Maseczki chirurgiczne obowiązkowe? Minister zdrowia zastanawia się nad zmianami

Minister zdrowia, Adam Niedzielski
TVN24/x-news
Spore zamieszanie wywołała wypowiedź głównego doradcy premiera ds. COVID-19 prof. Andrzeja Horbana. W programie "Jeden na Jeden" emitowanym w TVN24 wyjawił, że w piątek zostanie wydane rozporządzenie regulujące obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych. Do sprawy odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rząd wprowadzi obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych?

Prof. Andrzej Horban zapytany w TVN 24, czy minister zdrowia wyda rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych, odpowiedział: "Mam nadzieję, że tak będzie. Tak."

- Oprócz tego, że pan minister wyda rozporządzenie, to jest jeszcze apel do państwa, aby do tego rozporządzenia się jeszcze zastosować - zaznaczył. Dodał, że minister informację w sprawie maseczek chirurgicznych poda w piątek.

- Chodzi o to, żeby używać porządnych masek, przynajmniej masek tzw. chirurgicznych, nie mówiąc już o maskach z filtrem - wyjaśnił.

Prof. Horban wyraził zaniepokojenie, że pod koniec przyszłego tygodnia dzienna liczba zakażeń może sięgnąć 10–15 tys. Wówczas – jego zdaniem – należałoby rozważyć powrót do poprzednich obostrzeń.

Zmiany dotyczące maseczek - od kiedy?

Minister zdrowia zapytany został w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, czy w piątek wyda rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych.

- Nie, dzisiaj żadnego takiego rozporządzenia nie będzie - podkreślił Niedzielski. - Ale rzeczywiście zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny być bardziej, powiedziałbym, dookreślone, jeżeli chodzi o standard noszenia ich - dodał.

Jak wyjaśnił, chodzi o wskazane w rozporządzeniu zamienniki, jak np. szalik, z których "pewnie trzeba będzie zrezygnować". Ponadto, jak dodał, trzeba też "dać wyraźny sygnał", że często noszone przyłbice "nie zapewniają takiego bezpieczeństwa jak najprostsza maseczka".

Dopytywany, czy zatem takie rozporządzenie wyda w przyszłym tygodniu, minister zdrowia odparł, że "być może" tak się stanie. - Ale też nie przesądzałbym, że wprowadzimy tam jednoznaczny standard maseczki - zastrzegł.

Niedzielski zwrócił uwagę, że nie chodzi też o to, aby generować problemy z dostępnością maseczek. Jak ocenił, "dużym krokiem do przodu" byłoby zastąpienie "zwykłymi maseczkami tej skali noszenia przyłbic i zasłaniania się szalikiem".

>>> Zobacz także:

Dwie maski zamiast jednej. Czy nowy trend skuteczniej chroni przed COVID-19?

Czy trzeba być ubezpieczonym, aby zaszczepić się przeciw COVID-19?

Polska szczepionka przeciwko COVID-19. "Cena naszej szczepionki będzie się mieściła w granicach jednego euro"

Zobacz: W. Andrusiewicz: Jeśli zachowamy się nieodpowiedzialnie, restrykcje wrócą:

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości