Trwają szczepienia przeciw koronawirusowi. W oficjalnym raporcie dotyczącym niepożądanych odczynów poszczepiennych zamieszczono informację o zgonie mężczyzny z Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie. Informację skomentował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, który przekazał m.in., że pacjent był osobą "bardzo schorowaną".
W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. Czy są bezpieczne dla kobiet planujących ciążę? Odpowiedzi na to pytanie udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Kolejna szczepionka przeciwko COVID-19 może się pojawić niebawem na rynku. Amerykański koncern Johnson & Johnson ma szanse na jej wprowadzenie już w marcu.Co ważne, preparat wymaga podania tylko jednej dawki. Dane na temat jego skuteczności firma będzie miała pod koniec stycznia lub na początku lutego.
Badacze są bliscy znalezienia leku na COVID-19. Taką informację podała hiszpańska firma farmaceutyczna PharmaMar. Według niej, plitidepsyna - obecna w niektórych preparatachprzeciwnowotworowych - może być skuteczna także w walce z koronawirusem.
W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. W związku z tym wciąż pojawia się wiele wątpliwości. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy jeśli zaszczepi się przeciw koronawirusowi, to będzie uodporniony również na grypę. Dr Paweł Grzesiowski udzielił jasnej odpowiedzi.
Aktualne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa obowiązują do 30 stycznia. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że we wtorek (26 stycznia) z pewnością nie zostanie ogłoszona decyzja, co dalej z ograniczeniami. Kiedy zatem możemy spodziewać się zmian i jakich branż będą dotyczyć?
25 stycznia wystartowały szczepienia dla seniorów przeciw COVID-19. Narodowy program skierowany jest dla grup 70 + i 80+, które szczepionkę otrzymywać będą w ponad 5 tys. punktach w całym kraju. Filip Chajzer odwiedził jedną z warszawskich przychodni, żeby sprawdzić, jak sytuacja wygląda na miejscu.
W poniedziałek, 25 stycznia, w Polsce rozpoczynają się szczepienia przeciwko COVID-19. Preparat będzie podawany osobom po 70. roku życia. Czy jesteśmy przygotowani do masowych szczepień? Ile szczepionek jest dostępnych dla seniorów? Na te i inne pytania Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpowiedział podczas konferencji.
Szczepionka opracowana przez naukowców z Oksfordu i firmę AstraZeneca to jedna z kilku zatwierdzonych i dopuszczonych do użytku szczepionek, które mają powstrzymać pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Jak powstała szczepionka? Czym różni się od innych? O tym wszystkim z wirusolożką Emilią Cecylią Skirmuntt rozmawiała Anna Senkara.
Polski rząd zdecydował się na zmianę, zgodnie z którą zwolnione z obowiązku kwarantanny są osoby przekraczające granicę naszego kraju. Warunkiem jest jednak posiadanie negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Kto jeszcze nie będzie musiał odbyć kwarantanny po powrocie do Polski? Oto szczegóły.
Szczepionki przeciw wirusowi SARS-CoV-2 nie były testowane u kobiet ciężarnych, dlatego rekomendacje na temat ich stosowania w czasie ciąży powinny wydać wspólnie: Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników oraz Polskie Towarzystwo Neonatologiczne - uważa ginekolog, dr Jacek Tulimowski.
Szczepienia przeciwko COVID-19 już się zaczęły. Od 15 stycznia mogą się rejestrować seniorzy po 80. roku życia, a od 22 stycznia osoby, które skończyły 70 lat. Niestety mają one spore problemy z zapisaniem się na szczepienie. Jak prawidłowo zarejestrować się na szczepienie i co zrobić, kiedy brakuje dla nas terminów?
Lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego opracowali krótki poradnik dla seniorów, którzy już od 25 stycznia będą szczepieni przeciwko COVID-19. Specjaliści radzą, aby przed wizytą w punkcie szczepień zjeść śniadanie oraz przyjąć lek. O czym jeszcze powinny pamiętać osoby starsze?
Uruchomiono kolejny kanał rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z grupy 70 plus za pośrednictwem SMS. Wystarczy wysłać wiadomość o treści SZCZEPIMY SIĘ pod numer 664-908-556.
Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Zainteresowanie jest ogromne, ale niektórzy zastanawiają się, czy ze względu na swój stan zdrowia mogą się zaszczepić. To, czy przeciwwskazaniem jest przebyta choroba nowotworowa, wyjaśniał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Przedstawiciele branży fitness zapowiedzieli, że 1 lutego br. w całej Polsce zostanie otwartych ok. 2 tys. obiektów sportowych, w tym kluby, siłownie, korty i baseny. W odpowiedzi na to wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk przypomniała, że karą za tego typu niesubordynację jest odcięcie od programów pomocowych.
Od poniedziałku 18 stycznia dzieci z klas I-III ponownie chodzą do szkoły. Lekcje odbywają się zgodnie z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Pozostałych uczniów nadal obowiązuje zdalna edukacja. Jak będzie wyglądało nauczanie, kiedy wszyscy wrócą już do szkół? O tym w naszym studiu rozmawiali dr Monika Just, pedagog i Dariusz Zelewski, dyrektor SP nr 1 w Kartuzach.
Szczepienia na COVID-19 i zapisy na nie to w ostatnich dniach gorący temat. Zainteresowanie jest ogromne, seniorzy od rana stoją w kolejkach lub dzwonią na infolinię i usiłują się zarejestrować, niestety bezskutecznie. W wielu miejscach terminy bardzo szybko się wyczerpały. Dlatego wiele osób szuka nawet odległych przychodni, w których jeszcze mogą się zapisać. NFZ potwierdza, że w przypadku szczepień przeciwko koronawirusowi rejonizacja nie obowiązuje.
Czy uczniowie klas ósmych i maturalnych wrócą do szkół już w lutym? Do tematu odniósł się Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Szef resortu skomentował także kwestię szczepień nauczycieli.
Brytyjska mutacja koronawirusa najprawdopodobniej dotarła do Polski. Laboratorium genXone poinformowało, że brytyjski szczep choroby wykryto u pacjenta w Małopolsce. Prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog wyjaśnił, czym się różni od klasycznego wariantu.
Brytyjski Glastonbury Festival został przełożony ze względu na pandemię koronawirusa. Decyzję o odwołaniu tegorocznego wydarzenia organizatorzy przekazali za pośrednictwem Facebooka i Instagrama.
Pfizer i BioNTech opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie możliwości produkcyjnych w Europie. Dzięki temu możliwe będzie dostarczenie znacznie większej liczby dawek szczepionki w drugim kwartale tego roku. Koncern zapewnia, że zrealizuje swoje zobowiązania.
W 2020 r. Polacy wydali na odzież i obuwie ponad 21 mld zł. To ponad 6 mld zł mniej niż rok wcześniej. Tym samym branża zanotowała najgorszy rok w historii. W zwalczaniu skutków pandemii nie pomogło jej nawet przestawienie się na sprzedaż internetową.
Choć restauracje i kluby fitness są zamknięte, to jednak część z nas stara się obejść obostrzenia. W związku z tym jeden z naszych widzów zapytał się, jaka grozi kara za złamanie rozporządzenia. Na pytanie odpowiedziała adwokat Eliza Kuna, która podała konkretne kwoty.
Rząd zdecydował się wprowadzić zmiany w harmonogramie szczepień przeciwko COVID-19. Jak przekazał na konferencji prasowej szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk pierwszy etap został podzielony na trzy etapy. Dzięki zmianom na wcześniejsze zaszczepienie będą mogły liczyć m.in. osoby przewlekle chore. Kto jeszcze skorzysta na zmianie?
Polska zajmuje 18 miejsce wśród krajów, które rozpoczęły podawanie szczepionek przeciw COVID-19. Czy Narodowy Program Szczepień przebiega zgodnie z planem? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z dr. Pawłem Grzesiowskim, pediatrą, wakcynologiem, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Szczepienia przeciwko COVID-19 zaczęły się w Polsce pod koniec grudnia 2020 roku. W pierwszej kolejności preparat otrzymują osoby związane ze służbą zdrowia. 25 stycznia mają ruszyć szczepienia seniorów. Czy osoby z chorobami przewlekłymi, które nie mają jeszcze 60. lat, mogą liczyć na otrzymanie szczepionki poza kolejnością? Na pytanie odpowiada dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Unia Europejska rozważa wprowadzenie specjalnych paszportów dla osób, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19. Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Rzeczpospolita", prace nad projektem mają ruszyć już w przyszłym tygodniu. Z ustaleń dziennika wynika, że Polska jest gotowa poprzeć ten pomysł.
Pandemia postawiła całą służbę zdrowia na głowie. Lekarze zmuszeni są nosić specjalne kombinezony ochronne, a braki kadrowe sprawiają, że często pracują ponad siły. Jak wygląda codzienność lekarza rodzinnego w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Michałem Domaszewskim, lekarzem rodzinnym.
Firma Pfizer, która opracowała pierwszą dopuszczoną do użytku szczepionkę przeciwko COVID-19, kilka dni temu poinformowała, że zmniejsza dostawy antidotum do Europy. Skąd taka decyzja? Ile szczepionek trafi do Polski?