Przyjęło się, że dzieci łagodniej przechodzą koronawirusa niż dorośli. Nie oznacza to jednak, że choroba u nich nie pozostawia po sobie śladu. Jeden z rodziców zastanawia się, czy pociechy mogą mieć podobne powikłania, co osoby starsze. Wątpliwość tę rozwiał dr Paweł Grzesiowski.
Powikłania po COVID-19
Wraz z rozwojem pandemii koronawirusa, eksperci zaczęli zwracać uwagę nie tylko na sam przebieg choroby, ale i na powikłania. Niektórzy bowiem odczuwają skutki nawet kilka tygodni, a nawet miesięcy po przechorowaniu. Natomiast jeden z naszych widzów zastanawia się, jak wygląda sytuacja w przypadku dzieci.
- Czy po zakażeniu wirusem u dzieci mogą wystąpić powikłania podobne do tych, które występują u dorosłych? – zapytał na naszym czacie.
PIMS – zespół pocovidowy u dzieci
Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 wyjaśnił, że głównym powikłaniem po przechorowaniu COVID-19 u dzieci jest zespół PIMS, czyli pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny. Co ciekawe występuje on również wtedy, gdy zakażenie było bezobjawowe.
- Objawami takiej choroby (PIMS – przyp. red.) są: gorączka, wysypka, zapalenie błon śluzowych, węzłów chłonnych, a czasami mięśnia sercowego. Pojawiają się zwykle między drugim a czwartym tygodniem po przechorowaniu COVID-19 – tłumaczył specjalista.
- Natomiast innych objawów takich tzw. zespół long covid u dzieci się nie obserwuje, czyli po przejściu choroby nie występują objawy płucne czy kardiologiczne, jak u dorosłych – dodał.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Jak długo trzeba czekać z drugą dawką szczepionki, jeśli braliśmy antybiotyk? Wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski
- Czy osobie, która odwiezie seniora na szczepienie, przysługuje dzień wolny? Odpowiada prawnik
- Praca zdalna a kwarantanna. "Czy muszę pracować na home office?"
Autor: Dominika Czerniszewska