Rok po wybuchu pandemii. Polka opowiada, jak zmieniło się życie w Chinach

Dzień Dobry TVN
Weronika Truszczyńska od pięciu lat mieszka w Szanghaju. Jak pandemia zmieniła jej życie? Czy po roku walki z wirusem Chiny wracają do normalności? O tym wszystkim blogerka rozmawiała z naszą reporterką Agatą Zjawińską.

Chiny w czasie pandemii

O koronawirusie SARS-CoV-2 pierwszy raz usłyszeliśmy w grudniu 2019 roku. Patogen pojawił się w chińskim mieście Wuhan i niezwykle szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Mimo że od tamtych wydarzeń minął ponad rok, to świat dalej walczy z pandemią. Jak od tamtego czasu zmieniły się Chiny?

Weronika Truszczyńska od pięciu lat mieszka w Szanghaju. Kobieta studiuje sinologię oraz prowadzi bloga, w którym opisuje swoje codzienne życie w Państwie Środka. Jak Chiny walczyły z pandemią?

- W Szanghaju nie zamykano żadnych restauracji ani mniejszych barów. Zamknięto jedynie duże kluby, w których faktycznie tłoczyło się bardzo dużo ludzi - mówiła Weronika Truszczyńska.

Jak mówi blogerka, najwięcej utrudnień dotyczyło podróżowania.

- Nałożono bardzo dużo obostrzeń i przemieszczanie się pomiędzy miastami czy dystryktami nie było takie proste - dodała.

Szacuje się, że na święta do swoich rodzin nie pojechało co najmniej 100 mln ludzi. Niektóre firmy nawet płaciły swoim pracownikom, aby nie wyjeżdżali i nie ryzykowali ewentualnym zakażeniem.

Co ciekawe, w Szanghaju otwarte są siłownie, kluby fitness oraz bary z karaoke, które Chińczycy uwielbiają.

Rok pandemii. Jak zmieniły się Chiny?

Druga fala zakażeń dotarła do Chin na początku tego roku, ale sytuacja jest różna w zależności od regionu.

- Kiedy w jednej z prowincji odnotowano kilkaset nowych przypadków, rząd potraktował to bardzo poważnie. Przez trzy tygodnie mieszkańcy nie mogli wychodzić z domu i co tydzień wszyscy byli badani w kierunku koronawirusa. Do tego zamknięte były nawet sklepy spożywcze - mówiła.

Dalej utrudnione jest podróżowanie. Do Chin mogą wjechać jedynie te osoby, które posiadają wizę rezydencką, pracowniczą lub rodzinną, bądź posługują się chińskim paszportem. Ale to nie koniec. Przed wjazdem do Państwa Środka należy przejść kwarantannę.

A jak wygląda szczepienie w Chinach? Czy jest dostępne dla wszystkich?

- Na tę chwilę szczepienie nie jest przymusowe i od marca, czyli zaraz po chińskim Nowym Roku szczepieni mają być wszyscy. Nie wiadomo jeszcze, jak to będzie wyglądało, ale chińska szczepionka będzie dostępna za darmo - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Patrycja Markowska wspomina pierwsze spotkanie z idolką: "Błagałam tatę, żeby mnie zapoznał z tą największą gwiazdą na świecie"

Kondycja psychiczna naszych dzieci coraz słabsza. Psycholog: "Teraz nawet 6-latek ma poczucie, że nikogo nie obchodzi"

Kiedyś był bożyszczem nastolatek na całym świecie. Jak wygląda dziś autor słynnego przeboju "Wicked Game" Chris Isaak?

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: A. Zjawińska, Ł. Zagórski

podziel się:

Pozostałe wiadomości