Pandemia nie ustępuje, a w naszych głowach wciąż rodzą się nowe pytania. Chcąc zabezpieczyć się przed chorobą i jej poważnymi konsekwencjami próbujemy wszelkich możliwości. Część osób, która nie została jeszcze zaszczepiona, testuje naturalne środki ochrony. Czy witamina D zabezpiecza nas przed mutacjami COVID-19? Na to pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Liczba zarażonych koronawirusem stale rośnie, co wzbudza niepokój. Coraz więcej osób ma dodatni wynik testu. Jak się wtedy zachować? Które testy są najlepsze? Jak uzyskać skierowanie bez wizyty u lekarza? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Paweł Doczekalski, lekarz POZ.
Szczepienia przeciwko COVID-19 wciąż wywołują dyskusję. Dania po śmierci jednej z pacjentek poinformowała, że wstrzymuje zastrzyki preparatem AstraZeneca. Mimo zapewnień Europejskiej Agencji Leków o bezpieczeństwie i braku związku przyczynowego między podanym specyfikiem a zgonami, decyzję o wycofaniu szczepionki podjęły także inne kraje. Co z Polską?
Jak bardzo negatywne skutki będzie miała pandemia? Raport na ten temat przygotował Polski Instytut Ekonomiczny. Jego wyniki nie napawają optymizmem. Koronakryzys odbije się na młodym pokoleniu - wpłynie nie tylko na jego edukację i rynek pracy, ale też na zdrowie psychiczne.
Kobiety w ciąży to osoby, u których wzrasta ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Do takiego wniosku doszli naukowcy z University of Birmingham oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Częściej niż pacjentki w wieku rozrodczym nie będące w ciąży trafiają do szpitala na oddział intensywnej opieki medycznej i muszą być podłączane do aparatury wspomagającej oddychanie.
Samodzielna kwalifikacja na test – to nowe rozwiązanie w walce z pandemią koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał informację dotyczącą zmian w dotychczasowym systemie. Sprawdź, jak zapisać się na test.
Biegunka, wymioty, gorączka i duszności – te objawy zaniepokoiły 80-letnią panią Zofię, która postanowiła zadzwonić po karetkę. Seniorka została zrugana przez lekarza.
Holandia wstrzymała szczepienia przeciw COVID-19 preparatem AstraZeneca. To wynik doniesień o 10 przypadkach znaczących efektów ubocznych po jego podaniu. Na co uskarżali się pacjenci?
Podróżowanie w trakcie pandemii to nie lada wyzwanie. W różnych krajach obowiązują różne obostrzenia. Jak wygląda sytuacja w Hiszpanii? Adwokat Eliza Kuna wyjaśnia, czy przed wjazdem na teren kraju należy wykonać test na koronawirusa.
Od 15 marca zmienia się system udzielania teleporad. Wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia regulacje dotyczą przede wszystkim dzieci poniżej 6 roku życia, osób przewlekle chorych oraz pacjentów onkologicznych. Co dokładanie się zmienia? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z dr. Tomaszem Karaudą, z Oddziału Chorób Płuc Szpitala im. Barlickiego w Łodzi.
Pandemia sprawiała, że mieszkania wielu z nas stały się biurem, placem zabaw, miejscem do relaksu i odpoczynku w jednym. Co ciekawe, aby lokum spełniło te wszystkie funkcje wcale nie musi być duże. Jak przetrwać lockdown na małej przestrzeni, z dziećmi i zwierzakiem?
W związku z pandemią koronawirusa obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy to rozporządzenie dotyczy również pracowników sklepów, którzy od klientów są odizolowani szybą z pleksi. Odpowiedzi na to pytanie udzieliła adwokat Eliza Kuna.
Po raz pierwszy w Polsce testy na koronawirusa zostaną wprowadzone do powszechnej sprzedaży. Kupić je będą mogli klienci sklepów Biedronka. Zobacz, na ile są dokładne i kiedy pojawią się na półkach.
Znaczny wzrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 zmusił rząd do przywrócenia niektórych obostrzeń. Dotkną one także uczniów. Zgodnie z nowym rozporządzeniem nauka online została przedłużona co najmniej o kolejne dwa tygodnie. W czterech województwach będzie obowiązywało tzw. nauczanie hybrydowe. Rozporządzenie ministra edukacji w tej sprawie zostanie ogłoszone w piątek 12 marca.
Szczepionka przeciwko Covid-19 firmy Johnson & Johnson uzyskała pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków (EMA). Komisja Europejska dopuściła ją do obrotu na terytorium Unii. Czym ta szczepionka różni się od pozostałych?
W czwartek 11 marca w Warszawie odbyła się kolejna konferencja z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz oraz rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera. Rządzący przedstawili nowe decyzje dotyczące cofania obostrzeń w kilku regionach w Polsce. Wiadomo też, co z nauczaniem w szkołach podstawowych.
W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem. Ciągle pojawiają się wątpliwości w związku ze szczepionkami i ryzykiem zakażenia, już po przyjęciu leku. Na co należy zwrócić uwagę? To w naszym programie wyjaśniał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego został wprowadzony nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Możemy więc nosić zarówno chirurgiczne, materiałowe, jak i te z zaworkami. O tych ostatnich porozmawialiśmy z ekspertem prof. Tomaszem Ciachem, nanotechnologiem, biologiem i chemikiem.
Trzecia fala epidemia koronawirusa przybiera na sile. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 21 nowych tysiącach nowych zakażeń, to rekordowa liczba od listopada ub. roku. Najwięcej infekcji zanotowano w województwie mazowieckim. Czy w związku z tym czekają nas kolejne obostrzenia? Rząd dyskutuje na ten temat, a swoją decyzję przekaże podczas konferencji prasowej.
21 045 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano minionej doby w Polsce. To rekordowa liczba zachorowań od listopada 2020 r. Zmarło 375 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Takie niepokojące dane przekazało Ministerstwo Zdrowia.
1,4 mln Polaków jest już po dwóch dawkach szczepionki przeciwko COVID-19. Niektórzy zaobserwowali niepożądane odczyny poszczepienne. Czym są, co oznaczają i czy stanowią dowód lepszej odpowiedzi organizmu po przyjęciu preparatu? Na te pytania odpowiedział w naszym programie dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Jesteś po covidzie i zastanawiasz się jak wrócić do zdrowia? Dobrze trafiłaś. W nowym cyklu pokażemy co zrobić, żeby pokonać doskwierające skutki choroby. Od czego zacząć? Porad udzieliła lek. Ewa Stawiarska.
Pandemia koronawirusa mocno dała się we znaki branży turystycznej. Ucierpiała m.in. turystyka w Tajlandii, do której w ostatnich latach chętnie przybywali turyści z całego świata. Rząd tego kraju może teraz mieć dla nich interesującą ofertę.
Brytyjski wariant SARS-CoV-2 to najgroźniejsza odmiana wirusa. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Exeter pokazuje, że jego śmiertelność może sięgać nawet 70 proc. Jest też bardziej zakaźny. Analiza została opublikowana w magazynie "British Medical Journal".
Wielkanoc 2021 spędzimy w domowej izolacji i bez spotkań z najbliższymi? Minister zdrowia, Adam Niedzielski, nie wyklucza takiego rozwiązania. Kiedy możemy spodziewać się kolejnego lockdownu i jak wpłynie on na okres tegorocznych świąt wielkanocnych?
Wakacje w Grecji w 2021 roku będą możliwe. Do kraju zostaną wpuszczone osoby, które są zaszczepione przeciwko COVID-19, mają przeciwciała lub negatywny wynik testu. W Hiszpanii także liczą na powrót turystów. Tamtejszy rząd spodziewa się, że władze unijne zgodzą się na obowiązywanie koronapaszportów wydawanych tym, którzy przeszli szczepienia przeciwko koronawirusowi.
U starszego mężczyzny zdiagnozowano priapizm, stan charakteryzujący się długotrwałym i bolesnym wzwodem. Lekarze uważają, że erekcja była niezwykle rzadkim powikłaniem związanym z COVID-19. Sprawę opisał The American Journal of American Medicine.
Czy skuteczność szczepionki może zależeć od wieku osoby, której jest podawana? Okazuje się, że tak. Badacze z Niemiec są zdania, że antidotum opracowane przez firmę Pfizer i BioNTech może być mniej skuteczna u seniorów, szczególnie u osiemdziesięciolatków. Zatem, jak chronić osoby starsze przed zakażeniem?
Koronawirus może zostać łatwo przeniesiony na powierzchnie użytkowe, jeśli osoba zakażona je dotknie bądź będą miały styczność z jej wydzielinami. Jak zatem pozbyć się drobinek COVID-19 z domu? W Dzień Dobry TVN wyjaśniał to ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, dr Paweł Grzesiowski.
Przez Polskę przetacza się właśnie trzecia fala zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Większa liczba pacjentów skłoniła NFZ do wydania nowych wytycznych dla szpitali. Fundusz zaleca placówkom ograniczenie do niezbędnego minimum lub całkowite zawieszenie wykonywania planowych zabiegów.