Szczepionka Johnson & Johnson przeciw COVID-19 może trafić na rynek już w marcu. Wymaga tylko jednej dawki

Szczepionka na koronawirusa
FilippoBacci/Getty Images
Źródło: E+
Kolejna szczepionka przeciwko COVID-19 może się pojawić niebawem na rynku. Amerykański koncern Johnson & Johnson ma szanse na jej wprowadzenie już w marcu.Co ważne, preparat wymaga podania tylko jednej dawki. Dane na temat jego skuteczności firma będzie miała pod koniec stycznia lub na początku lutego.

Johnson & Johnson: szczepionka przeciw COVID-19

Informację o tym, że amerykański koncern ma szanse na wprowadzenie na rynek swojej szczepionki już w marcu podała we wtorek agencja Reutera. Koncern zakłada, że będzie w stanie wyprodukować w 2021 roku bilion szczepionek.

Wstępna ocena już prowadzonych badań klinicznych szczepionki od Johnson & Johnson jest pozytywna. Wykazała, że pojedyncza dawka substancji wywołuje silną odpowiedź immunologiczną i jest ogólnie dobrze tolerowana - przypomina Reuters.

- Na razie jest za wcześnie, by powiedzieć, jak wiele dawek preparatu może być dostępnych w USA w marcu, zwłaszcza, że musi on zostać zaaprobowany przez amerykańską Administrację ds. Żywności i Leków (FDA), czyli regulatora rynku - poinformował koncern.

Szczepionka przeciw COVID-19 Johnson & Johnson

O szczepionce Johnson & Johnson w ubiegłym tygodniu pisał “New England Journal of Medicine”. Jak podał, wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki powstałej na bazie niezdolnego do replikacji adenowirusa Ad26, wskazują, że jest ona bezpieczna i skuteczna już po podaniu jednej dawki.

Preparat wykorzystuje tę samą technologię, co wcześniej opracowana przez ten zespół i zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA) szczepionka przeciwko wirusowi ebola oraz - będące w fazie badań - szczepionki przeciwko syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV), wirusom HIV i zika. Są to szczepionki na bazie niezdolnego do replikacji adenowirusa Ad26, uważane za ogólnie bezpieczne i wysoce immunogenne.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Powszechne szczepienia całego społeczeństwa ruszyły w styczniu 2021 roku. Jeszcze w grudniu 2020 r. rozpoczęły się szczepienia pracowników służby zdrowia. Kolejność szczepień ustala Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Jak się zapisać na szczepienie? Przejdź do artykułu: Jak prawidłowo zarejestrować się na szczepienie?

101-latka z Tarnowa zaszczepiona! Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Gitarzysta Lady Pank walczy o życie synka. Jan Borysewicz prosi o pomoc: "Okażcie dobre serce"

Piękno za wszelką cenę? "Powikłania mogą wystąpić zawsze, ale tylko lekarz umie z tego wybrnąć"

Zmarł Polak, który w stanie wegetatywnym przebywał w brytyjskim szpitalu. O sprowadzenie go do kraju walczyło MSZ

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?