Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczną się jeszcze przed końcem roku. Jest jednak warunek

Szefowa KE: 27 państw UE powinno zacząć szczepienia przeciwko koronawirusowi tego samego dnia

W całej Unii Europejskiej szczepienia przeciwko koronawirusowi mają rozpocząć się już 27 grudnia - wynika z zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Rzecznik Komisji Eric Mamer zastrzegł, że jest to zapowiedź warunkowa - jej realizacja zależy od dopuszczenia szczepionki do użytku. Kiedy to nastąpi i o jaki preparat chodzi?

Szczepienia na COVID-19 w Europie

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w czwartek, że szczepienia przeciw COVID-19 zaczną się w UE 27, 28, i 29 grudnia. Rzecznik Komisji Eric Mamer zastrzegł, że jest to zapowiedź warunkowa - jej realizacja zależy od dopuszczenia szczepionki do użytku.

- W dniach 27, 28 i 29 grudnia w całej UE rozpoczną się szczepienia - napisała von der Leyen na Twitterze. Wcześniej wezwała do skoordynowanego rozpoczęcia szczepień tego samego dnia we wszystkich 27 krajach unijnych.

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer podczas czwartkowej konferencji prasowej doprecyzował, że realizacja zapowiedzi von der Leyen zależy od pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz dopuszczenia szczepionki na rynek przez KE.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zaczniemy kampanię szczepień między 27 a 29 grudnia - oznajmił. - Dostawy powinny zacząć się 26 grudnia. Dalej działają państwa członkowskie. To skoordynowany wysiłek. Nie jest to wyregulowany mechanizm, w którym wszyscy muszą zacząć w dokładnie tym samym momencie. Warunki (w różnych krajach) są różne. Ważne jest, że to skoordynowany wysiłek ze strony państw i KE - przekonywał.

Szczepionka na COVID-19 - kiedy będzie dostepna?

Z kolei rzecznik Komisji ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, że KE zastosuje wobec szczepionek szybką ścieżkę podejmowania decyzji i po ewentualnej autoryzacji EMA dopuści produkt na rynek w ciągu dwóch dni.

W środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za promowanie europejskiego stylu życia Margaritis Schinas przypomniał, że priorytetem dla UE jest równość dostępu do szczepionki, jej przystępność ekonomiczna i bezpieczeństwo.

- Naszym celem jest dopuszczenie szczepionki BioNTech-Pfizer do końca roku. Gdyby zezwolenie Europejskiej Agencji Leków zostało przyznane w nadchodzący poniedziałek, to KE jest gotowa udzielić formalnego dopuszczenia do sprzedaży w procedurze szybkiej ścieżki w ciągu dwóch dni - zapewnił.

Również w środę szefowa KE Ursula von der Leyen oznajmiła w Parlamencie Europejskim, że 27 państw UE musi rozpocząć szczepienia przeciwko COVID-19 tego samego dnia.

- Zakupiliśmy więcej dawek szczepionki przeciwko COVID-19 niż potrzeba, żeby zapewnić szczepienie wszystkim obywatelom Europy; będziemy także w stanie zaopatrzyć naszych partnerów - oświadczyła von der Leyen. Poinformowała też, że by położyć kres pandemii koronawirusa, 70 proc. ludzi musi zostać zaszczepionych.

EMA zapowiedziała, że w poniedziałek 21 grudnia zbierze się panel ekspertów w celu oceny szczepionki przeciwko COVID-19, wyprodukowanej przez amerykańską firmę Pfizer i jej niemieckiego partnera, spółkę BioNTech.

EMA poinformowała, że w przypadku wydania pozytywnej decyzji KE przyspieszy proces decyzyjny w celu przyznania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu we wszystkich państwach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. EMA zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków, jednak ostateczne słowo w sprawie zatwierdzenia danej substancji ma KE i zazwyczaj postępuje ona zgodnie z zaleceniami agencji.

Zobacz wideo: COVID-19 – szczepić się czy nie szczepić?

Zobacz też:

Półkolonie w ferie 2021. Kto za nie zapłaci?

Waloryzacja rent i emerytur 2021. O ile wzrosną świadczenia?

Infolinia i strona www o szczepieniach przeciw COVID-19. Kto i kiedy może się zaszczepić?

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| x-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie