Masowe szczepienia przeciwko COVID-19 to najlepszy sposób na zatrzymanie pandemii. Czy kobiety, które karmią piersią mogą się zaszczepić? Czy szczepionka będzie miała wpływ na dziecko? W Dzień Dobry TVN wszelkie wątpliwości rozwiał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Z powodu pandemii ruch lotniczy został bardzo mocno ograniczony. W ocenie szefa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusza Janiszewskiego na powrót do normalności sprzed pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2 branża będzie potrzebowała 3-4 lat na odbudowę. Mniej optymistyczny scenariusz zakłada, że ten okres może się wydłużyć do 8 lat.
Weronika Truszczyńska od pięciu lat mieszka w Szanghaju. Jak pandemia zmieniła jej życie? Czy po roku walki z wirusem Chiny wracają do normalności? O tym wszystkim blogerka rozmawiała z naszą reporterką Agatą Zjawińską.
Przyjęło się, że dzieci łagodniej przechodzą koronawirusa niż dorośli. Nie oznacza to jednak, że choroba u nich nie pozostawia po sobie śladu. Jeden z rodziców zastanawia się, czy pociechy mogą mieć podobne powikłania, co osoby starsze. Wątpliwość tę rozwiał dr Paweł Grzesiowski.
Wiek, nadciśnienie czy zwiększona masa ciała – to tylko kilka z wielu czynników, które wpływają na gorszy przebieg zakażenia koronawirusem. I chociaż na COVID-19 nie ma jeszcze leku, to najnowszy algorytm stworzony przez duńskich naukowców pomaga w walce z wirusem. W jaki sposób?
Ten człowiek stał się najważniejszym pacjentem w Polsce - tzw. pacjentem zero. Za chwilę minie rocznica pierwszego zakażenia koronawirusem w naszym kraju. Mieczysław Opałka rok temu wyjechał do Niemiec, by spotkać się z rodziną. Kiedy wrócił do domu, zauważył u siebie pierwsze objawy choroby, chwilę później leżał już w szpitalu. O tym trudnym czasie opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Możliwość chodzenia na siłownię i basen oraz uczestniczenia w wydarzeniach sportowych i kulturalnych typu mecz czy koncert. Taką "przepustkę" dostali właśnie Izraelczycy, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19. Sklepy, galerie handlowe, targowiska i biblioteki będą otwarte dla wszystkich, jednak część miejsc - w tym niektóre synagogi - staną się dostępne tylko dla osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców. W związku z systematycznym spadkiem zachorowań tamtejsze władze poluzowały część obostrzeń nałożonych w ramach trzeciego lockdownu.
Możliwe, że niedługo nie będzie można zastąpić maseczek przyłbicą czy szalikiem. Rząd wprowadzi stosowne regulacje, bo nie wszystkie sposoby zasłaniania nosa i ust skutecznie chronią przed zakażeniem koronawirusem. O tym, które maseczki robią to najlepiej, mówiła w naszym programie Magdalena Sułek-Domańska z Koalicji BHP.
Kiedy ósmoklasiści i maturzyści wrócą do szkół? Takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że może to nastąpić w marcu, jednak na pewno nie będzie to początek wspomnianego miesiąca. - To zależy, od szczytu trzeciej fali pandemii - zaznaczył szef resortu.
Mleko matki to często podstawa diety dla niemowląt. Co jednak jeśli kobieta karmiąca piersią jest chora na COVID-19? Polscy badacze zdecydowali zająć się tym tematem. Nie mogli jednak spodziewać się tego, co ostatecznie wykazały analizy.
Rząd rozważa częściowe zamknięcie granic. Dotyczy to przede wszystkim tych, które znajdują się na południu kraju. O swoich planach Rada Ministrów ma poinformować w przyszłym tygodniu. Granice będą otwarte dla osób, które wykażą się negatywnym wynikiem testu.
Zakopane chce uniknąć problemów z niekontrolowanym napływem turystów. Włodarze polskiej stolicy Tatr wyciągnęli lekcję z poprzedniego weekendu i postanowili zrobić wszystko, aby nie dopuścić do incydentów podobnych do tych z zeszłego tygodnia. Funkcjonariuszy z Zakopanego wesprze tym razem kilkudziesięciu policjantów z Krakowa. Wojewoda małopolski apeluje o przestrzeganie reżimu sanitarnego.
Spore zamieszanie wywołała wypowiedź głównego doradcy premiera ds. COVID-19 prof. Andrzeja Horbana. W programie "Jeden na Jeden" emitowanym w TVN24 wyjawił, że w piątek zostanie wydane rozporządzenie regulujące obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych. Do sprawy odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski.
Rada Medyczna pracuje nad rekomendacjami w sprawie nowych obostrzeń. Według prof. Magdaleny Marczyńskiej, wprowadzane ograniczenia związane z pandemią koronawirusa powinny być realne do przestrzegania. Jakie są jej rekomendacje?
Mimo że na rynku już pojawiły się pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19, to pozostałe firmy farmaceutyczne dalej pracują nad skutecznym remedium na koronawirusa SARS-CoV-2. Wśród nich są także polscy badacze. Na jakim etapie są prace? O tym w Dzień Dobry TVN Ewa Drzyzga i Agnieszka Woźniak-Starak rozmawiały z prof. Tomaszem Ciachem z Politechniki Warszawskiej.
Pandemia sprawiła, że zorganizowanie dużej rodzinnej imprezy w lokalu nie jest możliwe. Obecnie gości możemy zaprosić jedynie do domu. Ile osób może usiąść przy jednym stole? Wszelkie wątpliwości w Dzień Dobry TVN rozwiała Eliza Kuna, adwokat.
Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zaaprobowała badania polegające na celowym zakażeniu ochotników koronawirusem. Wszystko po to, aby sprawdzić, jak będą oni reagować na szczepionki i lekarstwa. Naukowcy mają pracować na wariancie wirusa, który krąży w Wielkiej Brytanii od początku pandemii, czyli od marca 2020 roku.
Od kilku dni obserwujemy w Polsce ponowny wzrost zakażeń koronawirusem. Według specjalistów to efekt otwarcia szkół dla najmłodszych klas i galerii handlowych oraz sprzyjającej pogody. Niewykluczone, że doprowadzi to do powrotu niektórych - poluzowanych niedawno obostrzeń pandemicznych. Które zostaną wprowadzone w pierwszej kolejności?
Szczepienie przeciw COVID-19 wywołuje wiele pytań. Część z nich dotyczy kwestii organizacyjnych. Czy komuś, kto pomógł seniorowi w dotarciu do punktu szczepień, przysługuje dodatkowy dzień urlopu? Wątpliwości rozwiewa adwokat Eliza Kuna.
Mimo panującej na świecie pandemii, wiele osób marzy o wakacjach. Czy warto już teraz wykupić urlop wakacyjny w biurze podróży, licząc na promocyjne ceny first minute, czy lepiej poczekać na rozwój wydarzeń i ofertę last minute?
Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zaleca, aby nosić dwie maseczki. W ocenie badaczy takie "podwójne zamaskowanie" ma jeszcze lepiej chronić przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Czy faktycznie w ten sposób zyskujemy lepszą ochronę? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
COVID-19 - być może jeszcze przed końcem roku - dzięki szczepieniom i lekom będzie uleczalny, tak samo jak grypa. Takiego zdania jest Matt Hancock, brytyjski minister zdrowia. Czy faktycznie nad pandemią da się zapanować?
Część osób jest już po pierwszej dawce szczepienia przeciwko COVID-19. Czekając na drugi zastrzyk warto zadbać o swoje zdrowie i chronić się przed infekcjami, które mogą opóźnić cały proces. Co zrobić, kiedy między szczepieniami musieliśmy przyjąć antybiotyk? W naszym programie tłumaczył to dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej.
Na rynku pojawia się coraz więcej szczepionek przeciwko COVID-19. Czy wszystkie są równie skuteczne i w takim samym stopniu chronią przed groźnym wirusem? O tym w naszym programie mówił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej.
Szczepionka przeciwko COVID-19 opracowana przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki może być podawana osobom po 65. roku życia. Mimo że nie ma badań, które potwierdziłyby skuteczność szczepionki w tej grupie wiekowej, to eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia uważają, że korzyści z jej podania przeważają nad ewentualnym ryzykiem i zalecają jej stosowanie.
Niemiecka klinika weterynaryjna wyszkoliła psy tropiące do wykrywania koronawirusa w próbkach ludzkiej śliny. Szef kliniki zapewnia, że zwierzęta wykrywają infekcję z wyjątkowo wysoką skutecznością, sięgającą 94 procent. Psy pomagają już identyfikować zakażonych pacjentów na dwóch lotniskach: w Europie i Ameryce Południowej.
Czy jest sposób na to, aby sprawdzić, czy po zaczepieniu się przeciw COVID-19 uzyskaliśmy odporność? Okazuje się, że tak. Pomocne będą testy określające poziom IgG. Kiedy najlepiej wykonać badanie? Wyjaśniają to eksperci z inicjatywy Nauka przeciw Pandemii.
Przymusowa izolacja sprawiła, że część z nas zaczyna odczuwać silny lęk przed wyjściem z domu czy kontaktem z innymi ludźmi. Czy w obecnej sytuacji takie odczucia są całkowicie normalne, a może konieczna jest konsultacja ze specjalistą? Wątpliwości rozwiewa Małgorzata Chorzewska, psycholog.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował o zmianach w obostrzeniach, które będą obowiązywały od połowy lutego przez kolejne dwa tygodnie. Zostaną otwarte m.in. hotele, kina i teatry. Co jeszcze się zmieni?
Kamila Rodrigues to Polka, która od wielu lat mieszka z mężem i dziećmi w Indiach. Tęsknota za rodzinnym krajem okazała się tak silna, że kobieta zdecydowała się na powrót. Niestety pojawienie się koronawirusa pokrzyżowało jej plany. Jak wygląda życie w Indiach w czasie pandemii? Opowiedziała o tym Aleksandrze Rogowskiej-Lichnerowicz.