Badacze mają nowy lek na COVID-19? Jest skuteczniejszy niż remdesiwir

model koronawirusa
dowell/Getty Images
Źródło: Moment RF
Badacze są bliscy znalezienia leku na COVID-19. Taką informację podała hiszpańska firma farmaceutyczna PharmaMar. Według niej, plitidepsyna - obecna w niektórych preparatachprzeciwnowotworowych - może być skuteczna także w walce z koronawirusem.

Nowy lek na COVID-19

Według opublikowanego w "Science" badania, plitidepsyna - dostępna na rynku jako lek przeciwnowotworowy Aplidin - wykazała ponad 27-krotnie wyższą skuteczność w powstrzymywaniu rozmnażania się wirusa w badaniach laboratoryjnych in vitro na komórkach ludzkich niż używany obecnie remdesiwir.

Lek był również skuteczny w badaniach na myszach, u których zaobserwowano zahamowanie replikacji koronawirusa w płucach o ponad 99 proc. Zostało ono przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) we współpracy z PharmaMar, producentem leku.

W oddzielnym badaniu zespół z UCSF sprawdził również skuteczność leku na brytyjskim wariancie koronawirusa, osiągając "porównywalne wyniki". Według jego autora Krisa White'a, sposób działania leku oznacza, że jeśli badania na ludziach potwierdzą skuteczność plitidepsyny w leczeniu COVID-19, będzie on działał przeciwko wszelkim szczepom wirusa.

Aplidin - co to za lek?

Aplidin to nowy farmaceutyk, który do tej pory stosowany był jedynie w Australii w leczeniu pacjentów ze szpiczakiem mnogim i uchodził za terapię ostatniej szansy.

Lek pozyskiwany jest z żachw, małych zwierząt morskich. Farmaceutyk przeszedł dotąd pierwszą fazę badań klinicznych w Hiszpanii na 27 pacjentach z COVID-19, dając pozytywne wyniki w zmniejszeniu ilości wirusa u chorych.

Firma PharmaMar podała w komunikacie, że prowadzi rozmowy w celu rozpoczęcia badań fazy II/III na tysiącach hospitalizowanych pacjentów.

Jak pracuje lekarz rodzinny w dobie koronawirusa? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Polacy chorują ze stresu. Jak sobie z nim radzić? Lekarz: "Wystarczy wprowadzić w życie zasadę czterech S"

Seniorzy długo czekali na tę chwilę, ale szczepionek brakuje. "Mamy zajęte wszystkie miejsca"

Czy szczepionka przeciw COVID-19 chroni również przed grypą? Dr Paweł Grzesiowski wyjaśnia

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości