Szczepionka przeciwko COVID-19 podawana doustnie? Niewykluczone, że już niedługo taki preparat trafi na rynek. Indyjska firma biotechnologiczna Premas Biotech oraz izraelski Oramed poinformowały właśnie, że opracowały taki produkt i przygotowują się do pierwszych testów na zwierzętach.
Nieodpowiednia reakcja ministerstwa zdrowia na epidemię COVID-19 oraz decyzja resortu o nieodwołaniu ustnej części egzaminu specjalizacyjnego dla tych, którzy już zdali test pisemny. To powody, dla których Porozumienie Rezydentów rozpoczęło swój protest. Kiedy młodzi lekarze wrócą do pracy?
Andrzej Piaseczny prosto ze szpitala napisał szczerą wiadomość do fanów i opowiedział o tym, jak przebiega u niego zakażenie koronawirusem. Jak muzyk teraz się czuje i od kogo się zaraził? Artysta opisał to wszystko na Facebooku.
Święcenie pokarmów to tradycja, którą w Polsce celebruje się od wieków. W Wielką Sobotę wierni przynoszą do kościołów koszyczki z barankiem, jajkami, chlebem, kiełbasą, solą i chrzanem. Czy w tym roku - w związku z narastającą pandemią i związanymi z nią restrykcjami - będzie to możliwe?
Zamiast karetki do chorych przyjeżdżają strażacy. Do takich sytuacji coraz częściej dochodzi w Tczewie. 75-letnia kobieta przez kilka godzin czekała na pogotowie, niestety mimo reanimacji zmarła.
Profesor Anna Piekarska rekomenduje zamknięcie świątyń w okresie Wielkanocy. Członkini Rady Medycznej zwróciła się do premiera i zasugerowała powyższe działania. Jak przyznała, kościół jest miejscem, gdzie tłumy ludzi narażają się na zarażenie. - Lepiej zrezygnować z tradycji niż umrzeć na COVID-19. Takiego wyboru trzeba dokonywać – mówiła w "Faktach po Faktach" doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska.
Obostrzenia związane z epidemią koronawirusa od soboty 20 marca zaczną obowiązywać w całej Polsce. Zamknięte będą m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowych, kina, baseny, sauny i solaria. Rozporządzenie w tej sprawie ukazało się właśnie w Dzienniku Ustaw. Minister zdrowia nie wyklucza jednak kolejnych restrykcji
Mimo że na całym świecie podawana jest szczepionka przeciwko COVID-19, to walka z wirusem jeszcze się nie skończyła. Wiele krajów, w tym Polska, odnotowuje znaczący wzrost zachorowań. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa wprowadzane są obostrzenia lub całkowity lockdown. Czy rozwiązania, na które zdecydował się polski rząd przyniosą spodziewane efekty? W ocenie dr Michała Sutkowskiego, prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych - niekoniecznie.
Osoby, które przechorowały COVID-19, też muszą otrzymać szczepionkę. Kiedy jest najlepszy czas na przyjęcie preparatu? Czy w przypadku ozdrowieńców też podawane są dwie dawki? W Dzień Dobry TVN wszelkie wątpliwości dotyczące szczepienia ozdrowieńców rozwiewa dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Od 20 marca obowiązują w Polsce obostrzenia, które już dobrze znamy z przeszłości. Dlaczego akurat teraz mamy do czynienia z kolejną falą COVID-19? O sytuacji pandemicznej w Polsce porozmawialiśmy z ekspertami prof. Andrzejem Falem i dr Anetą Afelt.
Od kilku dni liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 rośnie. W ocenie ministerstwa zdrowia ten wzrost spowodowany jest dominacją tzw. brytyjskiego wariantu wirusa i w najbliższym czasie będzie on odpowiadał za blisko 80 proc. wszystkich infekcji. Co gorsza, patogen atakuje też dzieci, a te coraz częściej wymagają fachowej pomocy.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o kolejnych niemal 26 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce. To oznacza, że od początku pandemii zaraziły się już ponad 2 mln osób.
Szczepionka AstraZeneca może wywoływać groźne dla życia i zdrowia zakrzepy krwi. Prof. Pal Andre Holme ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo poinformował, że taką reakcję organizmu zaobserwowano u trzech pacjentów. Jednego z nich nie udało się uratować.
Kuba Sienkiewicz z Elektrycznych Gitar odłożył na bok życie artysty. Teraz jest przede wszystkim lekarzem. Niedawno przyjął pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca. Jak się po niej czuł?
Rząd rozważa kolejne ograniczenia, w ramach których zostałyby zamknięte salony fryzjerskie, kosmetyczne czy salony tatuażu. Tak wynika z nieoficjalnych ustaleń Krzysztofa Berendy z RMF FM. Dziennikarz podał też, jaki warunek musi się spełnić, aby zakazy zostały wprowadzone.
Lekarze są zgodni - szczepionka przeciwko COVID-19 to najlepszy sposób ochrony przed wirusem. Ale czy jedna dawka uodparnia organizm? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski.
Już wkrótce testy na COVID-19 mają trafić do oferty kolejnych dyskontów i sieci handlowych. W których sklepach będzie można je kupić?
Od najbliższej soboty 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce mają obowiązywać rozszerzone zasady bezpieczeństwa. Przez trzy tygodnie ograniczona będzie m.in. działalność galerii handlowych. Jakie zatem sklepy będą otwarte, a jakie zamknięte?
Narodowy Fundusz Zdrowia - w związku z we wzrostem liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - wydał zalecenie, aby szpitale odwoływały zaplanowane zabiegi. Co mają zrobić pacjenci, którym odłożono operację ratującą życie? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z lek. Michałem Domaszewskim, Beatą Jaworską, której przełożono operację oraz z najbliższymi pani Estery, kobiety, której planowy zabieg odwołano.
Viola Kołakowska opublikowała na Instagramie wideo, w którym powiedziała, że nie wierzy w chorobę Andrzeja Piasecznego, który trafił do szpitala z powodu koronawirusa. Nazwała wokalistę "słabym aktorem" i wyjaśniła, dlaczego według niej Piasek kłamie.
W tym roku Fashion Weeki w Nowym Jorku, Londynie, Mediolanie i Paryżu po raz pierwszy odbyły się w wersji digital, ze względu na pandemię koronawirusa. Jak wyglądały te wydarzenia? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dziennikarka Anna Puślecka.
Dla Andrzeja Molendy każdy pogrzeb jest szczególny - jest mistrzem świeckiej ceremonii pogrzebowej. Pisze mowy, otacza opieką rodzinę zmarłej osoby. Jest przewodnikiem w bardzo trudnych chwilach. Jak wyglądają uroczystości w czasie pandemii? Bez pożegnania, w reżimie sanitarnym i z małą liczbą żałobników. Co konkretnie się zmieniło? Jakie zasady obowiązują, kiedy osoba zmarła na COVID-19? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Janem Szczucińskim, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Pogrzebowych.
W związku z pandemią koronawirusa w Polsce obowiązują obostrzenia dotyczące organizowania zgromadzeń. Ile osób i w jakich okolicznościach może się spotykać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała adwokat, Eliza Kuna.
Pandemia koronawirusa nie ustępuje, osób zakażonych przybywa w Polsce z dnia na dzień. Pogarszająca się sytuacja sprawiła, że rząd zdecydował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, które będą obowiązywać na terenie całego kraju od 20 marca. Szczegóły przedstawił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Ósmoklasiści z całej Polski pisali 17 marca próbne egzaminy kończące szkołę podstawową. Pierwszym przedmiotem, z którym musieli się zmierzyć, był język polski. Jak uczniowie się do nich przygotowywali? Czy z powodu pandemii mogą liczyć na taryfę ulgową? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Justyną Suchecką, dziennikarką TVN24, która zajmuje się tematyką edukacyjną.
Do tej pory szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymało 5 proc. wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Te osoby będą mogły ubiegać się o tzw. paszport szczepionkowy. Jakie korzyści płyną z posiadania takiego dokumentu? Czy jego wprowadzenie jest zasadne? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Maciejem Kaweckim, ekspertem ds. nowych technologii.
Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane dotyczące pandemii COVID-19 w Polsce. Padł rekord pod względem liczby zajętych respiratorów – obecnie aż 2193 pacjentów w całym kraju potrzebuje pomocy w oddychaniu.
Aż 200 tys. zwolnień lekarskich zakwestionował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2020 roku. Inspektorzy podkreślają, że kontrole w czasie pandemii są bardziej skuteczne niż w poprzednich latach. Na czym polega różnica?
Pandemia koronawirusa to zjawisko, z którym mamy do czynienia od roku. Niestety nie mija, wręcz przeciwnie, przybiera na sile, właśnie zmagamy się z jej trzecią falą. Czy po niej nastąpi kolejna? Wirusolog prof. Krzysztof Pyrć uważa, że możemy jej uniknąć, jeśli spełnimy kilka warunków. Jak jednak dodaje, kwiecień będzie bardzo trudny.
Pamiętamy doskonale, jak dziwnym doświadczeniem były dla nas ostatnie święta: bez bliskich, spędzone w domu, z pandemią w tle. Czy istnieje ryzyko, że ten scenariusz się powtórzy? O ewentualnych obostrzeniach na Wielkanoc mówiła wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.