnie w jakim banku zawiadommy, że ktoś wykorzystuje nasze dane osobowe. Jest oczywiście jeszcze Alert 24 prowadzony przez BIK. Są różne zabezpieczenia

      - zaznaczał gość Dzień Dobry TVN.

      Jakie kary grożą oszustom?

      Kodeks karny przewiduje do 8 lat pozbawienia wolności dla osób, które dopuściły się oszustwa. Mowa tu o umyślnym wprowadzaniu drugiej osoby w błąd w celu uzyskania korzyści majątkowej. Zgodnie z polskim prawem, więzienie grozi również tym, którzy podszywają się pod funkcjonariusza publicznego lub dopuszczają się kradzieży tożsamości.

      Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

      Zobacz też:

      Kliknęła w link i straciła dane. Jak się uchronić przed atakami hakerów?

      Czym jest kwarantanna? Co grozi za jej złamanie? "Kara musi być adekwatna do winy"

      Zgubione dokumenty. Jak się uchronić przed oszustami?

      Autor: Agata Polak

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości